Janusz Palikot

Janusz Palikot

- Miałem wrażenie - i chyba nie przekroczę żadnej granicy, jeśli powiem, że zdaniem gen. Jaruzelskiego, on upatruje w mojej osobie przyszłego przywódcę lewicy - oświadczył Janusz Palikot. Odniósł się w ten sposób do słów polityków SLD, jakoby gen. Jaruzelski miał żal do szefa RP o to, że ujawnił w sieci zdjęcie z ich spotkania z połowy grudnia 2012 roku.

"Szef SLD Leszek Miller upodabnia się do Jarosława Kaczyńskiego i ciągnie partię w kierunku całkowitej izolacji na lewicy, nie pozwólcie na to" - zaapelował do działaczy SLD Janusz Palikot na swoim blogu. "Zatrzymajcie szaleństwo Millera" - dodał.

Dajmy 16-latkom prawo głosowania, a osobom poniżej 30. roku życia 20 proc. miejsc na listach wyborczych - apelował na kongresie młodzieżówki Ruchu Palikota Michał Kabaciński z RP. - Gdy ma się 16 lat, chce się dyskutować o Polsce - przekonywał z kolei lider RP Janusz Palikot.

- Wybór tego czy innego hierarchy Kościoła, nie spowoduje zmian, których oczekujemy. Kościół jest zabagniony - powiedział w "Kropce nad i" Janusz Palikot. Lider Ruchu Palikota stwierdził też, że prezydent Bronisław Komorowski nie powinien jechać na inaugurację pontyfikatu papieża Franciszka. - Czemu znów fundujemy sobie koszty? Państwo świeckie nie jest od organizowania wizyt osób duchownych - przekonywał.

- Prezes Kaczyński wykonał dziś istotny krok. Do człowieka z marmuru, człowieka z żelaza, dodał człowieka z tabletu - żartował w Sejmie szef SLD, Leszek Miller. Skomentował w ten sposób fakt, że w debacie nad wotum nieufności wobec rządu Donalda Tuska, prezes PiS wyemitował przemówienie kandydata PiS na premiera na tablecie. Z kolei Rafał Grupiński z PO zarzucił prezesowi PiS że boi się sam "stanąć w szranki" i dlatego wysuwa kandydaturę "quasi-premiera Glińskiego".

- Nie chodzi mi o to, żeby walczył o prawa gejów, ale żeby przynajmniej uznał ich za takich samych - powiedział Janusz Palikot w "Faktach po Faktach" komentując słowa Lecha Wałęsy o homoseksualistach wypowiedziane w piątek. Zdaniem przewodniczącego Ruchu Palikota były prezydent to "dobro narodowe", a ktoś, "kto stanowi tyle dla kraju", nie powinien mieć złej opinii o mniejszościach seksualnych.

Grupa osób zakłóciła spotkanie Europy Plus w Szczecinie. Przeciwnicy Janusza Palikota pojawili się na sali. Doszło do przepychanek. - No i świetnie. Bo dlaczego ci ludzie przychodzą? Dlaczego obrażają i atakują? Bo ich boli serce, oni nie mogą żyć - powiedział dziennikarzom Janusz Palikot, w reakcji na incydent podczas spotkania.

Coś nie tak, panie Lechu. Naprawdę, coś nie tak - komentował ostre słowa Lecha Wałęsy o homoseksualistach Janusz Palikot. Polityk sugeruje, by nie komentować za dużo wypowiedzi byłego prezydenta, "bo się wszyscy na świecie o tym dowiedzą".

To lista związku towarzysko-biznesowego. Programowo trudno to zdefiniować - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 szef SLD Leszek Miller. Odniósł się w ten sposób do ogłoszonego w piątek przez Aleksandra Kwaśniewskiego oraz Janusza Palikota i Marka Siwca projektu centrolewicowej listy do europarlamentu pod roboczą nazwą Europa Plus.

- Nie Krzysztof Gawkowski będzie mnie wyrzucał z partii, a jeśli już to organa statutowe - odpowiada Ryszard Kalisz na zapowiedzi sekretarza generalnego Sojuszu, że jeśli Kalisz zaangażuje się w nowy projekt firmowany nazwiskiem Aleksandra Kwaśniewskiego, to nie będzie dla niego miejsca w SLD. Kalisz studzi głowy partyjnych kolegów i zachęca: - Wspólna lista centrolewicy to dla Sojuszu szansa, a nie zagrożenie.

Aleksander Kwaśniewski będzie wspierał pomysł stworzenia wspólnej listy środowisk centrolewicowych w wyborach do Parlamentu Europejskiego - listy, na której znajdzie się miejsce dla członków Ruchu Palikota. Taką deklarację były prezydent złożył po spotkaniu z Markiem Siwcem i Januszem Palikotem ws. Ruchu Europa Plus. - Jestem gotów podjąć ten trud - podkreślał Kwaśniewski. Sam nie wie jeszcze, czy będzie kandydował do PE. - Ale tego nie wykluczam - zaznaczył.

Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz chce ukarania Janusza Palikota (RP) przez komisję etyki poselskiej. Chodzi o jego słowa o Wandzie Nowickiej - że "być może chce być zgwałcona".

Andrzej Rozenek w "Kropce nad i" twardo bronił lidera Ruchu Palikota i jego kontrowersyjnych wypowiedzi. - Palikot od zawsze używał takiego języka. Czasem narusza tabu, przekracza granice i za to jest kochany - przekonywał. - To niedopuszczalne słowa - skomentował słowa Palikota Stefan Niesiołowski z PO.

SLD złoży wniosek do sejmowej komisji etyki o ukaranie Janusza Palikota za wypowiedzi na temat marszałek Sejmu Ewy Kopacz oraz lidera SLD Leszka Millera - poinformował rzecznik klubu, Dariusz Joński.