2025 rok już teraz może okazać się jednym z najgorszych sezonów pod względem pożarów Wielkiej Brytanii - alarmują organizacje ochrony przyrody. Bezwzględny żywioł przyczynia się do wyginięcia najrzadszych gatunków zwierząt.
Tegoroczny marzec w Wielkiej Brytanii był jednym z najbardziej suchych od dziesięcioleci, a temperatura powietrza w kwietniu jest wyższa od wieloletniej średniej. Takie warunki sprawiły, że kraje Zjednoczonego Królestwa już na tym etapie 2025 roku zmagają się z jednym z najgorszych sezonów pożarowych w historii. Jak podaje brytyjska stacja BBC, w tym roku straż pożarna w Walii gasiła już prawie 1400 pożarów lasów. Tylko w południowej części kraju liczba tegorocznych pożarów jest wyższa aż o 1200 procent niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.
"Skala pożaru jest trudna do wyobrażenia"
Naukowców szczególnie zaniepokoiły dwa pożary. Jeden z nich szaleje w środkowej Walii na chronionym torfowisku Abergwesyn Commons. To cenne siedlisko wielu gatunków małych ssaków i ptaków oraz jedyne w regionie tereny godowe siewki złotej (Pluvialis apricaria) - rzadkiego gatunku ptaka.
- Sama skala pożaru na Abergwesyn Common jest trudna do wyobrażenia - przekazał Chris Smith, koordynator prac National Trust, organizacji zajmującej się ochroną zabytków i przyrody w Wielkiej Brytanii. - Ogień spalił gniazda ptaków, owady, płazy i gady. Całe ekosystemy zostały zdziesiątkowane [...].
Jak dodał ekspert, pożary są szczególnie niebezpieczne dla torfowisk, ponieważ utrata ochronnej pokrywy roślinnej przyspiesza ich erozję. Teren szybciej traci wodę, jest narażony na kolejne pożary i uwalnia więcej dwutlenku węgla do atmosfery. Naukowcy szacują, że odbudowa gleb torfowych zajmie całe stulecia.
Do niebezpiecznego pożaru doszło także w górach Mourne w Irlandii Północnej, będących siedliskiem jedynego rodzimego gatunku jaszczurki w tym regionie - jaszczurki żyworodnej (Zootoca vivipara). Ogień spalił tam nie tylko gady, lecz także wiele gatunków owadów, którymi żywi się ptasia populacja gór Mourne.
Przez działalność człowieka
Jak przekazali badacze z National Trust, ochrona ekosystemów przed ogniem nie jest łatwa. Przyrodnicy prowadzą działania pomagające w zatrzymywaniu wody przez gleby i rośliny, na przykład za sprawą specjalnych gatunków mchu, które działają jak naturalne bariery przeciwpożarowe.
Organizacja apeluje do polityków o podjęcie bardziej zdecydowanych działań w walce ze zmianami klimatu, jak również o zwiększenie świadomości społecznej w zakresie zagrożenia, jakie stanowi ogień.
- Zdecydowana większość pożarów w Wielkiej Brytanii jest wywoływana przez ludzi, przypadkowo lub nie, a nie wybucha z przyczyn naturalnych. Dlatego też - choć chcemy, aby każdy mógł cieszyć się przebywaniem na świeżym powietrzu - wzywamy ludzi do odpowiedzialności, ponieważ nawet mała iskra może spowodować pożar - powiedział Ben McCarthy z National Trust.
Źródło: BBC, National Trust
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock