Spięcie między Pekinem a Pjongjangiem. "Rzadki przypadek ujawnienia konfliktu"

Źródło:
PAP
Korea Północna. Kim Dzong Un nadzorował ewakuację
Korea Północna. Kim Dzong Un nadzorował ewakuacjęReuters
wideo 2/2
Korea Północna. Kim Dzong Un nadzorował ewakuacjęReuters

Korea Północna skrytykowała i sprzeciwiła się planom Chin w sprawie instalacji urządzeń nadawczych w pobliżu granicy - podała południowokoreańska agencja Kyodo, powołując się na wiadomość e-mail adresowaną do międzynarodowej organizacji telekomunikacyjnej. Agencja pisze, że obecny stan stosunków między Pekinem a Pjongjangiem nie wydaje się być "normalny".

Konflikt ujawnił się po tym, jak Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (UIT) z siedzibą w Genewie przekazał w czerwcu informacje zawierające plany budowy przez Chiny 191 stacji telekomunikacyjnych służących m.in. do nadawania sygnału FM, w tym co najmniej 17 w pobliżu granicy z Koreą Północną.

Władze w Pjongjangu podkreśliły w wiadomości e-mail, że Pekin "nigdy nie zwracał się z prośbą o wcześniejszą konsultację" w sprawie instalacji - pisze agencja Kyodo, oceniając, że "jest to znak, że dwa kraje od dawna znane z bliskich więzi gospodarczych, mogą mieć (obecnie) problem z komunikacją bilateralną".

Północnokoreański reżim oświadczył, że budowa nadajników bez uprzedniego porozumienia stanowiłaby "naruszenie" wytycznych ITU, a także dwustronnego porozumienia podpisanego w 1981 roku - którego szczegóły nie są znane. Dodatkowo stacje w Dandong, mieście granicznym w północno-wschodnich Chinach, mogłyby powodować "poważne zakłócenia".

"Rzadki przypadek ujawnienia konfliktu"

Atsuhito Isozaki, ekspert do spraw polityki Korei Północnej, powiedział agencji, że "to rzadki przypadek ujawnienia konfliktu między Chinami a Koreą Północną", dodając, że możliwe sygnały pogorszenia stosunków można również zaobserwować w rządowym dzienniku "Rodong Sinmun".

Isozaki zwrócił uwagę, że na jego łamach od miesięcy nie wspomniano o przywódcy Chin Xi Jinpingu ani o 75. rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych, dodając, że obecny stan stosunków nie wydaje się być "normalny".

Pjongjang chce zacieśnić stosunki z Moskwą

W lipcu południowokoreańskie ministerstwo do spraw zjednoczenia informowało również, że Korea Północna przeniosła transmisję sygnału państwowej telewizji z chińskiego satelity na rosyjskiego.

Kyodo przypomina, że Pjongjang dąży do zacieśnienia więzi z Rosją od kiedy Moskwa rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę, zwłaszcza w sektorze obronnym, poprzez m.in. podpisanie w czerwcu traktatu o strategicznym partnerstwie, co według źródeł dyplomatycznych w Pekinie nie spodobało się Chinom.

Reżim Kim Dzong Una, według władz Korei Południowej, przekazał Moskwie co najmniej 10 tysięcy kontenerów z uzbrojeniem, w tym nawet 4,8 miliona pocisków artyleryjskich podobnych do tych, których Putin użył podczas bombardowania Ukrainy.

Autorka/Autor:ads/kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: MIKHAIL METZEL/SPUTNIK/KREMLIN.RU