WOŚP 2020 w TVN24

WOŚP 2020 w TVN24

Ja jestem za taką właśnie Polską - radosną, miłą, pełną uśmiechu - mówił o Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak. Dodał, że w związku z brakami lekarzy w szpitalach, "jest ostatni moment, aby przeprowadzić obywatelską debatę o stanie opieki zdrowotnej". - Stąpamy po cienkim lodzie. Boimy się, że sprzęt będzie, ale nie będzie miał kto przy nim stać - powiedział.

- Wspieracie nas tak, jak wsparliście nas wczoraj, kiedy cała Polska była kolorowa. Nie dzieliliśmy. Wręcz przeciwnie, przytulaliśmy się do siebie, byliśmy ze sobą - mówił w poniedziałek prezes Fundacji WOŚP Jerzy Owsiak. Podsumowując niedzielny 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ocenił, że był to "dzień niebywałych wzruszeń". - 8 marca rozliczymy cały finał, teraz trwa liczenie pieniędzy - podkreślił.

Powinniśmy pamiętać o tym, że wszyscy naokoło jesteśmy odpowiedzialni za innych ludzi i powinniśmy robić wszystko, żeby innym pomagać - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Konrad Maj, psycholog społeczny z Uniwersytetu SWPS. Jak przekonywał, "Jurek Owsiak wszystkiego za nas nie zrobi".

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku działała w 1760 sztabach w Polsce i na świecie. W Stanach Zjednoczonych WOŚP obecny był między innymi w Nowym Jorku, na Florydzie i w Chicago. W tym ostatnim mieście na rzecz Orkiestry pracowało ponad 250 osób. Według dotychczasowych wyliczeń, podczas 28. Finału w Chicago udało się zebrać już ponad 130 tysięcy dolarów. Organizatorzy liczą, że ostatecznie uda się zebrać ponad milion złotych - przekazał korespondent TVN24 Jan Pachlowski.

Spływ kajakowy Brdą, charytatywne morsowanie, przejażdżka czołgiem po plaży, "Siema" ustawiona z autobusów, szachy z prezydentem miasta - to tylko niektóre z najlepszych momentów 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Polsce. WOŚP grał także za granicą, w tym po raz pierwszy w Meksyku i na Zanzibarze. W Tokio złożony z Japończyków zespół Mazur odtańczył mazura. Sztaby w Sydney, Melbourne i Perth grały dla Australii, pustoszonej przez pożary.

Na gdańskiej scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chór Sound and Grace i zespół Audiofeels zaśpiewali "Sound of Silence" - utwór, który przed rokiem stał się symbolem żałoby po śmierci Pawła Adamowicza.

Ludzie kochają Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Cieszą się, że są razem. To jest rewelacja - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Miller, psycholożka i psychoterapeutka. - Lubimy pomagać, lubimy dawać, być wśród ludzi, odczuwać dobre emocje. To jest wirus, tym się zaraża - wtórowała jej Tatiana Mindewicz-Puacz, trenerka w zakresie komunikacji interpersonalnej i masowej.

Wierzę, że dobro musi wygrać. Nie możemy pozwolić dać się zastraszyć, nie możemy przegrać - powiedziała Magdalena Adamowicz, wdowa po prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, który podczas ubiegłorocznego finału WOŚP został zaatakowany nożem i zmarł. Europosłanka PO w niedzielę kwestowała na gdańskich ulicach. - Moje dzieci bardzo przeżywają, że tutaj jestem, dla mnie również jest to duży strach - wyznała.

Zjeść lunch w towarzystwie Roberta Lewandowskiego. Zmierzyć się wzrokiem z Mikiem Tysonem. Wyruszyć na wspinaczkę z Adamem Bieleckim. Na miłośników sportu - wielu dyscyplin - czeka moc atrakcji. Każdą z nich wylicytować można na aukcjach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która 12 stycznia gra swój finał po raz 28.

Trzy, cztery godziny. Albo i więcej, bo dla wcześniaka każda chwila spędzona z rodzicem jest bezcenna. - Dziecko uczy się jeść, wzbogaca florę bakteryjną - mówią specjaliści w Centrum Zdrowia Matki Polki. I pokazują fotele do kangurowania. - Nie byłoby ich, gdyby nie WOŚP - podkreślają.

Złożyła Cię grypa albo dzieci chorują, a może po prostu "włączył Ci się leń", ale chciałbyś pomóc, bo to silniejsze od Ciebie? Co robić? Jeśli akurat mieszkasz w Międzychodzie w Wielkopolsce lub okolicy, możesz zadzwonić po puszkę "od pana Owsiaka". Wpadną do Ciebie 3-letnia Asia i 8-letni Jaś. Jeśli nie mieszkasz w tym mieście, i bez wychodzenia z domu dasz radę wesprzeć chore dzieci.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w Sosnowcu, będą tam budować ogromny żagiel, a na koniec wystąpią Patrycja Markowska i zespół Dżem. Ale z Jurkiem Owsiakiem grają także inne miasta w województwie śląskim. Tychy już licytują nazwę ronda, w Częstochowie pobiegną, w Bytomiu pojadą na rowerach, w Gliwicach będą ścigać się wrakami, w Dąbrowie Górniczej wejdą do jeziora, a w Jaworznie będą gotować i jeść.

Bieg tyłem, pokazy włoskiej sztuki tańca z chorągwiami w wykonaniu znanej z programu "Mam Talent" Gwardii Gryfa, barberzy dla WOŚP, pokazowe walki bokserskie, morsowanie, wspólne odtańczenie Belgijki i koncert Arkadiusza Jakubika i jego zespołu Dr Misio - to tylko niektóre z atrakcji 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w stolicy Dolnego Śląska.