Ekspert o "horrendalnie wysokiej" cenie węgla. "Rynek spodziewa się recesji"

Źródło:
TVN24 Biznes
Wojciech Jakóbik o cenach węgla i dodatku węglowym
Wojciech Jakóbik o cenach węgla i dodatku węglowymTVN24
wideo 2/7
Wojciech Jakóbik o cenach węgla i dodatku węglowymTVN24

Trwa składanie wniosków o dodatek węglowy w wysokości trzech tysięcy złotych. To jest tylko homeopatyczna dawka, która nie pozwoli kupić całego węgla na zimę - powiedział w programie "Wstajesz i weekend" w TVN24 Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl. Ekspert mimo niepewnej sytuacji na rynku energetycznym, nie wróży apokalipsy. W jego ocenie "mogą pojawić się problemy z dostępnością węgla na cele grzewcze punktowo, w miejscach, gdzie logistyka zawiedzie".

Jak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 62 proc. badanych obawia się o dostępność węgla w nadchodzącym sezonie zimowym, 31 proc. ma przeciwne zdanie. Z kolei 7 proc. pytanych nie ma zdania. Ponad połowa, bo 52 proc. ankietowanych obawia się o dostępność gazu w nadchodzącym sezonie zimowym, 41 proc. nie obawia się, a 7 proc. pytanych nie ma zdania. Z sondażu wynika, że 48 proc. Polaków obawia się o dostępność prądu w nadchodzącym sezonie zimowym. Natomiast 47 proc. nie obawia się, a 5 proc. nie ma zdania.

- Myślę, że wszyscy w Polsce zastanawiamy się, co jeszcze przyniesie kryzys energetyczny, który wynika głównie z tego, co robi Władimir Putin i rosyjski Gazprom. Bo rekordowa cena gazu przekłada się na rekordową cenę energii, ale też na rekordową cenę węgla oraz problemy z dostępnością tych surowców i możliwe problemy z dostępnością energii - komentował Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

- Nie wiemy, co się stanie jeszcze na Wschodzie. Dodatkowo pojawia się widmo recesji, która może przynieść pewną ulgę cenową i też wpływa na sytuację. Ta wielka niewiadoma, wynikająca z faktu, że jeszcze wiele może się zdarzyć powoduje, że ja też obawiam się o przyszłość, natomiast też nie wróżyłbym apokalipsy - podkreślił.

W ocenie Jakóbika "mogą pojawić się problemy z dostępnością węgla na cele grzewcze punktowo, w miejscach, gdzie logistyka zawiedzie, ponieważ węgiel na rynku jest, jest on turbodrogi i uda się go kupić, ale potem trzeba go przecisnąć przez porty i przez koleje".

- Nieprzypadkowo nasz rząd rozmawia o dostawach na przykład przez Łotwę, będzie być może rozmawiał o dostawach przez Niemcy, czy nawet Holandię. To jest wielkie wyzwanie logistyczne, żeby ten węgiel sprowadzić. Zrezygnowaliśmy z bardzo popularnego węgla rosyjskiego, który był tani, łatwo dostępny, tak jak do niedawna gaz rosyjski i skokowo przestawiamy się na paliwa z innych kierunków, nawet z Tanzanii w Afryce - zauważył gość programu "Wstajesz i weekend" w TVN24.

Ile będzie kosztował węgiel?

Dopytywany, w jakiej będzie cenie importowany węgiel, który dotrze do składów, Wojciech Jakóbik odpowiedział, że "horrendalnie wysokiej".

- Cały czas mamy wzrost cen węgla, on został zmoderowany właśnie przez to, że rynek spodziewa się recesji. Od połowy czerwca jest sygnał z Banku Światowego, że idzie recesja globalna i od tego momentu widać, że surowce nieco tanieją, ale awantury Władimira Putina windują ceny węgla - tłumaczył.

- Fakt, że przykręcił kurek Nord Stream 1 w czerwcu spowodował skok cen węgla i teraz też, kiedy mówi, że na początku września przykręci znowu kurek na chwilę przez Nord Stream 1 także węgiel drożeje, bo jeżeli nie używamy gazu, bo jego brakuje, to coraz więcej używamy węgla. Także w Niemczech, Holandii, nie tylko w Polsce - wyjaśniał Jakóbik.

