Korea Północna

Korea Północna

Wydaje się, że siostra lidera Korei Północnej Kim Dzong Una, Kim Jo Dzong, awansowała na "szczebel przywódczy" i jest obecnie na poziomie zbliżonym do Czhwe Riong He, określanego jako numer dwa w krajowej polityce – ocenił we wtorek południowokoreański wywiad.

Społeczność wywiadowcza w Stanach Zjednoczonych nie wierzy, by przywódca Korei Północnej Kim Dong Un był gotowy do denuklearyzacji swojego kraju - powiedział w poniedziałek Fox News generał Robert Ashley z Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony.

Prezydent Chin Xi Jinping zakończył w piątek dwudniową wizytę w Korei Północnej - poinformowała północnokoreańska agencja państwowa KCNA. Chiński prezydent przebywał w Pjongjangu na zaproszenie przywódcy socjalistycznego reżimu Kim Dzong Una.

Lider Korei Północnej Kim Dzong Un przywitał w czwartek odwiedzającego ten kraj po raz pierwszy prezydenta Chin Xi Jinpinga na lotnisku w Pjongjangu, a później obaj przywódcy odbyli rozmowy - przekazały chińskie media, nie podając szczegółów na temat tych rozmów. Jest to pierwsza wizyta prezydenta Chin w Pjongjangu od 14 lat i pierwszy taki wyjazd Xi, odkąd w 2012 roku przejął on władzę w Pekinie.

Donald Trump poinformował, że otrzymał kolejny list od przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Prezydent USA ocenił, że korespondencja jest "bardzo ciepła" i nazwał ją "cudowną". Trump podkreślił, że po otrzymaniu listu ma nadzieję, iż w relacjach z Pjongjangiem "zdarzy się coś pozytywnego". Szczegółów jednak nie chciał zdradzić.

"Stany Zjednoczone powinny zerwać z wrogą polityką wobec Korei Północnej, inaczej deklaracja podpisana rok temu na szczycie przywódców obu krajów może się stać pustą kartką papieru" - ostrzegła północnokoreańska agencja prasowa KCNA we wtorek, w pierwszą rocznicę szczytu.

Południowokoreańska organizacja obrońców praw człowieka Transitional Justice Working Group (TJWG) z siedzibą w Seulu poinformowała o zidentyfikowaniu, na podstawie zeznań świadków, setek miejsc w Korei Płn., w których dokonywane są publiczne i pozasądowe egzekucje.

Brat przyrodni przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una, Kim Dzong Nam, był informatorem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) i na krótko przed śmiercią w Malezji spotkał się z agentem tej amerykańskiej służby - poinformował dziennik "Wall Street Journal". Według źródeł gazety, prawdopodobnie dostarczał też informacje wywiadom kilku innych krajów, przede wszystkim Chinom.

Północnokoreańskie media państwowe pokazały we wtorek zdjęcia siostry Kim Dzong Una, towarzyszącej bratu na wydarzeniu artystycznym na stadionie w Pjongjang. Kim Yo Jong nie pojawiała się publicznie od blisko dwóch miesięcy, w związku z czym media na świecie spekulowały o jej losie po fiasku szczytu Kim-Trump w Hanoi.

W Korei Północnej stracono urzędnika odpowiedzialnego za negocjacje nuklearne z USA Kim Hjok Czola i kilku innych dygnitarzy, a Kim Jong Czol, określany jako "prawa ręka Kim Dzong Una", trafił do obozu pracy - poinformował w piątek dziennik "Dzoson Ilbo". Robimy wszystko, żeby sprawdzić te doniesienia – poinformował sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Północnokoreańskie MSZ ostro skrytykowało doradcę prezydenta USA Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Johna Boltona. Pjongjang nazwał go "maniakiem wojennym" i "doradcą do spraw niszczenia bezpieczeństwa", który powinien zostać zwolniony.