Trójmiasto

Trójmiasto

"Jestem gejem". Coming out polskiego księdza

Polski ksiądz Krzysztof Charamsa, pracujący w Watykanie w Kongregacji Nauki Wiary, przyznaje, że jest gejem. W sobotę na konferencji prasowej ma przedstawić oświadczenie i skrytykować Kościół za "wszechobecną i ślepą homofobię".

Detektyw na tropie złodziei paliwa ze słupskiego PKS

Afera paliwowa w Słupsku. Szefowa tamtejszego PKS, Anna Dadel udowadnia, że kierowcy kradną i sprzedają na "lewo" paliwo z PKS-owych autobusów taksówkarzom z Łodzi. W minionym tygodniu złapano jednego z nieuczciwych kierowców, który ukradł aż 100 litrów benzyny. W ujęciu złodziei, szefowej pomaga prywatny detektyw, który nagrał kradzież na "gorącym uczynku"

Transatlantyki na ulicach Gdyni. Wystawa zdjęć

Fotografie prezentujące polskie transatlantyki można podziwiać do końca października na ulicach Gdyni. Wystawa składa się z 16 plansz, które zawierają zdjęcia oraz rysy historyczne poszczególnych jednostek. Wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć, najsłynniejszej - "Stefana Batotorego", którym w 1939 roku w przededniu II Wojny Światowej, Gombrowicz opuścił Polskę. Niezwykłe fotografie wyeksponowane są w różnych zakątkach miasta. Pod koniec miesiąca "Polonia", "Pułaski", "Sobieski", "Batory", "Kościuszko", "Piłsudski", "Chrobry" i oczywiście "Stefan Batory" "zawiną" na stałe do Muzeum Marynarki Wojennej.

Bunt w ośrodku wychowawczym. Grozili podpaleniem

W młodzieżowym ośrodku wychowawczym w Strzelnie (woj. kujawsko-pomorskie) doszło do buntu. Część wychowanków zabarykadowała się w pokojach, grozili podpaleniem. Interweniowała policja. Zatrzymane zostały trzy najbardziej agresywne osoby.

Już nie PGE Arena, tylko Stadion w Gdańsku-Letnicy

Gdański stadion nie jest już "PGE Areną", a "Stadionem w Gdańsku-Letnicy". Zmiana nazwy to skutek wygaśnięcia umowy między stadionem a dotychczasowym sponsorem tytularnym - Polską Grupą Energetyczną. Nieoficjalnie mówi się, że niebawem logo PGE zastąpi logo Grupy Energa.

Przez setki lat spoglądała na miasto. Figura Madonny wróciła do Malborka

Madonna znów spojrzy "łagodnym wzrokiem i otoczy opieką cały Malbork". Po 70 latach, do zamkowej niszy, wrócił najważniejszy symbol Malborka - ośmiometrowa figura Madonny. Została doszczętnie zniszczona w czasie II wojny światowej, a zebranie środków na odbudowę trwało wiele lat. Do kwietnia mieszkańcy i turyści nie będę jednak mogli jej jeszcze zobaczyć. Dopiero wtedy, już w pełnej krasie, Madonna zostanie odsłonięta.

Szukają chętnych do budowy Trasy Kaszubskiej

GDDKiA ogłosiła dwa przetargi na projekt i budowę ponad 65-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S6 - z Lęborka do Gdyni - tzw. Trasy Kaszubskiej. Wnioski o udział w obu postępowaniach oferenci mogą składać do 16 listopada. Trasa może być gotowa ok. 2020 roku.

Policjanci i bankowcy wspólnie przeciw kradzieżom "na wnuczka"

Łączą siły, aby pomóc, a przede wszystkim ostrzec starszych ludzi przed coraz częstszymi kradzieżami na "wnuczka". Tak można podsumować spotkanie bankowców i policjantów ze Słupska, podczas którego ustalono szczegóły współpracy. - Zależy nam, żeby bankowcy pytali starszych ludzi, dlaczego wypłacają duże sumy pieniędzy i na co są im potrzebne. To może pomóc uniknąć wielu tragedii - mówi Robert Czerwiński ze słupskiej policji.

Władze Pieniężna przekażą Rosji popiersie gen. Czerniachowskiego

Władze Pieniężna zamierzają przekazać Ambasadzie Federacji Rosyjskiej popiersie zdemontowane z pomnika generała Armii Czerwonej Iwana Czerniachowskiego. Wolę przejęcia obiektu zadeklarowali przedstawiciele lokalnych władz i prywatne osoby z wielu miast Rosji. - Wbrew pogłoskom, popiersia nie chcemy sprzedawać, przekażemy je za darmo - zapewnia burmistrz Pieniężna.

Policjant podejrzany o udział w handlu narkotykami

22-letni policjant z Gdańska jest podejrzany o handel narkotykami, grozi mu nawet 12 lat więzienia i wydalenie ze służby. W tej samej sprawie policja zatrzymała również dwóch 20-latków, u których znaleziono niemal pół kilograma marihuany.

Poszedł na grzyby, znalazł pociski. "Leżały tuż przy drodze"

Mieszkaniec Czerska długo będzie pamiętał weekendowe grzybobranie. Podczas rodzinnego spaceru zamiast grzybów znalazł dwa pociski. - Wygląda na to, że ktoś je wykopał i zostawił przy drodze - mówi Łukasz Wyrwas, który o swoim znalezisku poinformował policję. W poniedziałek pociskami mają się zająć saperzy.

Zwierzęta w zoo już czują jesień

To już ostatni moment, żeby zobaczyć w gdańskim zoo brodzące w stawie flamingi czy wygrzewające się na wybiegu kangury. Wkrótce część zwierząt trafi do zamkniętych pawilonów. - Zwierzęta czują najmniejsze zmiany pogody. Kiedy jelenie wchodzą do wody, wiemy, że czeka nas deszcz. Kangury czuja, że robi się coraz chłodniej, dlatego znacznie więcej jedzą - mówi Michał Targowski, dyrektor gdańskiego zoo.

ORP Błyskawica dołączy do  wirtualnych potęg II wojny

ORP Błyskawica znów stanie do walki na morzach i oceanach. Polska jednostka zmierzy się z potężnymi flotami z II wojny światowej, ale tym razem w wirtualnym świecie. W listopadzie niszczyciel dołączy do grona ponad 100 wiernie odwzorowanych okrętów w grze komputerowej "World of Warships".

Wpuścili gaz i wysadzili bankomat w Gdyni. Do pieniędzy się nie dostali

To była nieudana próba kradzieży - tak można podsumować nocną akcję złodziei w Gdyni. Policja ustala kto o północy wpuścił gaz do jednego z bankomatów i usiłował ukraść z niego pieniądze. Po oględzinach okazało się, że złodziejom nie udało się dotrzeć do kasetek z gotówką. Na razie nikt nie został zatrzymany w tej sprawie.

Na kilkuset zdjęciach uchwycił detale życia w mieście z przełomu XIX i XX wieku. "To wyjątkowy dokument"

Autorem 300 zdjęć jest Augustyn Ziemens, znany na przełomie XIX i XX wieku wejherowski fotograf. Teraz trafiły do Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Pomorsko-Kaszubskiej w Wejherowie. Ziemens fotografował miasto, wszystkie wydarzenia z Wejherowa, architekturę, tworzącą się infrastrukturę przemysłową. Oprócz tego normalne, czasem sielankowe życie, ale i chwile poważne, jak I wojna światowa.