Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy zwróciła się do podległych jej jednostek o "podjęcie działań, aby w sposób racjonalny i oszczędny gospodarować energią". W związku z tym w piśmie wezwano poszczególne komisariaty i wydziały o zdanie czajników elektrycznych. - Wprowadzamy ograniczenia przy jednoczesnym zapewnieniu policjantom i pracownikom cywilnym policji dostępu do czajników w pomieszczeniach socjalnych lub innych ogólnodostępnych - wyjaśnia komisarz Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy.
W piśmie datowanym na 3 lipca czytamy, że Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy zwróciła się do podległych jej jednostek o "podjęcie działań, aby w sposób racjonalny i oszczędny gospodarować energią". Wskazano na "umiarkowane dogrzewanie i schładzanie pomieszczeń biurowych, racjonalne korzystanie z czajników elektrycznych oraz wyłączanie sprzętu komputerowego przy dłuższej nieobecności przy stanowisku pracy".
Napisano też, że "na koniec maja 2023 roku zużyto już ponad 40 procent wymaganej wartości zużycia energii elektrycznej". "W związku z tym polecam Państwu do 12.07.2023 zdać do Wydziału Administracyjno Gospodarczego czajniki elektryczne" - dodano w piśmie.
Ile czajników do zwrotu mają poszczególne jednostki?
Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy opublikowała też specjalną tabelę, w której wskazuje, ile sztuk czajników elektrycznych ma zwrócić poszczególna jednostka. Najwięcej, bo osiem, do zwrotu ma Wydział Łączności i Informatyki. "Czajnikowe cięcia" nie ominą też Zespołu Ochrony Pracy, który będzie musiał oddać dwie sztuki.
Według rozpiski łącznie 46 czajników ma trafić do magazynu.
Zaznaczono jednocześnie, że obowiązuje "zakaz korzystania z prywatnego sprzętu w pomieszczeniach służbowych".
Policja: wprowadzamy ograniczenia przy jednoczesnym zapewnieniu dostępu do czajników
Jako pierwsza sprawę opisała "Gazeta Pomorska". W rozmowie z dziennikiem komisarz Lidia Kowalska z Zespołu Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy przekazała, że "ustawa z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, wprowadziła obowiązek zmniejszenia całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy w okresie od dnia 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.".
Jak dodała, policja wprowadza ograniczenia "przy jednoczesnym zapewnieniu policjantom i pracownikom cywilnym policji dostępu do czajników w pomieszczeniach socjalnych lub innych ogólnodostępnych". - Kwestia ta w dalszym ciągu będzie monitorowana i w przypadku stwierdzenia niewystarczającej liczby tego typu urządzeń w danej jednostce, będzie ona doposażona - poinformowała.
Drożyzna daje się we znaki samorządom
O wysokich kosztach energii elektrycznej alarmują samorządy. Stąd coraz więcej miast i gmin decyduje się na cięcie kosztów. Niekiedy drastyczne, jednak - jak podkreślają urzędnicy - konieczne.
Gminy zamknęły zeszłoroczne budżety deficytem wynoszącym 3,69 miliarda złotych - w tym roku deficyt ma wynieść 23,93 miliarda złotych. Miasta na prawie powiatów czeka czterokrotnie wyższy deficyt.
W związku z tym oszczędności dotykają wielu obszarów związanych z funkcjonowaniem samorządu. Na przykład w Szczecinie wraz z początkiem czerwca z okna urzędu słychać już tylko nagraną muzykę po tym, jak ze względu na oszczędności zrezygnowano z hejnalisty.
"W Bydgoszczy miasto w ubiegłym roku zdecydowało, że ograniczy oświetlenia ulic (wyłączenie co 3 lampy, poza rejonem przejść dla pieszych), ogrzewanie w tramwajach, oświetlenie obiektów sportowych, wyłączy iluminacje obiektów architektonicznych, pomników drzew i obniży temperaturę wewnątrz oraz ciepłej wody użytkowej w miejskich budynkach" - przypomniała "Gazeta Pomorska".
Źródło: tvn24.pl, "Gazeta Pomorska"
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock