Przy Alei Gwiazd Sportu we Władysławowie stanie 14 skalnych płyt symbolizujących 14 ośmiotysięczników, które zdobyli Polacy. Na każdym z nich co roku będą pojawiać się mosiężne tablice z informacją, kto i, kiedy zdobył dany szczyt. Pierwsza tablica poświęcona zostanie wejściu na Mount Everest przez Eugeniusza Chrobaka i Andrzeja Marciniaka.
Władysławowo zyska nową atrakcję turystyczną. Od poniedziałku trwa montaż pomnika, który ma przypominać o osiągnięciach polskiego himalaizmu. Na razie stoi 6 skał. Pomnikjest zbudowany z bloków piaskowca, który specjalnie sprowadzono ze Szwecji. Poszczególne skały mierzą od 2,5 do 4 m wysokości.
- Niestety, mamy trochę opóźnienia, bo rano zepsuł się dźwig i dopiero ok. 14.00 mogliśmy kontynuować prace. Mamy nadzieję, że uda się skończyć we wtorek - poinformował Jerzy Szczepankowski, prezes fundacji "Aleja Gwiazd Sportu", która jest inicjatorem tej akcji.
14 kamiennych tablic
Postrzępione, szaro-czerwone płyty symbolizują czternaście ośmiotysięczników, które udało się zdobyć Polakom. Każda z nich jest poświęcona innemu szczytowi, będą na nich umieszczone tablice z jego nazwą, wysokością oraz mosiężne tablice, eksponujące osiągnięcia sportowe polskich himalaistów.
W tym roku na płycie wyobrażającej Mount Everest zamieszczona będzie tablica ze zdobycia szczytu w 1989 roku przez Eugeniusza Chrobaka i Andrzeja Marciniaka.
W przyszłym roku, przy okazji kolejnej gali w Alei Gwiazd Sportu, odsłonięte zostaną tablice na płycie K2 (drugi szczyt świata), w kolejnym roku na Kanczendzondze (trzeci szczyt świata), który w 1986 roku zdobyli Jerzy Kukuczka i Krzysztof Wielicki itd.
W następnych latach na poszczególnych skałach będą pojawiać się tablice z pierwszych zimowych wejść m.in. na: szczyt Lhotse zdobyty 31 grudnia 1988 przez Krzysztofa Wielickiego, Czo Oju zdobyty 12 lutego 1985 przez Macieja Berbekę i Macieja Pawlikowskiego, Dhaulagiri zdobyty przez Andrzeja Czoka i Jerzego Kukuczkę, Manaslu zdobyty przez Macieja Berbekę i Ryszarda Gajewskiego, Annapurna I zdobyty przez Artura Hajzera i Jerzyego Kukuczkę, Gaszerbrum I zdobyty 9 marca 2012 przez Adama Bieleckiego i Janusza Gołąba, Broad Peak zdobyty 5 marca 2013 przez Macieja Berbekę, Adam Bieleckiego, Tomasz Kowalskiego i Artura Małka, Sziszapangma zdobyty 14 stycznia 2005 przez Piotra Morawskiego.
W czerwcu odsłonięte będą również gwiazdy himalaistów: Reinholda Messnera, Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki, Krzysztofa Wielickiego, Piotra Pustelnika i Kingi Baranowskiej.
"Chcemy ich uhonorować"
Pomysł na rzeźbę pojawił się po śmierci wybitnego himalaisty Andrzeja Marciniaka. Fundacja chciała go uhonorować gwiazdą w "Alei Gwiazd Sportu".
- Wtedy się zorientowaliśmy jak wielu jest takich wspaniałych ludzi. W końcu zabrakłoby nam miejsca w alei. Trzeba było wymyślić coś innego – dodał Szczepankowski.
Fundacja od kilku lata starała się zrealizować projekt. Dla jej członków i przyjaciół to nie tylko nowa atrakcja alei. Chcą uhonorować swoich kolegów, za to czego dokonali. - Dzięki pomnikowi co roku tysiące ludzi zobaczy jak wiele osiągnęli - powiedział Michał Kochańczyk, podróżnik i członek komitetu działającego przy fundacji.
Tu tutaj jest "Aleja Gwiazd Sportu":
Autor: aa/ws/kwoj / Źródło: TVN 24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Marzena Bruzdowicz