W Gdańsku oficjalnie otwarto aleję imienia zamordowanego prezydenta Pawła Adamowicza. W uroczystości udział wzięła rodzina Adamowicza oraz obecna prezydent miasta – Aleksandra Dulkiewicz.
- Dzisiejszy dzień jest tragicznym i smutnym, ale nawet w smutnych chwilach trzeba myśleć o przyszłości – powiedziała Magdalena Adamowicz, żona zabitego rok temu prezydenta Gdańska, podczas otwarcia alei jego imienia. - Ta droga jest jak most, łączy dwie części Gdańska, tak jak Paweł łączył różnych ludzi – dodała.
Krótka, ale ważna
Aleja Pawła Adamowicza dotychczas nazywała się ulicą Nową Bulońską. Łączy istniejącą ulicę Bulońską z Jabłoniową od skrzyżowania Bulońskiej z Myśliwską do skrzyżowania Jabłoniowej i Warszawskiej. Oprócz otwartej w poniedziałek jezdni trasą wkrótce ruszą też tramwaje oraz rowery.
Jak podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, obecna prezydent Gdańska, otwarcie pełnej infrastruktury drogi nastąpi wkrótce. – Ta trasa ma 2,5 kilometra, ale otworzyła zupełnie nową perspektywę na miasto – oceniła Dulkiewicz. - Otwarcie tej drogi świadczy o wizjonerstwie naszego prezydenta, o myśli dalekosiężnej, że mimo trudności, ryzyk, takie decyzje podejmował - dodała.
Nowa Bulońska to inwestycja, która była bardzo ważna dla zmarłego prezydenta, który regularnie kontrolował przebieg jej prac. Po uroczystości kierowcy będą mogli po raz pierwszy przejechać 220-metrowy wiadukt, zwany Estakadą Wenecką.
Podczas odsłonięcia tablicy z nową nazwą drogi obecna była też starsza córka Pawła Adamowicza – Antonina oraz brat Piotr.
Poniedziałkowe uroczystości
Główne obchody rocznicy śmierci Pawła Adamowicza rozpoczną się 13 stycznia. W Europejskim Centrum Solidarności o godzinie 17 odbędzie się premiera książki Katarzyny Żelazek "Śmierć Prezydenta. Czy zmienił nas tamten styczeń?".
Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie odsłonięcie tablicy pamiątkowej o godzinie 19.45. Miejsce nie jest przypadkowe. Tablica wmurowana zostanie w okolicach Katowni - miejscu, gdzie w styczniu 2019 roku stała scena, na której Paweł Adamowicz został zaatakowany.
O 19.55, z inicjatywy mieszkańców, zaplanowano wspólne odliczanie i zapalenie światełka dla śp. Pawła Adamowicza. Po tym gdańszczanie mają przejść Traktem Królewskim na Most Zielony, gdzie chcą ułożyć serce ze zniczy. Podobne serca po śmierci prezydenta tworzyli mieszkańcy kilku polskich miast. W Gdańsku miało wtedy powstać "największe serce świata".
Od godziny 20 przez całą dobę na ulicy Długiej rozbłysną światła dla śp. prezydenta.
Później odbędzie się przemarsz do Bazyliki Mariackiej, gdzie o godzinie 20.30 rozpocznie się międzywyznaniowa modlitwa. To właśnie w Bazylice 19 stycznia 2019 roku spoczął prezydent.
"Refleksja nad radykalizmem politycznym"
W dniu śmierci prezydenta, 14 stycznia o godzinie 18 w Bazylice odprawiona zostanie msza święta.
Od 12 do 14 stycznia Bazylika Mariacka będzie otwarta do godziny 22.
We wtorek, 15 stycznia w godzinach od 10 do 18 w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się konferencja "Przemoc i polityka".
"Pierwsza rocznica śmierci prezydenta Pawła Adamowicza skłania ku refleksji nad radykalizmem politycznym i jego skutkami w postaci przemocy w polskim życiu publicznym, której tragicznym wyrazem było morderstwo prezydenta Gdańska. Konferencja ma zebrać inicjatywy badawcze i aktywności, w ramach których podjęto próbę analizy sytuacji psychopolitycznej w Polsce, która przyczyniła się do morderstwa" - informują przedstawiciele Urzędu Miasta w Gdańsku.
W konferencji udział wezmą m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Magdalena Adamowicz, żona zmarłego prezydenta, posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich
Do końca stycznia w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności będzie można zobaczyć także instalację artystyczną "Antaby. Pamięci Prezydenta Adamowicza". W styczniu 2019 roku właśnie w tym miejscu przez dobę wystawiona była trumna z ciałem śp. prezydenta.
Utrudnienia na drogach
Do zakończenia poniedziałkowych uroczystości, zostanie zamknięta ulica Bogusławskiego na odcinku od skrzyżowania z ul. Okopową do wysokości budynku Bogusławskiego 2. Objazd dla pojazdów będzie odbywał się ulicami: Zbytki, Podwale Przedmiejskie, Okopowa. Dojazd do ulicy Bogusławskiego będzie odbywał się ulicą Podwale Przedmiejskie, Zbytki.
Do 14 stycznia ustawione będą znaki zakazu zatrzymywania się na całym planowanym do zamknięcia odcinku ulicy Bogusławskiego.
Do poniedziałku, 13 stycznia będzie również wyłączony z ruchu Targ Węglowy (otwarcie Targu Węglowego po zakończeniu uroczystości).
W poniedziałek, 13 stycznia w godzinach popołudniowych autobusy linii 100 pojadą trasą skróconą ulicami: Podwale Grodzkie – Wały Jagiellońskie – Armii Krajowej – Okopowa – Wały Jagiellońskie – Targ Drzewny – Szeroka – Tokarska – i dalej po stałej trasie.
Na skróconej trasie będzie obowiązywać obsługa komunikacyjna przystanków: Dworzec Główny, Brama Wyżynna, Śródmieście SKM, Żuraw, Targ Rybny, Katarzynki, Heweliusza, Aksamitna, Wały Piastowskie, Dworzec Główny.
13 stycznia przystanek Brama Wyżynna w kierunku Dworca Głównego nie będzie obsługiwany.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: eŁKa//ec / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: PAP | Marcin Gadomski