Tybet

Tybet

MSZ Chin wyraziło w piątek niezadowolenie z niedawnego spotkania duchowego przywódcy Tybetańczyków Dalajlamy XIV z prezydentem Indii Pranabem Mukherjee. Resort wyraził nadzieję, że władze Indii dostrzegą w dalajlamie separatystę.

Dalajlama XIV wezwał Unię Europejską do konstruktywnej krytyki Chin za ich politykę wobec Tybetu. Duchowy przywódca Tybetańczyków odwiedził w Strasburgu Parlament Europejski, gdzie został powitany przez przewodniczącego Martina Schulza.

Takiej klęski nie było w tym rejonie od 37 lat. Mieszkańcy południowej części Tybetańskiego Regionu Autonomicznego muszą uporać się z ogromnymi stratami spowodowanymi powodzią. Region odcięty został od wszelkich węzłów komunikacyjnych.

Chiny rozszerzyły represjonowanie dysydentów na wiejskie rejony Tybetu, zwiększając nadzór i kontrolę nad małymi miastami oraz wsiami - wynika z opublikowanego w poniedziałek raportu organizacji obrońców praw człowieka Human Rights Watch.

Dalajlama i inni przedstawiciele tybetańskich władz na uchodźstwie ostrzegli, że przez postępujące zmiany klimatu do 2050 r. mogą zniknąć dwie trzecie lodowców Wyżyny Tybetańskiej. Zażądali prawa głosu na światowej konferencji klimatycznej w grudniu.

Duchowy przywódca buddyzmu tybetańskiego Dalajlama XIV, który w poniedziałek rozpoczął wizytę w Wielkiej Brytanii, powiedział, że nie jest możliwe, by wszyscy uchodźcy przyjechali do Europy. Zaapelował również o aktywne poszukiwania zaginionego XI Panczenlamy.

Rekordowa ilość śniegu spadła w stolicy Tybetu, Lhasie - 15 cm. To pierwsze takie opady od blisko 17 lat. Ze względu na utrudnione warunki na drogach władze ogłosiły pomarańczowy alarm.

Ponad 500 zagranicznych turystów ewakuowano z miasteczka na granicy Nepalu z Tybetem, po tym gdy gigantyczna lawina błotna odcięła jedną z najważniejszych autostrad - poinformowały w poniedziałek władze Nepalu. Na skutek żywiołu zginęło ponad 30 osób.

Historia starożytnej żelaznej figurki buddyjskiego bóstwa przypomina wątki z filmów przygodowych. Tuż przed II wojną światową przywieźli ją z Tybetu naziści, prawdopodobnie skuszeni wyrytą na niej swastyką. Posążek trafił do prywatnej kolekcji i przez wiele lat był niedostępny. Kiedy wreszcie przebadali go naukowcy, odkryli, że powstał z meteorytu rzadkiej klasy i jest bezcenny.

Tybetańska matka trojga dzieci podpaliła się w proteście przeciwko chińskim władzom - donosi BBC powołując się na dwa źródła. Do zdarzenia doszło w prowincji Syczuan w Państwie Środka. Kobieta zmarła w wyniku odniesionych ran.

Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV otrzymał w poniedziałek nagrodę Templetona wartą 1,7 mln dol., przyznawaną za ukazywanie więzi między nauką a religią. Dalajlama odebrał ją w poniedziałek w londyńskiej katedrze św. Pawła i poinformował o przekazaniu na cele charytatywne.

Przed Kancelarią Premiera odbyła się w środę pikieta w związku z wizytą w Polsce premiera Chin Wen Jiabao. Demonstrowali przedstawiciele organizacji protybetańskich oraz uznawanego przez Pekin za sektę ruchu Falun Gong.

Nie żyje 27-letni Tybetańczyk, który podpalił się w poniedziałek w Delhi w trakcie demonstracji zorganizowanej w związku z zapowiedzianą w tym tygodniu wizytą prezydenta Chin Hu Jintao w Indiach - poinformował tybetański działacz praw człowieka.