Trójmiasto

Trójmiasto

W nocnym pożarze w Gdańsku zginęła kobieta

Około 20 razy do pożarów wyjeżdżali pomorscy strażacy, z tego jedynie 5 razy w związku z petardami. Najpoważniejsze zdarzenie miało miejsce w Gdańsku, gdzie w pożarze mieszkania zginęła 82-lenia kobieta.

Nożownik ranił 28-latka w Chojnicach

Pijany mężczyna zaatakował nożem 28-latka w jednym z mieszkań w Chojnicach. Ranny trafił z raną kłutą klatki piersiowej do szpitala. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Prokuratura: Słupscy inspektorzy ITD podejrzani o korupcję staną przed sądem

Słupska prokuratura skierowała akt oskarżenia przeciwko byłym już funkcjonariuszom Inspekcji Transportu Drogowego. 33-letniego Marcina Ł. i 35-letniego Adama P. oskarżono o przyjmowanie łapówek. Funkcjonariusze mieli pomagać tak przygotowywać dokumenty firmom transportowym, aby te podczas kontroli ITD nie płaciły kar. Trzecią osobą oskarżoną w tej sprawie była Martyna K., która pomagała inspektorom.

Dwie ekspedycje będą szukać zaginionego okrętu ORP "Orzeł"

Dwie ekspedycje będą szukały w przyszłym roku na Morzu Północnym wraku legendarnego okrętu podwodnego – informuje "Rzeczpospolita". Ekipa Ministerstwa Kultury i resortu obrony ma do sprawdzenia około 100 wcześniej nieznanych lokalizacji wraków, które kształtem i wielkością przypominają zatopione okręty podwodne. Z kolei grupa historyków, hydrografów i nurków prowadzi poszukiwania na podstawie informacji znajdujących się w archiwach admiralicji brytyjskiej.

Tysiące podwodnych zdjęć pomogły stworzyć trójwymiarowy model wraku

Na podstawie 6 tys. zdjęć Narodowe Muzeum Morskie wykonało trójwymiarową dokumentację kolejnego wraku. Mapa 3D Głazika stworzona została dzięki podwodnym badaniom przeprowadzonym latem i jesienią tego roku. Metoda, którą od 2013 roku stosuje i rozwija polski ośrodek, jest wykorzystywana przez jeszcze tylko jeden ośrodek naukowy na świecie.

Proces ws. makabrycznego morderstwa nie ruszy, bo zniknął oskarżony. "Nie wrócił ze szpitala do więzienia"

Elbląski sąd miał ponownie rozpatrzyć sprawę gangu "Kulawego". Nowy proces nie może się jednak rozpocząć, bo jeden z oskarżonych o makabryczne zabójstwa "ulotnił się". W trakcie odbywania kary za inne przestępstwo wnioskował o przerwę na leczenie nogi po wcześniejszym postrzale. Zgodę dostał, ale do więzienia, ze szpitala, już nie wrócił. Marcin K., ps. "Kaczor" poszukiwany jest Europejskim Nakazem Aresztowania.

Oślepiał pilotów laserem, bo zakłócali ciszę nocną. Stanie przed sądem

Śledczy z Pucka na Pomorzu skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który latem kilkukrotnie oślepiał laserem pilotów wojskowych śmigłowców. 36-latka złapano na gorącym uczynku, kiedy trzymał laser w dłoniach i celował w śmigłowiec. Teraz mężczyzna chce dobrowolnie poddać się karze.

Dobra passa bursztynu trwa, jednak surowca jest coraz mniej

Minęły czasy, kiedy bursztyn utożsamiano z tandetną pamiątką znad morza lub naszyjnikiem babci. Dziś specjalnością polskich bursztynników, docenianą także za granicą, jest oryginalna biżuteria z bursztynu i srebra, a także coraz częściej złota. Szczególnie w minionym roku bursztyn miał dobrą passę, jednak coraz częściej problemem bursztynników jest ograniczony dostęp do surowca.

Śnieg utrudnia jazdę, mgła - loty. Drogowcy tylko dziś zużyli 500 ton soli

Od rana na wielu pomorskich i trójmiejskich trasach zalega śnieg i jest bardzo ślisko. na drogach pracuje od60 do 100 pojazdów. To pługi, pługopiaskarki, solarki. Najtrudniejsza sytuacja była rano na obwodnicy Trójmiasta, gdzie samochody ciężarowe miały problem z wjazdem na wzniesienia przez co zablokowały drogę. Drogowcy zapewniają, że sytuacja jest już opanowana.

Życie jednego z więźniów obozu Stutthof w komiksie. "To przekaz dla młodych"

120 stron rysunków, portrety więźniów obozu oraz autentyczne listy i grypsy. Te wszystkie elementy połączone razem tworzą komiks "Szczęściarz z rocznika 1917". To historia życia jednego z byłych więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Muzeum Stutthof, które wydało komiks, chce w ten przybliżyć młodzieży historię.

Model podwodnego hotelu nie stanie w Gdyni? Naukowcy wolą prowadzić testy w Zatoce Perskiej

W przyszłym roku w Zatoce Gdańskiej, tuż przy gdyńskim Skwerze Kościuszki, miał stanąć naturalnej wielkości model badawczy podwodnego hotelu. Pracują nad nim specjaliści z Trójmiasta. Naukowcy chcieli sprawdzić jak konstrukcja zachowa się w wodzie. Wszystko wskazuje jednak na to, że model, zamiast w Gdyni, stanie w Zatoce Perskiej. Eksperci uznali bowiem, że lepiej testować go w naturalnych warunkach.

Odtworzą wnętrze płonącego wieżowca, pomoże leczyć fobie

Wirtualna jaskinia, w której można oglądać m.in. symulacje rzeczywistego świata będzie służyć informatykom, ale też np. architektom, lekarzom i strażakom. TVN24 odwiedziło unikatowe Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji Przestrzennej, które powstało na Politechnice Gdańskiej.

Sprzedają ozdoby, by pomóc hospicjum

Pasjonatki sztuki przygotowują ozdoby, a potem przekazują je do Bursztynowego Kramiku. Charytatywny sklepik działa od trzech tygodni, a cały zysk ze sprzedaży przekazuje na rzecz hospicjum "Bursztynowa Przystań".

Milimetry od tragedii. Wpadł w poślizg i dachował

Brawura i złe warunki pogodowe – tak można podsumować wypadek w Bytowie. 21-latek wpadł w poślizg i dachował. Mężczyzna miał szczęście, bo nie uderzył w żadne z okolicznych drzew. Policjanci zatrzymali jego prawo jazdy.