Wybory samorządowe 2018

Wybory samorządowe 2018

Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił w piątek wieczorem wniosek prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza przeciwko kandydatowi Zjednoczonej Prawicy na prezydenta miasta Kacprowi Płażyńskiemu. Obecny prezydent domagał się sprostowania informacji na temat przebiegu linii tramwajowej.

To autor sukcesu, dzięki któremu nasz budżet dzisiaj jest wystarczająco wypełniony - mówił w piątek Jarosław Kaczyński o Mateuszu Morawieckim, przemawiając podczas konwencji wyborczej w Białymstoku. Prezes PiS podkreślał, że premier to "człowiek z pięknym życiorysem", który w czasach PRL "był zatrzymywany, bity, wywożony nawet z miasta do lasu".

- Będę prezydentem zarówno prawej, jak i lewej strony - mówiła w programie "Tak jest" w TVN24 kandydatka na prezydenta Krakowa oraz przewodnicząca komisji śledczej do sprawy Amber Gold, Małgorzata Wassermann. Pytana o to, czy prezydentura w stolicy Małopolski jest warta rezygnowania z obecnie zajmowanej funkcji, stwierdziła, że tak.

Sytuacja jest taka, że w obronie podstawowych wartości demokratycznych, praworządności, trójpodziału władzy, zakotwiczenia i silnej pozycji Polski w Europie, trzeba szukać wszystkich ludzi, którzy myślą podobnie. Naprzeciwko siebie staną dwa bloki, które rozstrzygną o tym, jaka będzie przyszłość Polski - stwierdził w internetowej dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Sławomir Neumann, przewodniczący klubu parlamentarnego PO.

Chcielibyśmy, aby podobne standardy były również u naszych politycznych konkurentów - tak rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek skomentowała w środę decyzję o wyrzuceniu z partii kandydata na burmistrza Suchowoli (Podlaskie). Dzień wcześniej Platforma Obywatelska powiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Wiesława Bruzgo, zarzucając mu "mowę nienawiści" w mediach społecznościowych.

Dwóch kandydatów skreślono w ostatniej chwili z list wyborczych Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach. Pojawiło się za to nowe nazwisko - Katarzyny Kuczyńskiej-Budki, żony posła Platformy Obywatelskiej Borysa Budki. - Dostałem SMS-a, jakieś pięć godzin przed końcem rejestracji kandydatów, że nie ma mnie na liście wyborczej. Powodów nie podano - skarżył się jeden ze skreślonych, Dominik Dragon. - Nie mogę się z tym pogodzić, aby w Platformie Obywatelskiej był nepotyzm - dodał. Poseł Budka stanął w obronie żony. Podkreśla, że jest działaczką od wielu lat i zapracowała na to, by wystartować w wyborach.

Znam go jako uczciwego człowieka, bardzo przyzwoitego, on ma taką idée fixe - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński, odnosząc się do działań Jarosława Kaczyńskiego i jego partii. Dodał, że do prezesa Prawa i Sprawiedliwości ma "sentyment" i nie uważa, by miał on złe intencje, przeprowadzając reformy państwa.

Jeżeli do wyborów poszliby ludzie, którzy nigdy nie głosowali w Warszawie, a mieszkają tutaj na co dzień, to wygramy te wybory - mówił na początku września kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Warszawy Patryk Jaki. W poniedziałek Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło na Twitterze konferencję prasową właśnie w sprawie dopisywania do spisu wyborców. "Co na to Patryk Jaki?" - czytamy we wpisie resortu.

Nigdy nie mieliśmy premiera, który tak kłamał - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego odnosząc się do Mateusza Morawieckiego. Przypomniał też, że Młodzi Ludowcy prowadzą akcję, w ramach której liczą kłamstwa "kłamczuszka Mateuszka". Według Kosiniaka-Kamysza ma ich już być "ponad sto".

W Łomży i Suwałkach startuje po dwóch kandydatów na prezydenta wywodzących się z szeregów Prawa i Sprawiedliwości. Podziały doprowadziły do wyrzucenia z partii obecnego prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i ważnego członka PiS w Suwałkach Grzegorza Gorlo. Obaj bez zgody władz partyjnych rozpoczęli ubieganie się o stanowiska.

- Wybór, który niedługo zostanie dokonany, to będzie wybór między tymi dwiema opcjami, dwiema możliwościami, dwoma sposobami rozumienia polityki: utrwalać pozycję miejscowych elit - no powiedzmy sobie, jakości, której nie chcę tutaj określać, bo zaraz proces, a wiadomo, jakie mamy sądy - czy też interes mieszkańców, społeczeństwa, wspólnoty - powiedział prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński podczas konwencji wyborczej w Bydgoszczy.

- Zamiast zachować się jak dorosły, odpowiedzialny człowiek, szukał sposobu, żeby się wymigać – mówił o premierze Mateuszu Morawieckim lider Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. W niedzielę na konwencji Koalicji Obywatelskiej odniósł się do słów szefa rządu na temat budowy dróg i mostów za czasów koalicji PO- PSL.