Wielka Brytania

Wielka Brytania

O blisko 800 przypadków zwiększył się bilans potwierdzonych zakażeń koronawirusem we Włoszech. Wzrosła także liczba zgonów. Najwięcej zainfekowanych i ofiar śmiertelnych odnotowano w Lombardii na północny kraju. Także w Wielkiej Brytanii i Francji zanotowano największy dobowy wzrost liczby osób zakażonych SARS-CoV-2. Jak świat walczy z koronawirusem?

Naczelny lekarz Anglii Chris Whitty powiedział w czwartek, że Wielka Brytania przechodzi z fazy powstrzymywania koronawirusa do fazy opóźniania wybuchu jego epidemii w kraju. Ten etap może oznaczać podjęcie środków mających na celu ograniczenie przemieszczania się ludzi.

Książę William wraz z księżną Kate przebywają z trzydniową wizytą w Irlandii. W trakcie jednego ze spotkań wnuk Elżbiety II zażartował, mówiąc, że "książę i księżna Cambridge roznoszą koronawirusa". - Wybaczcie, staramy się to kontrolować, więc powiedzcie nam, kiedy mamy przestać - dodał William, tłumacząc żart związany z przynależnością do rodziny królewskiej.

Wiedziałem od dawna, że moja matka zawdzięcza życie paszportowi Paragwaju. Okazało się, że jest na liście Ładosia. Teraz wiemy, jaka była rola polskich dyplomatów - mówił członek Izby Lordów Daniel Finkelstein podczas publikacji anglojęzycznej wersji "Listy Ładosia" w Londynie. Publikacja ta zawiera nazwiska Żydów, którym polscy dyplomaci w Szwajcarii wystawili fałszywe paszporty, dając w ten sposób szansę na przeżycie Holokaustu.

Francuski prezydent Emmanuel Macron w sobotę podał w wątpliwość prawdopodobieństwo, że Unia Europejska i Wielka Brytania osiągną porozumienie handlowe po brexicie do końca roku. Dodał, że spodziewa się bardzo trudnych negocjacji dotyczących rybołówstwa. Jak pisze BBC, jest to obszar, który od zawsze wywoływał wiele emocji na linii Londyn-Bruksela.