Przed miesiącem pracownicy gdańskiego zoo powitali na świecie małego szympansa. Sam, bo takie otrzymał imię, jest jeszcze niesamodzielny i większość czasu spędza ze swoją mamą Lozaną.
Gdańskie zoo właśnie pochwaliło się dobrą nowiną: pod koniec roku na świat przyszedł w nim samiec szympansa, który otrzymał imię Sam. Szympansiątko jest jeszcze na tyle małe, że nie rozstaje się ze swoją mamą. Zostanie z nią do około czwartego, piątego roku życia. To wiek, w którym młode szympansy uzyskują samodzielność.
Jego matka to 12-letnia Lozana, wnuczka szympansicy Kasi, która zmarła w marcu 2021 r. Seniorka rodu przyjechała do Gdańska w 1977 roku z Wielkiej Brytanii.
Na filmie udostępnionym przez Gdański Ogród Zoologiczny można zobaczyć też dwie starsze siostry Sama, urodzone w czerwcu zeszłego roku.
- U szympansów dużo bardziej wartościowa i cenna jest nauka przez obserwację, zaś instynkt ma tu drugorzędne znaczenie. Aspirujące do roli matki samice pomagają odchowywać młodsze rodzeństwo, co stanowi istotną praktykę przed urodzeniem własnych dzieci - tłumaczy zoo.
Ludzcy krewni?
DNA szympansów jest w 98 procentach takie samo jak DNA ludzi. Zwierzęta te żyją na wolności w grupach liczących od 25 do 35 osobników, składających się zarówno z samców, jak i samic. Do komunikacji używają dźwięków, gestów i mimiki.
Zamieszkują centralną i wschodnią Afrykę i znajdują się pod całkowitą ochroną we wszystkich krajach, w których występują. Bytują w tropikalnych lasach deszczowych, na leśnych obszarach sawanny oraz w lasach górskich. Noce spędzają na drzewach, w gniazdach, budowanych codziennie na nowo.
W skład szympansiej diety wchodzą owoce, liście, nasiona, kwiaty, kora, miód, grzyby, jaja, owady oraz średnich rozmiarów ssaki. Do wydobywania z gniazd pszczół, mrówek i termitów używają narzędzi zrobionych z fragmentów roślin.
Źródło: Gdański Ogród Zoologiczny
Źródło zdjęcia głównego: Gdański Ogród Zoologiczny