Filmik ukazujący windę pokonującą 30 centymetrów wysokości na wyremontowanym dworcu głównym w Gdańsku niedawno obiegł internet. Autor rozsławionego wideo zwraca uwagę, że ułatwienie dla osób poruszających się na wózkach i z niepełnosprawnościami można było wykonać łatwiej i taniej. Polskie Koleje Państwowe zapewniają, że "wspomniana winda została zbudowana w taki sposób, by zapewnić dostęp do wszystkich poziomów obiektu".
Po raz pierwszy o windzie pokonującej 30 centymetrów wspomniano w mediach już na początku sierpnia 2023 roku, jednak dopiero filmik opublikowany przez Michała Szymajdę 8 grudnia 2023 roku, redaktora portalu rynek-kolejowy.pl, rozsławił gdańskie urządzenie.
W krótkim filmiku opublikowanym na portalu X, możemy zobaczyć jak wygląda podróż windą pokonującą 30 centymetrów.
Nagranie ma już ponad 430 tysięcy wyświetleń.
"Zapewnia dostęp do wszystkich poziomów"
Poprosiliśmy Polskie Koleje Państwowe o komentarz w tej sprawie. W odpowiedzi na przesłane pytania Michał Stilger, rzecznik prasowy, odpowiedział, że "wspomniana winda została zbudowana w taki sposób, by zapewnić dostęp do wszystkich poziomów obiektu. To rozwiązanie przede wszystkim dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się".
Chodzi nie tylko o osoby z niepełnosprawnościami, ale także poruszających się na wózkach inwalidzkich, osób starszych, podróżnych z dużymi bagażami czy wózkami dziecięcymi.
CZYTAJ TEŻ: Trwał niemal cztery lata, kosztował 110 milionów złotych. Dworzec Gdańsk Główny po remoncie
Windą można dostać się na poziom -1 oraz na poziom -2, który znajduje się około 30-40 cm niżej, gdzie można wyjść do nowej części tunelu.
"Różnica poziomów wynika z tego, że nowy tunel musiał spełniać wymogi w zakresie wysokości, a stara część dworca jest elementem substancji zabytkowej. Ingerencja w nią mogłaby wiązać się z ryzykiem naruszenia fundamentów, w związku z czym miejsce to nie mogło zostać pogłębione." - czytamy w przesłanej wiadomości.
Michał Szymajda, redaktor portalu rynek-kolejowy.pl, zapewnia, że nie neguje potrzeby dostępu dla osób z niepełnosprawnością, ale brak jakichkolwiek podjazdów obok. - Remont dworca głównego Gdańsk był gigantyczną inwestycją za grube miliony. Zaraz obok tej windy są schody, do których można było stworzyć podjazd. Nie potrzebowałby prądu do działania, nigdy by się nie zepsuł. Krótko mówiąc, można to było zrobić łatwiej, sprawniej i taniej - dodaje.
Remont za 110 milionów złotych
Remont dworca Gdańsk Główny rozpoczął się we wrześniu 2019 roku i miał potrwać do końca 2021 roku. Na skutek m.in. problemów technicznych rewitalizacja wydłużyła się. Finalnie 31 lipca 2023 roku dworzec został otwarty dla podróżnych.
ZOBACZ TAKŻE: Absurd na nowym dworcu. Na tablicach dla niewidomych napisy nie mają wypustek, zostały namalowane
W odnowionym budynku dworca i w jego otoczeniu zamontowano tzw. system dynamicznej informacji podróżnych oraz informacji głosowej, za pośrednictwem którego podróżni są informowani o rozkładzie jazdy pociągów. Na dworcu są także biletomaty oraz automaty z napojami i przekąskami. Powstała też nowa część tunelu podziemnego, która łączy budynek dworca z istniejącymi przejściami na perony oraz przystankami tramwajowymi.
Koszt inwestycji wyniósł 110 mln złotych.
Źródło: tvn24.pl, X
Źródło zdjęcia głównego: Michał Szymajda/X