Stulatka z Włoch stała się najstarszym na świecie dawcą narządów. Mimo zaawansowanego wieku kobiety, jej wątroba okazała się zdrowa, dzięki czemu możliwe było przeszczepienie organu pacjentowi z listy oczekujących. To tylko jeden z wielu udanych przypadków transplantacji narządów od starszego dawcy.
We włoskim mieście Piza lekarze przeprowadzili operację przeszczepu wątroby od kobiety, która zmarła w wieku 100 lat, 10 miesięcy i jednego dnia. W ten sposób Włoszka stała się najstarszym na świecie dawcą, od którego pobrano cały narząd miąższowy.
Z Florencji do Pizy
Kobieta zmarła w szpitalu San Giovanni di Dio we Florencji na początku listopada z powodu krwotoku mózgowego. Podczas sekcji zwłok lekarze zauważyli, że wątroba zmarłej była w dobrym stanie i nadawała się do przeszczepu. Gdy rodzina kobiety wyraziła zgodę na pobranie narządu, został on przetransportowany do Centrum Transplantacji w Pizie. Lekarze z powodzeniem przeszczepili wątrobę pacjentowi z listy oczekujących. - Przeszczep został przeprowadzony po wdrożeniu procedur bezpieczeństwa biorcy, na wszystkich etapach procesu opieki przed i po przeszczepie. – powiedział Paolo De Simone, dyrektor Oddziału Chirurgii i Transplantacji Wątroby Szpitala w Pizie. - Po ocenie charakterystyki klinicznej dawcy przystąpiliśmy do weryfikacji jakości narządu (...) Operacja się udała, biorca jest w dobrym stanie.
Dyrektor włoskiego Krajowego Centrum Transplantacji Massimo Cardillo podkreślił, że to pierwsza taka sytuacja w historii transplantologii.
- Na poziomie międzynarodowym nie istnieje dawstwo narządów miąższowych od osób, które zmarły w wieku powyżej stu lat, a jedynie przeszczepy tkanek, na przykład rogówki - wyjaśnił.
Rekordy transplantologii
Jak dotąd we Włoszech najstarszym dawcą organów była kobieta, która zmarła w październiku 2021 roku w mieście Fabriano. Miała ona 97 lat i 7 miesięcy. Cardillo podkreślił, że pokazuje to pełnię technicznych i organizacyjnych możliwości włoskiej sieci transplantacyjnej.
- Potrafimy działać w zakresie jak najlepszego wykorzystania wszystkich narządów, w tym pochodzących od osób w bardzo podeszłym wieku. Dzięki temu możemy zapewnić skuteczną odpowiedź na potrzeby ponad 8000 pacjentów w naszym kraju, którzy oczekują na przeszczep - wskazał.
Operacje przeszczepu tkanek i organów pochodzących od starszych dawców przeprowadzane są nie tylko we Włoszech. W 2016 roku od 107-letniej zmarłej ze Szkocji pobrano rogówkę, która następnie przeszczepiono młodszemu pacjentowi. Dzięki temu biorca nie stracił wzroku.
Źródło: PAP, Pisa Today, Glasgow Times
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock