Polski węgiel

Polski węgiel

W przemyśle wydobywczym jest w przemyślany sposób tworzona sytuacja, w której po wyborach, kiedy prawdopodobnie będzie nowy rząd, może zabraknąć pieniędzy na wypłaty dla górników - uważa prezes PiS Jarosław Kaczyński. Ministerstwo Skarbu Państwa zapewnia, że nie ma zagrożenia wypłat dla górników. "Konsekwentnie realizujemy przyjęty kierunek polityki restrukturyzacji sektora węgla kamiennego zatwierdzony w planie naprawczym Kompanii Węglowej" - czytamy w komunikacie resortu.

- Mamy nakreślony plan funduszu, który będą tworzyć spółki energetyczne i inne podmioty finansowe, który miałby zaangażować się w Kompanię Węglową - poinformował minister skarbu Andrzej Czerwiński. Jak podkreślił, "te podmioty mają za zadanie do jutra przedstawić formę pozyskania kapitału, niezbędnego dla zachowania ciągłości funkcjonowania Kompanii Węglowej".

O nowej encyklice papieża Franciszka nt. ekologii w Watykanie już mówi się "antypolska" - ustaliła "Rzeczpospolita". Polska jest w pierwszej "20" państw i w ścisłej czołówce krajów UE, które emitują najwięcej CO2. A ten uważany jest za głównego sprawcę ocieplenia klimatu, co przynosi coraz częstsze powodzie, susze i inne katastrofy.

Ministerstwo Gospodarki ignoruje problem zanieczyszczonego powietrza. Eksperci i ekolodzy bezskutecznie apelują o zakaz sprzedaży gospodarstwom domowym trujących gatunków węgla – donosi "Gazeta Wyborcza".

Kompanii Węglowej zależy, by jej cztery kopalnie przewidziane do przeniesienia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, trafiły tam do końca kwietnia. Prezes KW Krzysztof Sędzikowski ma nadzieję, że do tego czasu przyjęte zostaną umożliwiające to rozporządzenia.

Wszystkie cztery kopalnie Kompanii Węglowej (KW) przeznaczone do przeniesienia do Spółki Restrukturyzacji Kopalń powinny tam trafić do końca kwietnia. - Dokonujemy wszelkich operacji formalno-prawnych które są niezbędne aby ten proces przeprowadzić. Póki co, jest on przeprowadzony zgodnie z harmonogramem tak jak planowaliśmy podczas podpisywania porozumień - zapewnia Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Kompanii Węglowej.

Zespół doradców spółki Tauron, powołanych do analizy aktywów kopalni Brzeszcze, na podstawie przeprowadzonego pierwszego etapu analiz zarekomendował ścieżkę nabycia tych aktywów zgodnie z wariantem zakładającym ich przejęcie od Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Sejmowa komisja gospodarki odrzuciła w środę projekt nowelizacji prawa zamówień publicznych, zgłoszony przez PiS, mający zapobiegać kupowaniu przez jednostki budżetowe węgla z Rosji. Urząd Zamówień Publicznych poinformował, że projekt jest niezgodny z prawem UE.

Związki zawodowe działające w Kompanii Węglowej sprzeciwiają zwiększeniu liczby pracowników firm zewnętrznych w kopalniach spółki. Zgodnie z planami zarządu liczba ta ma wzrosnąć w ciągu najbliższych 5 lat do poziomu ponad 7,2 tys. pracowników. W tym samym czasie liczba pracowników KW ma zmniejszyć się o ok. 8,8 tys. osób w wyniku naturalnych odejść.