Gdańskie umbraculum - jedno z insygniów papieskich - zostanie dzisiaj wieczorem otwarte. - Pozostanie tak, aż do momentu inauguracji nowego pontyfikatu - przekazał ksiądz Michał Osek z bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku.
W bazylice św. Mikołaja w Gdańsku znajduje się jedno z insygniów papieskich - umbraculum, które jest formą liturgicznego parasola, będącego jednym z symboli władzy papieskiej. Parasol zostanie dzisiaj otwarty.
Ksiądz Michał Osek powiedział na antenie TVN24, że jest to element herbu biskupiego Rzymu. - Gdy papież umiera, podczas sede vacante (termin określający czas, w którym stolica apostolska jest nieobsadzona - przyp. red.), umbraculum zostaje otwarte. Wszystkie bazyliki mniejsze na całym świecie otwierają je w momencie śmierci papieża i pozostanie tak, aż do momentu inauguracji nowego pontyfikatu - wyjaśnił.
Gdańskie umbraculum ma cztery metry i jest w kolorze żółto-czerwonym.
Zawinięte w dywan przetrwało wojnę
Parasol został zamówiony w 1927 roku, gdy papież Pius XI nadał gdańskiemu kościołowi tytuł bazyliki mniejszej.
- To były czasy, kiedy to oznaczało różne przywileje, między innymi posiadanie umbraculum - dodał ksiądz Osek.
Wydawało się jednak, że gdańskie umbraculum zaginęło podczas II wojny światowej.
Odnaleziono je jednak w grudniu 2019 roku podczas remontu - w krypcie pod Salą Duszpasterską w kościele św. Mikołaja w Gdańsku.
- Jeden z pracowników porządkował kryptę i odnalazł zawinięte w dużym dywanie insygnium papieskie. Najpierw w gronie braci oceniliśmy, że jest to umbraculum. Nasze przypuszczenia potwierdziły archiwalne fotografie oraz herb świątyni z charakterystycznym zwieńczeniem - powiedział wtedy o. Michał Osek, przeor klasztoru oo. dominikanów w Gdańsku.
Insygnium władzy papieskiej ukryto w krypcie na terenie klasztoru prawdopodobnie przed marcem 1945 roku, kiedy to Gdańsk został zajęty przez Armię Czerwoną.
Gdańskie umbraculum jest wyjątkowe z powodu swojej historii, ale podobne insygnia papieskie znajdują także w innych bazylikach w Polsce, między w Krakowie czy Gnieźnie.
Autorka/Autor: MR/gp
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24