Kreml: Rosja i USA porozumiały się w sprawie Nowego STARTu

Źródło:
PAP

Rosja i USA porozumiały się w sprawie przedłużenia układu o redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych - oświadczyły rosyjskie władze. Wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow oświadczył, że stało się to na warunkach Moskwy.

Riabkow oświadczył, że Rosja przyjmuje z zadowoleniem decyzję administracji prezydenta USA Joe Bidena, by przedłużyć obowiązywanie tego układu. Dodał, że stało się to na warunkach Moskwy, tj. na pięć lat i bez żadnych uzupełnień ani też warunków wstępnych. Riabkow powiedział, że decyzja jest "korzystna dla obu stron".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wcześniej w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom podczas wirtualnej konferencji prasowej, że przedłużenie tego paktu "leży w interesie obu krajów, jak i całego świata".

Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Joe Biden, uzgodnili przedłużenie układu, który jest obecnie jedynym rosyjsko-amerykańskim porozumieniem dotyczącym ograniczenia zbrojeń. Putin wniósł do niższej izby parlamentu Rosji, Dumy Państwowej, projekt ustawy o ratyfikacji umowy o przedłużeniu dokumentu. Duma zajmie się projektem już w środę. Będzie to pierwszy punkt porządku obrad - przekazała agencja TASS.

Układ Nowy START zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych

W październiku 2020 roku Biały Dom odrzucił propozycję Moskwy dotyczącą przedłużenia układu o rok bez żadnych warunków wstępnych. Waszyngton domagał się wówczas wstrzymania przez Rosję modernizacji arsenału głowic nuklearnych.

Układ Nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie.

Dzień po zaprzysiężeniu Bidena na prezydenta USA, 21 stycznia, rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że nowa administracja również będzie zabiegać o pięcioletnie przedłużenie traktatu.

Nowy START ma być przedłużony do 5 lutego 2026 roku.

Autorka/Autor:pp\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Vitaly V. Kuzmin