Broniła praw Rosjan przed trybunałem w Strasburgu. Została zatrzymana, ma stanąć przed sądem

Źródło:
PAP, Kommiersant

Obywatelka USA Vanessa Kogan została zatrzymana w Moskwie. Oczekuje na proces w związku ze złamaniem przepisów o przebywaniu obcokrajowców na terytorium Rosji. Wcześniej Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu zakazał wyrzucenia jej do zakończenia rozpatrywania sprawy.

Vanessa Kogan, która od 11 lat mieszka w Rosji, została zatrzymana i doprowadzona na komisariat. Ma stanąć przed sądem, który rozpozna jej sprawę. Jak podały we wtorek rosyjskie media, funkcjonariusze policji sporządzili protokół, w którym zarzucają jej złamanie przepisów regulujących przebywanie cudzoziemców w Rosji.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

2 grudnia władze Rosji anulowały Kogan prawo pobytu, uzasadniając to rzekomym "zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa". Nakazano jej opuszczenie Rosji w ciągu dwóch tygodni. Wcześniej Kogan złożyła wniosek o przyznanie jej rosyjskiego obywatelstwa.

11 grudnia Europejski Trybunał Praw Człowieka zabronił wydalenia Kogan do momentu zakończenia rozpatrywania jej sprawy. Kobieta pozostaje w związku małżeńskim z obywatelem Rosji, z którym ma dwójkę dzieci.

Niezależna "Nowaja Gazieta" podała, powołując się na rzeczniczkę Inicjatywy Prawnej (Vanessa Kogan jest szefową tej organizacji) Ksenię Babicz, że Kogan przedstawiła funkcjonariuszom dokumenty ETPCz, jak również pismo z MSW z potwierdzeniem, że instytucja ta otrzymała informację o wstrzymaniu procedury wydalenia jej z kraju.

Informacja o zatrzymaniu obrończyni praw człowieka Vanessy Kogan na łamach dziennika "Kommiersant"Kommiersant

270 wygranych spraw

Vanessa Kogan zajmuje się w Rosji działalnością w dziedzinie obrony praw człowieka, w szczególności reprezentuje interesy Rosjan przed ETPCz. Jak pisał na początku grudnia angielskojęzyczny dziennik "Moscow Times", prowadzona przez nią organizacja wygrała blisko 270 z 400 spraw przed trybunałem w Strasburgu, w efekcie czego władze Rosji zobowiązano do wypłaty ponad 30 mln dolarów ofiarom łamania praw człowieka i przemocy domowej. 

Dziennik "Kommiersant" przypomniał, że Inicjatywa Prawna od grudnia 2019 roku jest na liście organizacji uznanych przez rosyjskie ministerstwo sprawiedliwości za "zagranicznych agentów".

Obowiązująca w Rosji od 2012 roku specjalna ustawa każe organizacjom pozarządowym rejestrować się jako "pełniące funkcje zagranicznego agenta", jeśli korzystają z zagranicznego wsparcia finansowego i uczestniczą w życiu politycznym Rosji. 

Autorka/Autor:tas\mtom

Źródło: PAP, Kommiersant