Terroryzm

Terroryzm

Sąd w Turcji orzekł w poniedziałek 53 kary dożywocia bez możliwości zwolnienia warunkowego wobec mężczyzny, który miał zaplanować w 2013 roku atak bombowy w pobliżu granicy z Syrią, w którym zginęło kilkadziesiąt osób - poinformowała turecka agencja prasowa Anatolia.

W sobotę do Francji powróciło dwóch turystów z tego kraju oraz obywatel Korei Południowej, którzy zostali porwani w zeszłym tygodniu przez dżihadystów w Beninie. Operacja uwalniania czterech zakładników, wśród których znajdowała się także Amerykanka, miała miejsce w nocy z czwartku na piątek na terytorium sąsiedniej Burkiny Faso. W jej trakcie zginęło dwóch francuskich żołnierzy. W cieniu tych wydarzeń, w Paryżu rozgorzała dyskusja na temat skuteczności wieloletniej interwencji wojskowej Francji w Afryce Zachodniej.

Władze Sri Lanki ostrzegły, że stojący za wielkanocnymi zamachami islamiści szykują kolejną falę ataków. Informację o tym przekazał szef wydziału bezpieczeństwa lokalnej policji w liście cytowanym przez agencję Reutera. W związku z zagrożeniem terrorystycznym w kraju wprowadzono specjalne środki bezpieczeństwa, w tym zakaz publicznego zakrywania twarzy.

29-letnia dziennikarka zginęła od strzału podczas zamieszek, jakie wybuchły w czwartek wieczorem w mieście Londonderry w Irlandii Północnej - poinformowała lokalna policja. Śmierć kobiety, która relacjonowała zamieszki, jest traktowana jako incydent o charakterze terrorystycznym.

Departament Stanu USA ogłosił w czwartek, że osoba, która udzieli wskazówek dotyczących kryjówki syna Osamy bin Ladena - Hamzy, może liczyć na nagrodę w wysokości miliona dolarów. W ocenie amerykańskiej dyplomacji Hamza bin Laden wyrósł na nowego przywódcę Al-Kaidy. W piątek MSW Arabii Saudyjskiej poinformowało, że pozbawiło go obywatelstwa tego kraju.

Departament Stanu USA poinformował w środę, że Hoda Muthana, która w 2014 roku wyjechała do Syrii i przyłączyła się do tak zwanego Państwa Islamskiego (IS), nie ma prawa powrotu do Stanów Zjednoczonych. Głos w tej sprawie zabrał prezydent Donald Trump. Napisał w mediach społecznościowych, że "poinstruował sekretarza stanu Mike'a Pompeo", aby nie wyrażać zgody kobiecie na powrót do kraju.

W ataku talibów w afgańskiej prowincji Wardak zginęło w poniedziałek ponad 120 funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, w tym ośmiu komandosów. Wcześniej w doniesieniach o ataku na bazę wojskową połączoną z akademią policyjną mówiono o 12 ofiarach.