Jak wskazał, rosyjski szantaż energetyczny winduje ceny węgla do 360 dolarów za tonę, czyli - przy obecnym kursie - równowartość ponad 1700 zł. - Do tego dochodzą marże, trzy tysiące (zł za tonę - red.) to jest niewysoka cena w perspektywie tego, co może się dziać za jakiś czas - powiedział Jakóbik.

Dodatek węglowy "to jest tylko homeopatyczna dawka"

Jednocześnie w tym tygodniu ruszyło składanie wniosków o wypłatę jednorazowego dodatku węglowego w wysokości 3 tys. zł. Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę środków.

- To jest tylko homeopatyczna dawka, pomoc społeczna, która doda środków (...), nie pozwoli kupić całego węgla na zimę. Słyszymy o tym, że Polacy kupują po kilka ton na sezon grzewczy, tutaj mamy trzy tysiące złotych, które pozwolą kupić tonę, może troszkę więcej, w zależności od tego jak zachowają się ceny - powiedział Wojciech Jakóbik.

- Trudno wróżyć przyszłość z tego względu, że sytuacja na Wschodzie jest nieprzewidywalna. Jeżeli wejdzie recesja, to powinno być taniej, ale my wszyscy będziemy biedniejszy, z drugiej strony, jakaś kolejna awantura, tak jak z Nord Stream 1, będzie windować ceny - zauważył.

Czytaj także: Dodatek węglowy. Jak złożyć wniosek online, a jak w wersji papierowej? Wyjaśniamy

W jego ocenie "trudno powiedzieć", czy węgiel będzie jeszcze droższy. - Może się okazać, że rzeczywiście ceny spadną już na początku sezonu grzewczego (...) - wskazał gość programu "Wstajesz i weekend" w TVN24.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Nabór wniosków w ramach rządowego programu "Moja elektrownia wiatrowa" ruszy w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania na zakup przydomowego wiatraka wyniesie do 30 tysięcy złotych.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Źródło:
PAP

W tym tygodniu GUS opublikuje serię danych za kwiecień. Chodzi między innymi o płace czy sprzedaż detaliczną. Ministerstwo Finansów przeprowadzi jedyną w maju aukcję sprzedaży obligacji. Na GPW inwestorów czeka wysyp publikacji raportów kwartalnych, w tym Orlenu, PZU i PGE. W środę i czwartek obraduje Sejm.

Taki będzie tydzień w gospodarce

Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 milion metrów sześciennych betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 milionów metrów sześciennych - podało Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Źródło:
PAP

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wobec Meta, firmy-matki Facebooka i Instagrama, w związku z podejrzeniami, że wykorzystywane w nich systemy i algorytmy mogą prowadzić u dzieci do uzależnienia od tych platform. - To my jesteśmy produktem dla tych wielkich firm, posiadających serwisy społecznościowe. Oni nas sprzedają, naszą uwagę reklamodawcom i wszystkim zależy na tym, byśmy jak najdłużej patrzyli na reklamy - stwierdził na antenie TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Źródło:
tvn24

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Transportu Drogowego wprowadził ograniczenia na niektóre pojazdy o masie całkowitej powyżej 12 ton - poinformowano w komunikacie w piątek. W sobotę oraz niedzielę ze względu na Zielone Świątki i spodziewany większy ruch na drogach pojazdy te będą objęte ograniczeniami.

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Zakaz ruchu dla części pojazdów

Źródło:
PAP

Chiny wyprzedziły Rosję pod względem obrotów handlowych z państwami postsowieckimi Azji Środkowej - wynika z analizy przygotowanej przez portal eurasia.net. Zdaniem ekspertów region ten zyskał znaczenie strategiczne dla Pekinu po inwazji na Ukrainę, a także kryzysie logistycznym na Morzu Czerwonym.

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

W nocy z piątku na sobotę Rosjanie zaatakowali dronami obiekty infrastruktury energetycznej znajdujące się w regionach wschodniej i środkowej części Ukrainy - przekazała agencja Ukrinform. Na prośbę Kijowa prąd awaryjnie dostarczają trzy kraje sojusznicze, w tym Polska.

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Polska rozpoczęła awaryjne dostawy prądu

Źródło:
PAP

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP