Ukraina

Ukraina

W ciągu ostatniej doby rebelianci atakowali pozycje żołnierzy ukraińskich 30 razy – poinformował sztab operacji antyterrorystycznej w Donbasie. Napięta sytuacja utrzymuje się w rejonie Doniecka. Do ataków separatyści użyli granatników, moździerzy i karabinów maszynowych. Rosyjskie Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych raportuje o wysłaniu do Donbasu 45. konwoju z - jak utrzymuje - pomocą humanitarną.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział, że błędem jest ufanie przywódcy Rosji Władimirowi Putinowi w sprawie konfliktu w Syrii i walki z Państwem Islamskim. Putin nie pomoże sprawie pokoju - stwierdził Ukrainiec w wywiadzie dla dziennika "La Repubblica". Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Ukraińska prokuratura nie zna sprawców pierwszych zabójstw, do których doszło w styczniu 2014 r. podczas protestów na Majdanie Niepodległości w Kijowie. MSW poszukuje zaś ponad 400 sztuk broni wydanych wówczas przez władze chuliganom - oświadczyli przedstawiciele tych resortów.

Na Ukrainie zakończyło się w niedzielę wieczorem głosowanie w drugiej turze wyborów merów miast. Z pierwszych sondaży exit poll wynika, że w Kijowie zwyciężył dotychczasowy mer i znany bokser Witalij Kliczko. Lokale wyborcze zamknięto o 19 czasu polskiego.

Ukraińskie służby specjalne unieszkodliwiły dwie grupy podejrzewane o przygotowywanie ataków terrorystycznych i mające powiązania z międzynarodowymi ugrupowaniami terrorystycznymi – oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

W katastrofie śmigłowca Mi-2 z ukraińskimi znakami rejestracyjnymi, który rozbił się we wschodniej Słowacji w pobliżu granicy z Ukrainą, zginęło co najmniej siedem osób, w tym dwie kobiety - poinformował w piątek szef słowackiego MSW Robert Kaliniak, cytowany przez słowackie media. Maszyna najprawdopodobniej służyła do przemytu imigrantów i papierosów.

Ukraiński parlament po wielu nieudanych próbach uchwalił poprawki do kodeksu pracy, zakazujące dyskryminacji m.in. ze względu na orientacje seksualną. Otwiera to obywatelom Ukrainy drogę do ruchu bezwizowego z UE. W czasie głosowania przed budynkiem Rady Najwyższej doszło do protestów organizacji feministycznej FEMEN.

Konflikt w Donbasie nasila się. Rebelianci w Doniecku biją na alarm: armia ukraińska przerzuca na linię frontu samoloty bojowe. Sztab w Kijowie odpowiada: separatyści atakują żołnierzy. Ministerstwo Obrony Ukrainy informuje, że w odpowiedzi na ataki wojskowi otrzymają zgodę na użycie broni. Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony ostrzega: "Rosja może w każdej chwili wznowić działania wojenne w Donbasie".

Władze okupowanego przez Rosję Krymu zamierzają przeprowadzić spis ludności. Chcą wiedzieć, ile na półwyspie jest "migrantów z Ukrainy", którzy – jak twierdzi premier Siergiej Aksjonow – obciążają opiekę zdrowotną i sferę edukacyjną.

Aleksandr Zacharczenko otwarcie przyznał, że doradca prezydenta Rosji Władimira Putina Władisław Surkow był kuratorem rebeliantów w Donbasie. Premier samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej otwarcie podziękował Surkowowi za "pomoc we wszystkich sprawach". Ukraińskie media relacjonują, że podziękowania są związane z doniesieniami na temat zmiany opiekuna, którego ma zastąpić wicepremier Rosji Dmitrij Kozak.