Japonia, Wielka Brytania i Włochy wspólnie stworzą myśliwiec nowej generacji Tempest - ogłosił w piątek brytyjski premier Rishi Sunak. Maszyna będzie wykorzystywała sztuczną inteligencję, która pozwoli maszynie pozostać w walce, nawet gdy pilot utraci przytomność.
Samolot ma być gotowy do 2035 roku i zastąpić używanego przez brytyjskie siły powietrzne od dwóch dekad Eurofightera Typhoona. Jak poinformowano, będzie on miał takie cechy jak technologie kontroli gestów i śledzenia wzroku, pozwalające zmierzyć obciążenie pilota i identyfikować jego zmęczenie oraz stres psychiczny. Wbudowana sztuczna inteligencja pozwoli samolotowi pozostać w walce nawet, gdy pilot utraci przytomność. W kokpicie nie będzie żadnych pokręteł, a zaawansowana technologia stealth sprawi, że odrzutowiec będzie niemal niewidoczny dla radarów.
Projekt i makietę Tempesta Wielka Brytania po raz pierwszy zaprezentowała w 2018 roku. Rok później do programu przyłączyły się Włochy. Teraz kolejnym zaangażowanym w prace państwem staje się Japonia. BBC pisze, że kolejne państwa mogą się włączyć do rozwoju Tempesta. Przypomina przy tym, że Francja, Niemcy i Hiszpania już pracują nad własnym myśliwcem, tak samo jak robią to Stany Zjednoczone.
- Bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii, zarówno dziś, jak i dla przyszłych pokoleń, zawsze będzie dla tego rządu najważniejsze. Dlatego musimy pozostać na czele postępu w technologii obronnej - wyprzedzając tych, którzy chcą nam zaszkodzić. Międzynarodowe partnerstwo, które ogłosiliśmy dziś z Włochami i Japonią, ma na celu właśnie to, i podkreśla, że bezpieczeństwo regionów euroatlantyckiego i indo-pacyficznego jest niepodzielne - oświadczył brytyjski premier Rishi Sunak, który w piątek odwiedził bazę lotniczą w Coningsby w hrabstwie Lincolnshire.
Pozytywnie do projektu odniósł się również minister obrony w gabinecie cieni opozycyjnej Partii Pracy John Healey, który zapewnił o poparciu jego ugrupowania dla działań rządzących w tej kwestii. Zwrócił jednak uwagę na kwestię wyszkolenia pilotów do obsługi tak zaawansowanych maszyn. - Ministrowie muszą wyjaśnić, w jaki sposób wpisuje się to w szersze plany dotyczące przyszłości RAF-u (Królewskich Sił Powietrznych), w tym w jaki sposób uda się zapobiec opóźnieniom w szkoleniu pilotów szybkich odrzutowców - powiedział.
Kraje Zachodu inwestują w rozwój lotnictwa
Partnerstwo pomiędzy Wielką Brytanią, Włochami i Japonią, które nazwano Global Combat Air Programme (GCAP), może być w przyszłości otwarte także dla innych krajów. Opracowany wspólnie myśliwiec ma być kompatybilny z samolotami innych państw NATO.
Brytyjski rząd w wydanym oświadczeniu przywołał zeszłoroczne szacunki firmy audytorskiej PricewaterhouseCoopers, według której objęcie przez Wielką Brytanię wiodącej roli w rozwoju takiego samolotu mogłoby przyczynić się do stworzenia 21 tysięcy miejsc pracy rocznie i przynieść gospodarce 26,2 miliardów funtów do 2050 roku.
W zeszłym tygodniu siły zbrojne USA po raz pierwszy pokazały prototyp B-21 Raider, najnowszego, trudno wykrywalnego dla radarów bombowca do przenoszenia broni jądrowej i pierwszy nowy samolot tego typu od trzech dekad.
Źródło: PAP, BBC