Można korzystać ze wszystkich nadmorskich kąpielisk. Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazanych w środę, 30 sierpnia, wynika, że na plażach Trójmieście i nad otwartym morzem w wodzie nie ma sinic.
Danych na temat stanu wody i bezpieczeństwa kąpieli dostarcza systematycznie w swoim serwisie Główny Inspektorat Sanitarny, który opracował specjalną mapę z listą kąpielisk, adresami oraz znacznikami, które pomagają dokładnie zapoznać się z niebezpiecznymi miejscami.
Mapa kąpielisk nadmorskich. Gdzie są sinice? Gdzie można się kąpać?
Z danych zamieszczonych w serwisie Głównego Inspektoratu Sanitarnego w środę, 30 sierpnia (dane z godziny 11.00), wynika, że wszystkie nadmorskie kąpieliska są wolne od sinic.
Na poniższej mapie na zielono oznaczono nadmorskie kąpieliska, w których można się bezpiecznie kąpać. Na czerwono - kąpieliska zamknięte. Na szaro miejsca, z których brakuje wymaganych badań wody lub kąpielisko zamknięte.
Dostępna jest także interaktywna mapa kąpielisk, którą przygotował Główny Inspektorat Sanitarny.
Czym są sinice i co mogą spowodować?
Ofiarami sinic niemal każdego roku, szczególnie w sezonie wakacyjnym, padają kąpieliska na wybrzeżu Bałtyku. Czynnikami, które wpływają na ich zakwit, są m.in. temperatura wody powyżej 16-20 stopni Celsjusza (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach), obecność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr oraz brak opadów.
Sinice (cyjanobakterie) zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody.
Czytaj też w TVN METEO: Sinice na polskim wybrzeżu. Ekspertka: sytuacja rozwija się dynamicznie
W przypadku zakwitu sinic wypoczywającym nad wodą zaleca się absolutny zakaz wchodzenia do niej. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
ZOBACZ W TVN24 GO: "Mamy w Bałtyku tykającą bombę" >>>
Sanepid zaleca zachować ostrożność i odróżniać sinice od makroglonów, które również mogą pojawić się w strefie brzegowej Morza Bałtyckiego. Często fale wyrzucają na brzeg plaż te zielone maty, które mogą wyglądać nieestetycznie i wydzielać nieprzyjemny zapach po rozkładzie bakteryjnym. W przeciwieństwie do sinic nie są one jednak szkodliwe i nie produkują toksyn.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24