Terroryzm

Terroryzm

Aresztowania w zakrojonej na szeroką skalę akcji amerykańskiego departamentu sprawiedliwości. USA ścigają "samotne wilki" sympatyzujące z tzw. Państwem Islamskim.

- W 2015 r. w Rosji dwa i pół raza zmalała liczba przestępstw o charakterze terrorystycznym, lecz sytuacja w tej dziedzinie pozostaje skomplikowana - oświadczył szef rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandr Bortnikow.

Amerykański hydraulik pozwał koncern samochodowy Ford, któremu sprzedał swój samochód. Auto z wielką reklamą jego firmy na drzwiach niespodziewanie dla niego znalazło się w Syrii w rękach bojowników tzw. Państwa Islamskiego, a w efekcie hydraulik odebrał wiele telefonów z pogróżkami. Teraz domaga się miliona dolarów odszkodowania.

"Mózg" paryskich zamachów Abdelhamid Abaaoud kierował działaniami terrorystów w sali koncertowej Bataclan przez telefon - donosi CNN. Na policję zgłosił się świadek, który widział Belga na parkingu kilka przecznic od klubu. Miał przez ponad godzinę krzyczeć przez telefon i instruować zamachowców.

We Francji okrzyknięto go bohaterem, ale on sam mówi, że jedynie wykonywał swoją pracę. Mauretańczyk Salim Toorabally z pewnością ocalił życie wielu Francuzów, kiedy 13 listopada odmówił wejścia na Stade de France jednemu z zamachowców.

Pentagon proponuje budowę sieci baz wojskowych USA w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie - pisze w piątek "New York Times". Pierwotnie chodziło o przygotowanie pod kątem przyszłych misji antyterrorystycznych, ale zagrożenie ze strony IS nadało nowy impet.

Afgańskie wojsko i siły bezpieczeństwa odparły trwający ponad dobę atak talibskich bojowników na lotnisko w Kandaharze na południu Afganistanu. W starciach zginęło ponad 60 osób, w większości cywilów - poinformowały władze afgańskie.

Mężczyzna i kobieta, którzy zabili w Kalifornii 14 osób, składając wcześniej przysięgę na wierność tzw. Państwu Islamskiemu, byli zradykalizowani jeszcze przed rozpowszechnieniem się wiedzy o tej organizacji - powiedział dyrektor FBI James Corney w czasie środowego przesłuchania przed senacką komisją sprawiedliwości. 28-letni Syed Rizwan Farook chciał przeprowadzić atak w USA już w 2011 r., ale wtedy się wystraszył - powiedziało z kolei agencji Reutera jedno ze źródeł rządowych w Waszyngtonie.