Trójmiasto

Trójmiasto

Dzik wypłoszył wilka. Śledziły ich leśne kamery

Samotny wilk ustępuje miejsca dzikowi - taką nietypową sytuację zarejestrowały kamery leśników z Iławy. Wilki w tej okolicy spotyka się rzadko. - To nagranie to kolejny dowód na to, że dzikie zwierzęta czuja się w iławskich lasach coraz lepiej - przekonują leśnicy.

"Wolne Miasto Gdańsk wam się marzy"

Gdańscy radni zdecydowali, że przy podejmowaniu uchwał stosować się będą do wyroków Trybunału Konstytucyjnego, także tych nieopublikowanych. Podczas wygłaszania specjalnego apelu ws. kryzysu konstytucyjnego w Polsce grupa demonstrujących głośno skandowała m.in. "Targowica" oraz "Zdrajcy". Radni też nie szczędzili sobie ostrych słów.

Dziki "rządzą" w Krynicy Morskiej

Nie boją się nikogo ani niczego. Przewracają śmietniki i wyciągają z nich resztki jedzenia. Potrafią całym stadem spacerować środkiem ulicy. Nie zwracają uwagi na krzyki ludzi i klaksony samochodów. Dziki w Krynicy Morskiej są wszędzie.

Dżesika ma 16 lat i dwoje dzieci. Najmłodsza mama, która dostała 500 plus?

Najprawdopodobniej jest najmłodszą matką w Polsce, która dostała już pieniądze z programu 500 plus - na razie 1000 zł. Wniosek złożył konkubent matki 16-letniej Dżesiki, który jest ich prawnym opiekunem. O wiele więcej dostała jego partnerka, a matka nastolatki, która oprócz niej, ma jeszcze pięcioro dzieci.

"Odrzucenie historycznej szansy". Historyk z USA o pomyśle na muzeum w Gdańsku

- Przedwczesna likwidacja muzeum jest niczym innym jak brutalnym ciosem dla światowego dziedzictwa kulturowego - pisze w "The New York Review of Books" Timothy Snyder. Znany amerykański historyk specjalizujący się w historii Europy Wschodniej określa pomysły Ministerstwa Kultury na radykalną przebudowę niemal gotowego Muzeum II Wojny Światowej jako "odrzucenie historycznej szansy na przedefiniowanie globalnego postrzegania wojny".

W piątek pogrzeb arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego

Gdańska kuria przygotowała już plan uroczystości żałobnych abp Tadeusza Gocłowskiego. Jeszcze dziś w archikatedrze w Oliwie stanie trumna z ciałem zmarłego. Przez dwa dni wierni będą się przy niej modlić w intencji arcybiskupa. Msza pogrzebowa odprawiona zostanie w piątek o godz. 11.

"On z sądu zrobił sobie prywatną inicjatywę". Oskarżony sędzia wciąż pobiera pensję

Sędzia Janusz K. został zatrzymany w 2008 r. i oskarżony o łapówkarstwo. Proces jednak wciąż się nie skończył, więc K. dalej pobiera pensję: około sześciu tysięcy miesięcznie. "Uwaga!" otrzymała dostęp do nagrań rozmów prowadzonych przez sędziego i przedsiębiorcę z Kościerzyny Mariana T. Mężczyzna twierdzi, że przez dziesięć lat opłacał K. w zamian za wydawanie korzystnych wyroków.

"Był jednym z ważniejszych biskupów czasu przełomu"

Kościół traci bardzo ważnego biskupa, który odegrał znaczącą rolę w pracach Konferencji Episkopatu Polski i w życiu Kościoła w Polsce - ocenił metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, wspominając abpa Tadeusza Gocłowskiego. Były metropolita gdański zmarł we wtorek w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Abp Tadeusz Gocłowski miał 84 lata.

Zmarł arcybiskup Tadeusz Gocłowski

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski zmarł w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Trafił tam z rozległym udarem blisko dwa tygodnie temu. Były metropolita gdański miał 84 lata.

"Wkurzeni" manifestowali w Gdańsku

Zwolennicy Komitetu Obrony Demokracji zgromadzili się w Gdańsku, by wspólnie wziąć udział w "Marszu Wkurzonych". W ten sposób chcą bronić obowiązującej konstytucji, którą ich zdaniem łamie rząd.

Biało-czerwona parada przejechała przez Gdynię

W Dniu Flagi ulicami Gdyni przejechała biało-czerwona parada rowerowa. Jej uczestnicy otrzymali koszulki i balony w barwach narodowych. Cykliści przejechali m.in. ul. Świętojańską i ul. Dworcową aż do ul. Polskiej 1 pod Muzeum Emigracji. Parada zainaugurowała też nowy sezon konkursu European Cycling Challenge 2016, w którym europejskie miasta rywalizują w liczbie przejechanych przez ich mieszkańców kilometrów na rowerze.

Pokazali odnalezioną banderę z czasów II wojny światowej

W przypadającym 2 maja Dniu Flagi Narodowej Muzeum Morskie w Gdańsku zaprezentowało banderę, która w czasie II wojny światowej była prawdopodobnie używana na jednym z dowodzonych przez Polaków okrętów. Banderę będzie można oglądać w placówce przez tydzień.

Uciekał przed policjantami, staranował blokadę. Usłyszał 20 zarzutów

20 zarzutów usłyszał w poniedziałek 36-latek, który w weekend staranował cztery pojazdy w policyjnym pościgu. Sąd przychylił się do wniosku i zastosował wobec mężczyzny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania - informuje policja. Za przestępstwa mężczyźnie grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Balansują na linie kilka metrów nad ziemią

Wielkie emocje na bydgoskiej starówce. Pomiędzy dwiema kamienicami, na wysokości drugiego piętra, zamocowano linę, po której spacerują linoskoczkowie. Poniedziałkowa walka z grawitacją to zaledwie przedsmak zaplanowanych na wtorek III Mistrzostw Świata w Przechodzeniu przez rzekę.

Mistrzowie parkowania w akcji

Przenosimy wózki, przeskakujemy nad autami, nie wyjeżdżamy z garaży - dzięki "mistrzom" parkowania. Takich nie brakuje w Gdyni, gdzie kierowcy od początku roku już 153 razy zajęli miejsca dla inwalidów, 148 razy zaparkowali na przejściu dla pieszych czy 299 razy zablokowali chodnik. 166 kierowców nie mogło wyjechać z podwórka, bo ktoś zastawił im wjazd. Straż miejska ostrzega i pokazuje tylko niektóre przykłady "mistrzowskiego" parkowania.

Zobacz, jak Gdańsk widzieli pionierzy fotografii

Dziś fotografem może być każdy. Wszyscy strzelają "fotki" - wystarczy wyciągnąć telefon komórkowy z kieszeni. Pierwsze zdjęcia, jakie powstawały w XIX wieku, wymagały jednak precyzji, rzemieślniczego kunsztu i często anielskiej cierpliwości - zarówno twórcy, jak i modela. Właśnie tym trudnym początkom poświęcona jest wystawa "Pionierzy gdańskiej fotografii" w gdańskim Ratuszu Głównym.