Silvio Berlusconi uniewinniony. Oskarżano go o przekupstwo świadka w sprawie o prostytucję nieletniej

Źródło:
Reuters
Silvio Berlusconi na nagraniach archiwalnych
Silvio Berlusconi na nagraniach archiwalnychArchiwum Reuters
wideo 2/3
Silvio Berlusconi na nagraniach archiwalnychArchiwum Reuters

Włoski sąd uniewinnił w czwartek byłego premiera Silvio Berlusconiego od zarzutu przekupienia świadka w sprawie z 2013 roku, dotyczącej prostytucji nieletniej. Nie jest to jednak koniec sądowych batalii Berlusconiego. Nadal trwają procesy, w których zarzuca mu się przekupstwo kilkudziesięciu osób.

86-letni Silvio Berlusconi został oskarżony o zapłatę włoskiemu piosenkarzowi Mariano Apicelli 157 tysięcy euro za kłamstwo w procesie, w którym oskarżono byłego premiera Włoch o płacenie za seks z 17-letnią tancerką z marokańskiego klubu nocnego.

Lider partii Forza Italia - która obok frakcji Bracia Włosi i Ligi współtworzy obecny rząd Włoch - został jednak ostatecznie uniewinniony w tej sprawie.

Berlusconi nie przyznał się do winy

Później stanął przed sądem w procesie o przekupstwo i nie przyznał się do winy. Obrona twierdziła, że Apicella otrzymywał comiesięczne wpłaty od Berlusconiego od 2002 roku, jako opłaty lub darowizny, niezwiązane z wniesionym zarzutem.

Rzymski prokurator Roberto Felici powiedział w czwartek sądowi, że zarzuty powinny zostać wycofane. Sędziowie przystali na to. Uniewinnili także Apicellę od przyjmowania łapówek i oczyścili go z zarzutów krzywoprzysięstwa, ponieważ minął termin na wydanie wyroku.

- To było nienaganne orzeczenie, ponieważ nie było dowodów na korupcję - powiedział dziennikarzom prawnik Berlusconiego Franco Coppi. Przekazał, że jego klient zadzwonił do niego, aby wyrazić zadowolenie z werdyktu.

Wokalista był stałym gościem na wielu imprezach Berlusconiego, zwanych "bunga bunga", które wywołały skandal, przyczyniając się jego upadku jako premiera w 2011 roku. Berlusconi był wtedy po raz czwarty szefem rządu. Został ostatecznie wykluczony z parlamentu w 2013 roku po skazaniu go w sprawie oszustwa podatkowego. Zdobył mandat do Senatu we wrześniu tego roku, po wygaśnięciu zakazu sprawowania urzędu zdobytego w wyborach.

CZYTAJ TEŻ: Jeden bronił "bunga bunga", drugi agresji na Ukrainę. 20 lat znajomości Putina i Berlusconiego

Szereg spraw Berlusconiego w sądach

Proces we Włoszech jest jedną z trzech powiązanych ze sobą spraw, które ze względu na kwestie związane z jurysdykcją wszczęto w różnych miastach.

W odrębnej sprawie, toczącej się przed sądem w Mediolanie, Berlusconi jest oskarżony o przekupienie 24 świadków, głównie młodych gości wieczornych przyjęć. Prokuratorzy w maju zażądali skazania go na sześć lat więzienia. Berlusconi zaprzeczył oskarżeniu, a decyzji sądu nie oczekuje się przed styczniem 2023 r.

>>> "Fotografowałem Berlusconiego z jego dziewczynami. Siedziały mu na kolanach" <<<

Tymczasem w zeszłym roku sąd w Sienie uniewinnił byłego premiera Włoch od zarzutu przekupstwa innego świadka. Prokuratorzy odwołali się od wyroku, ale nie wyznaczono nowego terminu rozprawy.

Autorka/Autor:akr / prpb

Źródło: Reuters