Wojsko rosyjskie

Wojsko rosyjskie

Amerykanie pokazują nagranie. Spotkanie niszczyciela z rosyjskim bombowcem

Znów okazało się, że rosyjskie państwowe media bardzo przejaskrawiają rzeczywistość, gdy pisały w sobotę o przepędzeniu na Morzu Czarnym amerykańskiego okrętu wojennego przez bombowce Moskwy. US Navy opublikowała nagranie z pokładu niszczyciela USS Ross, do którego 30 maja podleciał Su-24. Jak podkreślili Amerykanie - samolot był nieuzbrojony i załoga okrętu wiedziała o nim na długo, nim znalazł się blisko okrętu.

"Naftowe sankcje" czekają na Rosję. "To pomysł, który leży na półce"

UE może ograniczyć import ropy z Rosji "ale tylko w przypadku eskalacji konfliktu we wschodniej Ukrainie" - powiedział Wojciech Kowalski z DM EFIX w rozmowie z tvn24bis.pl. Niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" zaproponował, by zamiast "symbolicznej" polityki polegającej na zakazywaniu wjazdu do UE osobom, wprowadzić "transparentny i inteligentny system sankcji". Komentator proponuje przy tym, by ograniczyć import rosyjskiej ropy.

Rosja utworzy siły szybkiego reagowania

W Rosji na bazie sił powietrzno-desantowych powstaną wojska szybkiego reagowania - zapowiedział gen. Władimir Szamanow. - Uwzględniając zasady zastosowania i zadania określone przez Sztab Generalny Rosja planuje utworzenie sił, które będą mogły działać zarówno jako samodzielna formacja, jak i w składzie formacji funkcjonujących w innych kierunkach - stwierdził dowódca wojsk powietrzno-desantowych.

Rosyjski desant na lotniska wroga. Zaskakujący rozkaz, nagłe ćwiczenia

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu wydał w piątek niespodziewany rozkaz wylotu z baz wojskowych żołnierzy oddziałów powietrzno-desantowych i sił specjalnych. Ich zadaniem ma być ćwiczenie ataków na "lotniska wroga". Rozkaz został wydany dosłownie kilka godzin po zakończeniu wielkich manewrów, które od 25 maja trwały przez cztery dni w całej Rosji.

"Rosja może zająć kraje bałtyckie w dwa dni". NATO jest zbyt ociężałe

- NATO nie jest w stanie reagować na nagłe sytuacje. Powolne podejmowanie decyzji politycznych może paraliżować działanie jednostek szybkiego reagowania - ostrzegał na konferencji w Pradze czeski generał, który zostanie niedługo szefem Komitetu Wojskowego NATO. Według Petra Pavela, Rosja ma znaczącą przewagę nad Sojuszem jeśli chodzi o sprawność działania i byłaby w stanie zająć kraje bałtyckie w dwa dni, zanim Sojusz by zareagował.

Putin wydał dekret. Utajnia straty wśród rosyjskich żołnierzy

Publikowanie danych o stratach armii rosyjskiej w czasach pokoju i podczas prowadzenia operacji specjalnych będzie tajne. Dekret w tej sprawie podpisał prezydent Władimir Putin. - Decyzja ta jest nierozerwalnie związana z konfliktem zbrojnym w Donbasie, a także publikacją raportu opozycjonisty Borysa Niemcowa o udziale rosyjskich żołnierzy w tej wojnie - komentuje rosyjski obrońca praw człowieka Siergiej Kriwienko.

Komitet Matek Żołnierzy Rosji upomina się o zatrzymanych

Organizacja pozarządowa Komitet Matek Żołnierzy Rosji skierowała do rosyjskiej prokuratury wniosek o wyjaśnienie losów wojskowych zatrzymanych w Donbasie przez Ukraińców, których Kijów przedstawia jako "żołnierzy GRU". O wsparcie ze strony organizacji poprosił jeden z zatrzymanych.

W Rosji ruszyła seryjna produkcja helikoptera-giganta nowej generacji

Koncern Rosyjskie Helikoptery oznajmił, że po latach prac i przygotowań uruchomiono produkcję seryjną nowej wersji śmigłowca Mi-26. Maszyny oznaczone jako Mi-26T2 mają trafić do rosyjskiego wojska i na eksport. To największe seryjnie produkowane śmigłowce na świecie. Mogą przenieść do 20 ton ładunku lub 90 żołnierzy.

"Spiegel": Moskwa idzie na ustępstwa. Kolejnej ofensywy nie będzie

Zdaniem tygodnika "Der Spiegel" Rosja nie planuje nowej ofensywy w Donbasie, wbrew temu, co twierdzą władze w Kijowie. Ma być wręcz przeciwnie, Kreml ma szukać wyjścia z konfliktu o Ukrainę. Niemcy podkreślają, że podczas niedawnych rozmów USA-Rosja nie było mowy o Krymie.