Słowacja

Słowacja

20 lat temu, 1 stycznia 1993 roku, w sposób całkowicie pokojowy i - jak się wydaje - zgodnie z wolą zdecydowanej większości własnych obywateli zakończyła swe istnienie Czechosłowacja. Podzieliła się na dwa suwerenne państwa narodowe: Republikę Czeską i Republikę Słowacką.

Słowacki parlament zdecydował o odejściu od podatku liniowego po 10 latach od jego wprowadzenia. Od przyszłego roku lepiej zarabiający będą płacić 25 proc. podatku zamiast dotychczasowych 19 proc., a firmy 23 proc.

- Nadszedł czas, aby świat powiedział "nie" izraelskiej okupacji - po tych słowach Mahmuda Abbasa ponad 2/3 członkowskich ONZ przyznało Palestyńczykom status nieczłonkowskiego państwa obserwatora tego gremium. To wielki sukces samego prezydenta Autonomii Palestyńskiej. W czwartkowym głosowaniu okazało się też, że Izrael stracił niektórych swych dotychczasowych europejskich sojuszników.

Trzy osoby zginęły od strzałów oddanych przez mężczyznę, który wtargnął do biura spółki handlowo-produkcyjnej w Zwoleniu w środkowej Słowacji. Sprawca to były pełnomocnik spółki.

Słowacja - zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej - usunęła z projektu dwueurówek z wizerunkami świętych Cyryla i Metodego krzyże na ich ornatach i aureole nad ich głowami. Jak wyjaśniła rzeczniczka Narodowego Banku Słowackiego, wygląd monet powinien respektować zasady "neutralności religijnej". Słowacki Episkopat jest oburzony.

Cztery osoby poniosły śmierć, a 14 zostało rannych, w tym trzy ciężko, wskutek zawalenia się nowo budowanego mostu nad autostradą D-1 w Levoczy na Słowacji. Konstrukcja, przerzucona estakadą nad górską doliną, runęła podczas betonowania.

Kończy się letni sezon turystyczny w Tatrach Słowackich. Do połowy czerwca zamknięta będzie większość tamtejszych szlaków znajdujących się powyżej otwartych zimą schronisk, a za złamanie zakazu grozi 66 euro mandatu.

Wspólne posiedzenie rządów Czech i Słowacji, pierwsze od podziału Czechosłowacji 1 stycznia 1993 roku, odbyło się w poniedziałek, najpierw w czeskiej miejscowości Uherske Hradisztie, a następnie w słowackim Trenczynie.

Mocno śnieży w krajach Europy Środkowej, przez co warunki drogowe są ekstremalnie trudne. W Austrii, na skutek zderzenia samochodu osobowego i autobusu na śliskiej drodze, zginęła kobieta. W Czechach też doszło do wypadku śmiertelnego, ponadto siedem osób zostało rannych, a dziesiątki samochodów wylądowały w rowach.

Słowacki rząd premiera Robert Fico otrzymał wotum zaufania i wraca do władzy po niemal dwóch latach przerwy. Nowy rząd chce zrezygnować z podatku liniowego i wprowadzić podatek od luksusu. Opozycja zarzuca Fico populizm, ale nowy premier może rządzić komfortowo, ponieważ po raz pierwszy w historii Słowacji jego partia zdobyła absolutną większość w parlamencie.

Słowacka lewica zamierza podnieść opodatkowanie najbogatszych, aby ponosili koszty kryzysu. Premier Robert Fico przedstawił dziś w parlamencie założenia programowe swojego gabinetu. Opozycja zapowiada ostrą krytykę.

Lider słowackiej skrajnej prawicy Marian Kotleba stał się właścicielem działki z osadą romską, którą chce zlikwidować - poinformowała w środę słowacka agencja SITA. Radykał tłumaczy, że inspiruje się polityką Izraela wobec nielegalnych osiedli.