Funkcjonariusze policji, którzy pojawili się na konferencji naukowej dotyczącej Karola Marksa w Pobierowie (Zachodniopomorskie) na polecenie prokuratury sprawdzali, czy nie doszło do "propagowania totalitarnego ustroju państwa". Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego: nie mieli do tego prawa.
O wejściu policji na teren ośrodka Uniwersytetu Szczecińskiego w Pobierowie poinformował w sobotę na Facebooku jeden z jej uczestników, Tymoteusz Kochan.
"Tymczasem wczoraj podczas konferencji naukowej o Marksie w Pobierowie w postaci dwóch funkcjonariuszy odwiedziła nas policja. Sprawdzała, czy nie prowadzimy +antynarodowej działalności+ i fotografowała nasze wydawnictwa (tzn. kilka numerów zupełnie dostępnej w sieci "Nowej Krytyki"), a także spisała organizatora" – napisał Kochan.
Oniemiali profesorowie
Autor wpisu jest redaktorem czasopisma filozoficznego "Nowa Krytyka", które współorganizowało konferencję. Brali w niej udział naukowcy m.in. z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy czy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- My byliśmy tak zaskoczeni, że żeśmy oniemieli – opowiada nam Jerzy Kochan, profesor Uniwersytetu Szczecińskiego, gospodarza spotkania. – Marks to wielki teoretyk inspirujący wiele dyscyplin naukowych. Ta interwencja pokazuje jakąś dzikość, która jest zaklęta w instytucje państwa – dodaje.
Oficer prasowy komendanta powiatowego policji w Gryficach podkom. Zbigniew Frąckiewicz wyjaśniał, że policjanci wykonywali czynności "na polecenie prokuratora Prokuratury Rejonowej Szczecin Zachód". Sprawdzali, "czy nie doszło do zachowań wypełniających znamiona przestępstwa z art. 256 § 1 kk. i publicznego propagowania +innego totalitarnego ustroju państwa+".
Krytyka służb
Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 art. 256 § 1 kk, na który powoływał się zgłaszający możliwość popełnienia przestępstwa na Konferencji
- Policjanci, realizując wytyczne prokuratora, przeprowadzili rozmowę z organizatorem konferencji naukowej, zbierając informacje na temat programu i przebiegu konferencji. Interwencja policjantów zakończyła się sporządzeniem notatki, która zostanie przekazana do właściwej prokuratury zlecającej powyższe czynności – poinformował podkom. Frąckiewicz.
Jak podkreśla Julia Poświatowska-Szumiło, rzecznik Uniwersytetu Szczecińskiego, interwencja była nieuprawniona i naruszała art. 227 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Chodzi o to, że służby powinny uzyskać wcześniej zgodę rektora na działania na terenie uczelni. - Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego wystąpi do odpowiednich służb z wnioskiem o wyjaśnienie okoliczności interwencji – przekazuje Poświatowska-Szumiło.
Dodaje również, że konferencja odbywa się w Pobierowie cyklicznie od 2010 roku, a czasopismo uniwersyteckie "Nowa Krytyka", będące współorganizatorem przedsięwzięcia, wydawane jest od ponad 25 lat. Informuje także, że za interwencję przeprosił już władze US minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.
- Kiedy się o tym dowiedziałem było mi po prostu wstyd. Dzisiaj z samego rana zadzwoniłem zarówno do pana profesora Jerzego Kochana, jak i do jego magnificencji rektora Uniwersytetu Szczecińskiego, pana profesora Włodarczyka i ich za tę sytuację przeprosiłem - mówił Brudziński.
Przyszło pismo, trzeba działać
Joanna Biranowska-Sochalska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie, wyjaśniła, że postępowanie przygotowawcze w związku z konferencją zostało wszczęte po pisemnym zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
- Z uwagi na złożenie do prokuratury pisma, w którym osoba zawiadamiająca wskazała, iż istnieje podejrzenie, że podczas organizowanej konferencji może dojść do publicznego propagowania treści totalitarnych, prokurator bez wszczynania śledztwa zlecił właściwej miejscowo jednostce policji, jedynie poczynienie ustaleń w zakresie kwestii będących przedmiotem zawiadomienia, w celu jego zweryfikowania – tłumaczy prokurator Biranowska-Sochalska w oświadczeniu.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: eŁKa/gp / Źródło: TVN24 Szczecin
Źródło zdjęcia głównego: Uniwersytet Szczeciński