Wyłączony mikrofon na szczycie. Co Tusk powiedział słowackiemu premierowi?

Źródło:
tvn24.pl
Donald Tusk tłumaczy, co powiedział premierowi Słowacji
Donald Tusk tłumaczy, co powiedział premierowi Słowacji TVN24
wideo 2/8
Donald Tusk tłumaczy, co powiedział premierowi Słowacji TVN24

Podczas szczytu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze doszło do nietypowej sytuacji. Premier Donald Tusk zwrócił się do szefa słowackiego rządu z uwagą do jego wystąpienia, ale mikrofon nie zarejestrował tych słów. Reporter TVN24 zapytał Tuska, co powiedział do Roberta Fico.

We wtorek w Pradze odbył się szczyt Grupy Wyszehradzkiej (V4) z udziałem premierów Polski, Czech, Słowacji i Węgier - Donalda Tuska, Petra Fiali, Roberta Ficy i Viktora Orbana. Tematem rozmów między innymi była kwestia pomocy udzielanej Ukrainie w jej walce z rosyjską agresją.

Robert Fico, premier słowackiego rządu utworzonego po przedterminowych wyborach parlamentarnych, które odbyły się 30 września zeszłego roku, powtórzył w czasie konferencji po spotkaniu, że Słowacja nie będzie wspierała militarnie Ukrainy.

CZYTAJ TEŻ: Viktor Orban i Robert Fico tworzą w Europie proputinowski blok. Obaj atakują i krytykują Ukrainę

Fico stawia na rozmowy pokojowe

Fico dowodził, że powinno się wspierać rozmowy pokojowe między walczącymi stronami.

- Tej wojny nie uda się rozwiązać w sposób zbrojny. Będziemy za dwa lata w tej samej sytuacji, co jesteśmy dziś. Rosjanie będą w tym samym miejscu, co są dziś, a my będziemy mieli dziesiątki tysięcy ofiar śmiertelnych - stwierdził szef słowackiego rządu w czasie konferencji prasowej po zakończeniu szczytu.

Tusk odpowiada Fico w czasie wyłączonego mikrofonu
Tusk odpowiada Fico w czasie wyłączonego mikrofonu TVN24

Chwilę po tym wystąpieniu Donald Tusk zwrócił do Roberta Fico, ale mikrofon polskiego premiera był wyłączony.

Reporter TVN24 Tomasz Kanik zapytał Tuska, co powiedział słowackiemu politykowi.

- Powiedziałem: niech zgadnie, gdzie byłaby granica między Rosją i Ukrainą, gdybyśmy nie pomagali Ukrainie - oznajmił Tusk.

Jak stwierdził, słowa te padły w odpowiedzi na tezę Fico, że sytuacja w Ukrainie za dwa lata będzie taka sama, niezależnie od tego, ile tam zostanie wysłanej pomocy.

- Moim zdaniem, to złe założenie, jak nie pomożemy Ukrainie, sytuacja będzie dużo gorsza - stwierdził Tusk.

Pomoc Słowacji za poprzedniego rządu

Słowacja udzielała pomocy wojskowej Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji zbrojnej. Była pierwszym krajem, który przekazał do Kijowa systemy rakietowej obrony powietrznej S-300 oraz myśliwce MiG-29. Dalszemu militarnemu wsparciu sprzeciwiał się Fico i jego formacja. Po wygranych przez niego wyborach parlamentarnych pomoc Słowacji została wstrzymana.

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: