Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska poinformowała, że w Zachodniopomorskiem - w trakcie polowania - zastrzelono wilka. Sprawa została zgłoszona policji. - Prowadzimy postępowanie wyjaśniające - informują funkcjonariusze. Wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym.
"Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska z oburzeniem przyjął informację o nielegalnym zastrzeleniu zwierzęcia gatunku chronionego – wilka" – czytamy w mediach społecznościowych GDOŚ. Marcin Siedlecki pełniący obowiązki Zastępcy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Regionalny Konserwator Przyrody w Szczecinie, potwierdził nam, że do zastrzelenia wilka doszło podczas polowania w województwie zachodniopomorskim.
Strzelali za dewizy
– Miało ono miejsce 28 listopada, niedaleko miejscowości Klępczewo w powiecie świdwińskim, w trakcie polowania zbiorowego. Doszło do postrzelenia zwierzęcia prawnie chronionego, mianowicie wilka. W sprawie prowadzone jest postępowanie wyjaśniające, które ma wyjaśnić okoliczności tego zdarzenia – przekazuje nam starsza aspirant Katarzyna Kopacz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Świdwinie.
Nikt nie został na razie zatrzymany w tej sprawie, nikomu nie postawiono zarzutów. Postępowanie prowadzone jest z artykułu 35 ustęp 1 ustawy o ochronie zwierząt. Sprawcy grozi areszt oraz grzywna.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska i Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie już zapowiedzieli, że będą wspierać organy ścigania w wyjaśnieniu okoliczności feralnego polowania.
Według Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" 30 listopada doszło do podobnego zdarzenia niedaleko Koszęcina w Lasach Lublinieckich (województwo śląskie). O tej sytuacji również poinformowano policję. Oba polowania miały być tak zwanymi polowaniami "dewizowymi" zorganizowanymi dla myśliwych zza zachodniej granicy.
Gatunek pod ścisłą ochroną
Wilk jest chroniony w całej Polsce od 1998 roku. Jest objęty tak zwaną ochroną ścisłą. To oznacza, że zabronione jest ich zabijanie, okaleczanie, chwytanie, przetrzymywanie, niszczenie nor i wybieranie z nich szczeniąt, a także przechowywanie i sprzedaż skór i innych fragmentów martwych osobników, bez odpowiedniego zezwolenia.
W 2019 roku dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska mówiły o liczebności wynoszącej około dwóch tysięcy osobników w naszym kraju. Liczba ta powoli rośnie, ale i tak przyrodnicy podkreślają, że wilk wciąż jest w Polsce gatunkiem zagrożonym.
Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" utrzymuje, że według ich badań, opublikowanych niedawno w "Biological Conservation", co roku ponad 140 wilków jest zabijanych nielegalnie z broni palnej w Polsce.
Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock