Narada generałów w Moskwie. Zwiększą "możliwości bojowe" przy polskiej granicy. Odpowiedź NATO

Aktualizacja:
Rosja wzmocni siły w obwodzie kaliningradzkimmil.ru

Rosja planuje w 2015 roku "podwyższenie możliwości bojowych sił zbrojnych" w rejonie Arktyki, a także na Krymie i w okręgu kaliningradzkim - oświadczył szef sztabu generalnego rosyjskich sił zbrojnych Walerij Gierasimow, cytowany przez agencję RIA Nowosti. W odpowiedzi przebywający z wizytą w Polsce gen. Philip Breedlove zapowiedział zorganizowanie w rejonie Bałtyku dużych ćwiczeń wojskowych.

- W 2015 roku główne starania Ministerstwa Obrony będą przypadać na podwyższenie możliwości bojowych sił zbrojnych (...). Szczególna uwaga udzielona zostanie ugrupowaniom na Krymie, w obwodzie kaliningradzkim i Arktyce - powiedział Gierasimow.

Odpowiedź NATO

Kilka godzin później naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Philip Breedlove, podczas swojej wizyty w Szczecinie, zapowiedział zorganizowanie w regionie Morza Bałtyckiego dużych, wielonarodowych ćwiczeń wojskowych.

- Zamierzamy dokonać pewnych zmian w programie ćwiczeń. I nie chodzi nam przede wszystkim o zwiększenie liczby organizowanych manewrów, ale o zmianę jakościową. Zamierzamy połączyć planowane ćwiczenia, tak żeby miały większy zakres, były bardziej złożone. Wszystko po to, aby nasze formacje takie jak Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni, były lepiej przygotowane do zadań. Chcemy też, żeby poszczególne kraje, które organizują mniejsze ćwiczenia, mogły ze sobą współpracować na większą skalę, jako zjednoczona, natowska siła - powiedział.

Breedlove ostrzegł też, że Rosja może próbować wykorzystać militaryzację Krymu do poszerzenia kontroli nad Morzem Czarnym.

Rosja musi chronić swoje interesy

Nowa doktryna obronna Federacji Rosyjskiej, podpisana w grudniu przez prezydenta Władimira Putina, podkreśla potrzebę ochrony interesów Rosji w regionie Arktyki. Doktryna wymienia też rozszerzenie NATO wśród czynników zewnętrznych zagrażających Rosji. Moskwa już wcześniej zapowiadała wzmocnienie swoich sił w Arktyce, co miało nastąpić do końca 2014 roku. 1 grudnia zeszłego roku zaczęło funkcjonować dowództwo strategiczne w Arktyce, które faktycznie jest nowym - piątym - okręgiem wojskowym FR. Aktywna działalność wojskowa Rosji w Arktyce trwa od 2012 roku. Utworzenie okręgu wojskowego w Arktyce jest związane z zabiegami Rosji o rozszerzenie swych granic w strefie arktycznej. W ubiegłym miesiącu rząd FR zapowiedział, że wiosną 2015 roku złoży w Komisji ONZ ds. Granic Szelfu Kontynentalnego wniosek o powiększenie szelfu Rosji w Arktyce. Zatwierdzenie wniosku będzie oznaczało przyznanie Rosji prawa do 1,2 mln kilometrów kwadratowych w Oceanie Arktycznym, a w konsekwencji - do znajdujących się tam złóż ropy i gazu.

Autor: kg,kło\mtom,gak / Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru