Podhalański Szpital Specjalistyczny imienia Jana Pawła II może przyjąć pacjentów ze Słowacji - zadeklarował wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Zaznaczył, że decyzje będą zapadały na szczeblu ministerialnym, jednak "w świat musi iść informacja, że Małopolanie dzisiaj są solidarni i gotowi do współpracy". Według danych podawanych przez słowackie media kraj ten zajmuje pierwsze miejsce na świecie w statystykach zgonów z powodu COVID-19.
- Gdyby była taka potrzeba, deklaruję, że jesteśmy gotowi udzielić wsparcia Słowakom, jeśli będą mieli taką potrzebę, aby pacjentów przekierować do Polski, żebyśmy my ich leczyli - mówił podczas sobotniego briefingu przed nowotarskim szpitalem wojewoda Łukasz Kmita. - Polacy, mieszkańcy Małopolski, są solidarni. Złożona deklaracja pokazuje, że jesteśmy prawdziwymi Europejczykami, bo w sytuacjach nadzwyczajnych jesteśmy gotowi nieść pomoc nie tylko naszym mieszkańców, ale także naszym sąsiadom - zaznaczył Kmita.
"Małopolanie dzisiaj są solidarni i gotowi do współpracy"
Dodał, że deklaracja pomocy Słowakom jest zgłaszana do rządu i ministra Dworczyka i że decyzje w tej sprawie będą zapadały właśnie na szczeblach rządowych. - Decyzje będą zapadały na szczeblu ministerialnym, ale ta deklaracja i ta informacja musi iść w świat, że Małopolanie, którzy zostali w trudnych czasach także dotknięci bardzo mocno koronawirusem, dzisiaj są solidarni i są gotowi do współpracy - mówił Kmita.
- W dzisiejszej Europie borykającej się z covidem wszyscy musimy być solidarni i za tą solidarność bardzo serdecznie dziękuję. Współpraca na linii południa Małopolski ze Słowacją jest żywa, czy to gospodarcza, czy to nawet społeczna - podkreślił Kmita.
Oznajmił też, że do szpitala w Nowym Targu już został przekazany niezbędny sprzęt, wyposażenie, środki ochrony osobistej, ale także środki na rozbudowę instalacji tlenowej.
Dyrektor Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego imienia Jana Pawła II Marek Wierzba doprecyzował, że jeżeli będzie taka konieczność, to placówka jest w stanie w ciągu najdalej 72 godzin od decyzji uruchomić łóżka dla pacjentów ze Słowacji.
Pierwsza na świecie w statystykach zgonów na COVID-19
Na tvn24.pl informowaliśmy o trudnej sytuacji na Słowacji. Bratysława zwróciła się w środę do Unii Europejskiej o przysłanie 10 lekarzy i 25 pielęgniarzy lub pielęgniarek do pomocy na oddziałach covidowych. Słowacki rząd zatwierdził też prośbę resortu zdrowia o uruchomienie unijnego mechanizmu ochrony ludności.
Według międzynarodowych danych przytaczanych przez słowackie media w tym tygodniu Słowacja zajmowała pierwsze miejsce na świecie w statystykach zgonów z COVID-19 na 100 tysięcy mieszkańców.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: www.pszs.eu