Stosunki Rosja - USA

Stosunki Rosja - USA

Wiceprzewodniczący Zjednoczonej Partii Socjalistycznej Wenezueli (PSUV) Diosdado Cabello potwierdził w poniedziałek, że w jego kraju wylądowały dwa samoloty z Rosji. Lokalne media informowały w sobotę, że rosyjskie samoloty przywiozły do Caracas żołnierzy.

Szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo zaapelował do Moskwy, by "przestała zachowywać się niekonstruktywnie" poprzez popieranie dotychczasowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro - przekazał w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu Robert Palladino. W poniedziałek sekretarz stanu odbył rozmowę telefoniczną z szefem rosyjskiego MSZ Siergiejem Ławrowem.

Specjalny prokurator Robert Mueller nie znalazł dowodów na to, by którykolwiek z przedstawicieli kampanii wyborczej Donalda Trumpa świadomie uczestniczył w zmowie z Rosją - wynika z opublikowanego w niedzielę streszczenia rezultatów jego śledztwa. Stwierdzono także, że dokument nie stwierdza, iż prezydent utrudniał działanie wymiaru sprawiedliwości, ale jednocześnie go nie oczyszcza.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej agencji Interfax, że Sojusz przygotowuje się na zwiększenie przez Rosję liczby pocisków jądrowych w Europie. Zdaniem Stoltenberga Rosja nie udowodniła, że przestrzega układu INF.

Stany Zjednoczone mogą przekazać Ukrainie kolejne partie systemów przeciwczołgowych oraz uzbrojenie przeciwlotnicze i obrony wybrzeża - oświadczył w poniedziałek specjalny przedstawiciel USA do spraw Ukrainy Kurt Volker.

Sąd w Alexandrii w stanie Wirginia skazał Paula Manaforta, byłego szefa sztabu wyborczego Donalda Trumpa, na prawie cztery lata więzienia za przestępstwa finansowe - poinformowały w czwartek wieczorem czasu lokalnego amerykańskie media.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył w środę, że instytucje w Rosji są obiektem stałych cyberataków z terytorium USA. Zastrzegł, że nie wie, na ile wiarygodne są doniesienia "Washington Post" o odcięciu przez USA od internetu petersburskiej Agencji Studiów Internetowych, tak zwanej "fabryki trolli".

Były wiceszef Centrum Bezpieczeństwa Informatycznego rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Siergiej Michajłow i były pracownik firmy komputerowej Kaspersky Lab Rusłan Stojanow zostali skazani we wtorek na kary 22 lat i 14 lat więzienia za zdradę stanu.

Stany Zjednoczone rozważają dostarczenie do Wenezueli dużej partii uzbrojenia dla tamtejszej opozycji - oświadczyła w piątek rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Maria Zacharowa. Jak dodała, uzbrojenie to miałoby być zakupione w jednym z krajów Europy Wschodniej. Oskarżyła USA o "przygotowywanie prowokacji".