Ukraina

Ukraina

"Ukraina straciła jednego z najlepszych obrońców" – napisał na Twitterze prezydent Petro Poroszenko. Zastępca szefa jego administracji, 49-letni generał Andrij Taranow zginął w czasie niedzielnej przejażdżki skuterem wodnym, który nieoczekiwanie zderzył się z barką. Dziennikarze ukraińskiej telewizji Espreso, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, zostali zaatakowani przez nieznanych sprawców.

Polityczne działania w sprawie ogarniętego konfliktem z separatystami Donbasu nie będą możliwe bez zapewnienia bezpieczeństwa w tym regionie – oświadczył minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin. Szef dyplomacji odniósł się do zaprezentowanego dzień wcześniej planu uregulowania konfliktu, który przywieźli do Kijowa ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji, Frank-Walter Steinmeier i Jean-Marc Ayrault.

Najbliższej nocy w ogarniętym konfliktem Donbasie na wschodniej Ukrainie wejdzie w życie zawieszenie broni między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami – oświadczył w Kijowie szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Kandydatka Partii Demokratycznej na prezydenta USA Hillary Clinton w przyszłym tygodniu podczas obrad Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych spotka się m.in. z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim i prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką - ogłosił jej sztab wyborczy.

Ukraina wypełnia wzięte na siebie zobowiązania dotyczące przerwania ognia na całej linii rozgraniczenia stron konfliktu w Donbasie i mimo napiętej sytuacji jest gotowa zachowywać bezterminowo rozejm - oświadczył generał Borys Kremenecki, który szefuje ukraińskiej stronie we Wspólnym (ukraińsko-rosyjskim) Centrum Kontroli i Koordynacji ds. sytuacji w Donbasie.

Władze w Kijowie stawiają Rosji ultimatum: wybory do Dumy Państwowej na terytorium Ukrainy nie będą możliwe, jeśli Rosja nie zrezygnuje z głosowania na zaanektowanym Krymie. "Nie ma o czym dyskutować" – odpowiedział rzecznik Władimira Putina, Dmitrij Pieskow. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko apeluje do Zachodu, by nie uznawał wyników rosyjskich wyborów na półwyspie.

- Ukrainie coraz trudniej jest zachować wsparcie ze strony zachodnich partnerów w walce z rosyjską agresją - powiedział we wtorek Petro Poroszenko. W czasie przemówienia w parlamencie prezydent Ukrainy stwierdził również, że stopień zagrożenia ze strony Rosji pozostaje wysoki, a Kijów powinien być przygotowany na pełną inwazję w każdej chwili.

- Śledczy badają dowody w sprawie uzgadniania polityki redakcyjnej telewizji Inter z rosyjskimi spin doktorami i rebeliantami w Donbasie – oznajmił szef ukraińskiego MSW Arsen Awakow. W niedzielę kijowska siedziba największej prywatnej stacji na Ukrainie została podpalona przez grupę aktywistów i żołnierzy walczących z prorosyjskimi separatystami na wschodzie kraju.