Włochy

Włochy

Sąd na Sycylii zwolnił z aresztu domowego kapitan statku niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 Carolę Rackete. Została ona zatrzymana w nocy z piątku na sobotę, gdy wbrew zakazowi władz Włoch wpłynęła z 40 migrantami do portu na Lampedusie.

Minister spraw wewnętrznych i wicepremier Włoch Matteo Salvini tworzy "histeryczną" atmosferę wokół spraw związanych z imigracją, a Rzym nie wywiązuje się z zadań w tym zakresie - oświadczyła we wtorek rzeczniczka rządu Francji Sibeth Ndiaye. Włoski polityk zareagował w mediach społecznościowych: "Niech francuski rząd przestanie obrażać i otworzy swoje porty".

Kapitan statku organizacji pozarządowej Sea Watch 3 Carola Rackete, która wbrew zakazowi władz wpłynęła do portu na włoskiej wyspie Lampedusa z 40 migrantami na pokładzie, spędzi noc w areszcie domowym. Decyzję w jej sprawie sędzia przełożyła na wtorek.

Statek niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 z 40 migrantami, który od środy czekał na zgodę na zacumowanie na Lampedusie, a wcześniej od 12 czerwca stał na morzu, w nocy z piątku na sobotę wpłynął do portu na wyspie, nie mając na to zgody. Kapitan statku Carola Rackete została aresztowana.

Wicepremier Włoch, szef MSW Matteo Salvini zapowiedział zamknięcie granicy ze Słowenią, aby powstrzymać napływ migrantów. Od poniedziałku włosko-słoweńskie patrole mają pilnować granicy o długości 232 kilometrów, gdzie ostatnio zwiększyła się fala migracyjna.

Dwa filary konstrukcji zawalonego w zeszłym roku mostu Morandiego w Genui na północy Włoch zostały w piątek wysadzone w powietrze za pomocą dynamitu. W katastrofie, do której doszło w sierpniu 2018 roku, zginęły 43 osoby.

Ośmioro turystów w Rzymie zostało ukaranych w niedzielę grzywnami w wysokości po 450 euro za kąpiele w fontannach. Straż miejska stanowczo egzekwuje nowe przepisy, zabraniające zachowań chuligańskich i pozbawionych szacunku dla zabytków stolicy.