Edukacja

Edukacja

W szkołach wakaty, brakuje nauczycieli i problem jest poważny - na tyle, że list do ministra edukacji napisał Rzecznik Praw Obywatelskich. Czy zagrożona jest ciągłość nauki? Minister edukacji jeszcze w sierpniu zapewniał, że nie należy się przejmować, bo nauczycieli wystarczy. Mamy wrzesień, prawie 3 tygodnie nauki i problem jest. - Musimy podnieść etos pracy nauczyciela - mówi Przemysław Czarnek. Adrianna Otręba.

Tylko nauczycieli fizyki i angielskiego brakuje więcej niż nauczycielek wychowania początkowego. Dlaczego absolwenci studiów nauczycielskich nie palą się do pracy w przedszkolach? W Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka dla tvn24.pl pisze Iga Kazimierczyk, prezeska Fundacji "Przestrzeń dla Edukacji".

Wystarczy zajrzeć na grupki szkolne: uczniowskie, nauczycielskie, rodzicielskie, dyrektorskie, by przekonać się, jak bardzo - jak mówi młodzież - "nie umiemy w demokrację" i jak w polskiej szkole, przy powszechnej akceptacji, niezauważenie łamana jest praworządność - pisze dla tvn24.pl Alina Czyżewska, działaczka, członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska z okazji obchodzonego dziś Międzynarodowego Dnia Demokracji.

Urlop dla poratowania zdrowia dostępny jest dla nauczycieli, a warunki jego udzielania precyzują rozporządzenie Ministra Zdrowia i Karta nauczyciela. Płatny urlop zdrowotny może jednorazowo trwać maksymalnie rok. Wyjaśniamy, jakie warunki musi spełnić nauczyciel, żeby dyrektor szkoły wyraził zgodę na urlop dla poratowania zdrowia.

Czytają z wypiekami o niepożądanych odczynach poszczepiennych, ale przerasta ich połączenie liczb z opisami. Rozumieją, czym są straszne konsekwencje, ale już nie potrafią oszacować skali zjawiska. I gdy cieszymy się wynikami naszych nastolatków w badaniu PISA, zapominamy, że tysiące dorosłych Polaków męczy się nie tylko z medycznymi ulotkami, ale nawet z rozkładami autobusów. 

Minister Przemysław Czarnek obiecuje podwyżki dla nauczycieli. ZNP analizuje plany i wynika z nich, że pieniędzy dla nauczycieli nie starczy. A polska szkoła jest w dużej potrzebie. Kiedy dzieci w końcu wróciły do szkół, okazało się, że w wielu szkołach nie ma ich kto uczyć. Są duże wakaty i jest łatanie grafikowych dziur. Adrianna Otręba.