Katastrofa pod Smoleńskiem

Katastrofa pod Smoleńskiem

Dostałem zaproszenie od prezydenta na uroczystości do Pałacu Prezydenckiego, ale odmówiłem. Nie mogę uścisnąć dłoni człowiekowi, który nie szanuje polskiej konstytucji, nie stara się o zwrot wraku - powiedział w "Tak jest" Paweł Deresz, mąż zmarłej w katastrofie smoleńskiej Jolanty Szymanek-Deresz.

- Trzeba godnie obchodzić ten dzień - tak poseł PiS Marek Suski tłumaczył swój pomysł uczynienia rocznicy katastrofy smoleńskiej dniem wolnym od pracy. - To kolejny pomysł, który ma wpisywać katastrofę w bieżące interesy polityczne - skomentował Marcin Kierwiński (PO).

- Żadnych nowych dokumentów, żadnych nowych faktów, wszystko, co tak naprawdę doskonale wiedzieliśmy - tak Marcin Kierwiński z PO komentował konferencję prokuratury w sprawie wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej. - Wszystkie te działania są tylko i wyłącznie po to, by podgrzewać ten temat, żeby było wrażenie, że coś niejasnego się stało - ocenił Ryszard Petru z Nowoczesnej.

Będzie wolna Polska, będzie prawda o Smoleńsku i będzie klęska tych, którzy są łotrami - powiedział Jarosław Kaczyński podczas swojego przemówienia z okazji miesięcznicy smoleńskiej. - Ta furia, ta nienawiść, ta "Oda do radości" grana w imię nienawiści nic tutaj nie zmieni - dodał.

Jestem przekonana, że jeśli byłaby taka paląca potrzeba, ten zespół by się zebrał. Ale jeszcze takiej potrzeby nie widziałam - powiedziała Elżbieta Kruk (PiS), członkini parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Od momentu powstania, zespół ten nie odbył ani jednego posiedzenia. - PiS przyznaje się oficjalnie do gry politycznej - komentuje Krzysztof Brejza (PO).

W odpowiedzi na wcześniejsze prośby ze strony Polski, Stany Zjednoczone przekazały już wszelkie informacje i pomoc w sprawie śledztwa smoleńskiego i wyczerpały swoje możliwości - dowiedział się korespondent TVN24 i TVN24 BiS w dowództwie wojsk USA w Europie (EUCOM). Z kolei anonimowi przedstawiciele NATO poinformowali, że Sojusz nie otrzymał w tej sprawie żadnej oficjalnej prośby ze strony polskiego rządu.

- Z każdym miesiącem podkomisji wypadają z ręki kolejne argumenty do dalszej pracy. Najwyższy czas, żeby powiedzieć: "myliliśmy się, zostaliśmy wprowadzeni w błąd, może przez polityków, fakty są nie do obalenia, przepraszamy" – mówił w TVN24 Maciej Lasek. Były wiceprzewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych komentował w ten sposób rok działalności podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza.

Odzyskanie wraku Tu-154M, który rozbił się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, było jedną z obietnic PiS w kampanii wyborczej w 2015 r. Dziś wrak nadal znajduje się w Rosji, a szef MSZ Witold Waszczykowski przyznaje, że szanse na odzyskanie go są "coraz mniejsze". Tymczasem ponad rok temu zapowiadał zdecydowane kroki. Sprawdzamy, jak było. #SłowoSięRzekło