Program "przewidywania zabójstw" powstaje w Wielkiej Brytanii. "Mrożące krew w żyłach"

wiezienie shutterstock_2441926125
Służby więzienne w Wielkiej Brytanii. Wideo archiwalne
Źródło: Reuters Archive

Brytyjska organizacja Statewatch ujawniła, że władze Zjednoczonego Królestwa pracują nad programem wskazującym, które osoby są bardziej narażone na popełnienie wykroczeń z użyciem przemocy. Według rządu program ma poprawić bezpieczeństwo, jednak zdaniem obrońców praw człowieka jest on "z natury wadliwy".

Kluczowe fakty
  • Projekt jest prowadzony wyłącznie w celach badawczych - twierdzi brytyjski resort sprawiedliwości.
  • Statewatch krytykuje inicjatywę rządu jako "dystopijną" i "mrożącą krew w żyłach".

O tym, że brytyjskie władze pracują nad programem "przewidywania zabójstw", jako pierwsza dowiedziała się Statewatch, organizacja pozarządowa opracowująca analizy na temat swobód obywatelskich i praw człowieka. "Guardian" poinformował o sprawie we wtorek, podając, że projekt został zlecony przez biuro brytyjskiego premiera, gdy na czele rządu stał Rishi Sunak, premier w latach 2022-2024.

"Przewidywanie zabójstw" na Wyspach

"Naukowcy rzekomo wykorzystują specjalne algorytmy do analizy informacji na temat tysięcy osób, w tym ofiar przestępstw, próbując zidentyfikować osoby najbardziej narażone na popełnienie poważnych przestępstw z użyciem przemocy" - czytamy. Początkowo program nazywał się "Projekt przewidywania zabójstw", później jednak przemianowano go na "Udostępnianie danych w celu poprawy oceny ryzyka". Brytyjski resort sprawiedliwości "ma nadzieję, że projekt pomoże zwiększyć bezpieczeństwo publiczne", przekazał dziennik. 

- Ten projekt jest prowadzony wyłącznie w celach badawczych - wyjaśnił rzecznik ministerstwa sprawiedliwości cytowany na łamach "Guardiana". Jak dodał, został on opracowany przy użyciu danych służby więziennej oraz policji na temat skazanych przestępców, "aby lepiej zrozumieć ryzyko popełnienia poważnych aktów przemocy przez osoby objęte dozorem kuratora". Raport na temat projektu zostanie opublikowany "we właściwym czasie" - zaznaczył rzecznik.

ChatGPT pomaga niewidomej kobiecie
Dowiedz się więcej:

ChatGPT pomaga niewidomej kobiecie

Inicjatywa "mrożąca krew w żyłach"

Działacze Statewatch twierdzą jednak, że w programie wykorzystane zostaną dane osób nieskazanych za żadne przestępstwa, a wdrożenie samego programu może wpływać na stronniczość w przewidywaniu na niekorzyść mniejszości etnicznych i osób ubogich.

- Podjęta przez Ministerstwo Sprawiedliwości próba zbudowania tego systemu przewidywania zabójstw jest najnowszym, mrożącym krew w żyłach i dystopijnym przykładem rządowego zamiaru opracowania tak zwanych systemów przewidywania przestępczości - oceniła Sofia Lyall, badaczka Statewatch. - Badania wielokrotnie pokazały, że algorytmiczne systemy przewidywania przestępczości są z natury wadliwe - dodała.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: