Podręcznik do HiT i cytat o dzieciach "z hodowli". "Przeczytać o sobie, że nie można być kochanym, jest koszmarem"

Źródło:
TVN24
Kobieta urodzona dzięki in vitro: przeczytać o sobie, że nie można być kochanym, ponieważ jest się produktem, jest koszmarem
Kobieta urodzona dzięki in vitro: przeczytać o sobie, że nie można być kochanym, ponieważ jest się produktem, jest koszmaremTVN24
wideo 2/8
Kobieta urodzona dzięki in vitro: przeczytać o sobie, że nie można być kochanym, ponieważ jest się produktem, jest koszmaremTVN24

W podręczniku do nowego przedmiotu szkolnego historia i teraźniejszość mowa jest o "hodowli" i "produkcji" ludzi. Kontrowersyjny cytat, w którym upatruje się nawiązania do procedury in vitro, spotkał się z licznymi komentarzami. - Przeczytać o sobie, że nie można być kochanym, ponieważ jest się produktem i zostało się stworzonym w laboratorium, jest koszmarem - tłumaczyła urodzona dzięki tej metodzie Konstancja Saramonowicz. Sprawę komentują także politycy.

W podręczniku do nowego przedmiotu szkolnego historia i teraźniejszość autorstwa historyka i ekonomisty profesora Wojciecha Roszkowskiego znalazł się fragment dotyczący płodności i planowania rodziny.

"Wraz z postępem medycznym i ofensywą ideologii gender wiek XXI przyniósł dalszy rozkład instytucji rodziny. Lansowany obecnie inkluzywny model rodziny zakłada tworzenie dowolnych grup ludzi czasem o tej samej płci, którzy będą przywodzić dzieci na świat w oderwaniu od naturalnego związku mężczyzny i kobiety, najchętniej w laboratorium. Coraz bardziej wyrafinowane metody odrywania seksu od miłości i płodności prowadzą do traktowania sfery seksu jako rozrywki, a sfery płodności jako produkcji ludzi, można powiedzieć hodowli. Skłania to do postawienia zasadniczego pytania: kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci? Państwo, które bierze pod swoje skrzydła tego rodzaju 'produkcję'?" - czytamy.

Cytat wzbudził liczne komentarze.

>>> Tusk o przekroczeniu "granic łajdactwa". Ministerstwo odpowiada <<<

CZYTAJ TAKŻE: Chwali podręcznik do HiT-u i uważa, że poprzedni recenzent chciał go "uwalić". Dlaczego?

Podręcznik do HiT i kontrowersyjny cytat "produkcji" dzieci i "hodowli" ludzi
Podręcznik do HiT i kontrowersyjny cytat o in vitro: "Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?"TVN24

Urodziła się dzięki in vitro. "Przeczytać o sobie, że nie można być kochanym, ponieważ jest się produktem, jest koszmarem"

Do fragmentu z nowego podręcznika dla dzieci odniosła się aktorka Konstancja Saramonowicz, która 25 lat temu urodziła się dzięki metodzie in vitro. - Przeczytać o sobie, że nie można być kochanym, ponieważ jest się produktem i zostało się stworzonym w laboratorium, jest koszmarem - wskazywała.

- Słyszałam o sobie takie rzeczy od 10. roku życia. Przenikały do mnie z telewizji, z wypowiedzi księży, biskupów czy polityków. Na szczęście miałam rodziców, którzy byli w stanie ochronić mnie przed tym, to znaczy wyjaśnić mi to. Dosyć szybko nauczyłam się, że tego typu wypowiedzi biorą się po prostu albo z głupoty, albo z jakiegoś skrajnego braku wiedzy, albo z chęci zakłamania tej wiedzy - wspominała.

Kobieta urodzona dzięki in vitro: przeczytać o sobie, że nie można być kochanym, ponieważ jest się produktem, jest koszmarem
Kobieta urodzona dzięki in vitro: przeczytać o sobie, że nie można być kochanym, ponieważ jest się produktem, jest koszmaremTVN24

Stowarzyszenie "Nasz Bocian" interweniuje. Stworzyło wzór pisma do dyrektorów szkół

Interwencję wobec podręcznika podjęło Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian". Barbara Szczerba, wiceprzewodnicząca zarządu, powiedziała, że stowarzyszenie napisało "list, który można wysyłać do szkół z prośbą o nieużywanie tego podręcznika". - Bo z podręcznika nauczyciel nie musi korzystać - wyjaśniała.

Jak mówiła, "naszym celem jest zablokowanie tego podręcznika, bo zawiera złe treści". - Nie jest książką, z której można się czegokolwiek nauczyć w tym zakresie, akurat którym my się zajmujemy - powiedziała.

Szczerba przekazała też, że "dzisiaj także ukaże się internetowa petycja o zablokowanie" książki. - Bardzo prosimy o to, żeby reagować. To znaczy, żeby nie zostawiać dzieci z taką informacją, która mogłaby im samym wyrządzić krzywdę - dodała.

Stowarzyszenie "Nasz Bocian" interweniuje w sprawie podręcznika do HiT w związku z cytatem o in vitro
Stowarzyszenie "Nasz Bocian" interweniuje w sprawie podręcznika do HiT w związku z cytatem o in vitroTVN24

Platforma Obywatelska złożyła pisma do RPO i RPD

Treść podręcznika komentowali również politycy. Posłanka Platformy Obywatelskiej Monika Wielichowska uznała, iż "nietrudno się domyślić", że w cytacie z podręcznika "chodzi właśnie o dzieci z in vitro". - Ten fragment jest tak skandaliczny, tak obrzydliwy, tak dzielący dzieci, że nie można tego zostawić bezczynnie – dodała.

Przekazała, że PO złożyła w piątek pisma do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka, aby zajęli się tą sprawą. - Ta książka nie powinna zostać dopuszczona do użytku - oceniła. Jej zdaniem, jeżeli pojawi się ona w szkołach, to "zależy od każdego nauczyciela, czy będzie z niej korzystał". - Apeluję do wszystkich nauczycieli w Polsce: nie korzystajcie z tego podręcznika, ponieważ nie tylko te treści są skandaliczne - dodała Wielichowska.

Platforma Obywatelska złożyła pisma do RPO i RPD w sprawie cytatu o in vitro w podręczniku do HiT
Platforma Obywatelska złożyła pisma do RPO i RPD w sprawie cytatu o in vitro w podręczniku do HiTTVN24

Posłanka Lewicy: za chwilę dzieci będą to coś czytać

Monika Falej z Lewicy podkreśliła, że "za chwilę dzieci będą to coś czytać, również dzieci, które zostały poczęte przez in vitro".

- Nie wyobrażam sobie jako matka, żeby moje dziecko – które ewentualne byłoby tak poczęte – miałoby przeczytać, że jest produktem jakiejś produkcji czy też chowu - dodała. Jej zdaniem "absolutnie jest to sytuacja skandaliczna i niedopuszczalna, żeby minister chwalił taki podręcznik".

Monika Falej z Lewicy o cytacie na temat in vitro w podręczniku do HiT
Monika Falej z Lewicy o cytacie na temat in vitro w podręczniku do HiTTVN24

Klimczak: ta sprawa stawia nas w ciemnym narożniku cywilizacji

Według Dariusza Klimczaka "słowa, które znalazły się w tym podręczniku, są dehumanizujące zarówno te dzieci, (jak i) rodziców". - Ale także świadczą o zacofaniu, o uleganiu jakiejś dezinformacji - dodał poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- My, jako PSL, domagamy się jak najszybszego wycofania podręcznika z obiegu - powiedział. Dodał, że "sprawa jest absolutnie poważna i stawia nas w jakimś ciemnym narożniku cywilizacji".

Klimczak z PSL o cytacie na temat in vitro w podręczniku do HiT
Klimczak z PSL o cytacie na temat in vitro w podręczniku do HiTTVN24

Gowin: takie sformułowania nigdy nie powinny paść

Wcześniej w piątek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 lider Porozumienia Jarosław Gowin mówił, że "metoda in vitro jest metodą kontrowersyjną moralnie pod wieloma względami, ale tego typu sformułowania nigdy nie powinny paść".

Pytany, czy wyobraża sobie, że to profesor Roszkowski napisał ten fragment, odparł: - Trudno mi sobie wyobrazić, by tak wybitny intelektualista firmował coś, co nie wyszło spod jego pióra. Obawiam się zatem, że są to sformułowania autorstwa pana profesora - powiedział.

- Tego typu sformułowania w ogóle nie powinny padać, a tym bardziej nie powinny znaleźć się w podręczniku. Uważam, że podręcznik, przynajmniej pod tym względem, powinien zostać poddany rewizji - podkreślił Gowin.

Gowin: Takie sformułowania nigdy nie powinny paść. Podręcznik powinien być zrewidowany
Gowin: Takie sformułowania nigdy nie powinny paść. Podręcznik powinien być zrewidowanyTVN24

Politycy PiS odsyłają do ministerstwa

Rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel, pytany o treści podręcznika, odsyłał do MEiN. - Procedura przyjmowania podręczników jest znana. Pytania o jej zawartość proszę kierować do ministerstwa edukacji - mówił.

Tymczasem w opublikowanym w czwartek w nocy wpisie na Twitterze Ministerstwo Edukacji i Nauki napisało, że szef resortu "nie wymyśla i nie pisze podręczników", a "zajmują się tym wydawnictwa".

Poseł PiS Kacper Płażyński na pytania o książkę do nowego przedmiotu odpowiadał, że nie miał jej "w rękach". Dodał, że nie jest w komisji edukacji i że nie zna tego podręcznika.

Politycy PiS o cytacie na temat in vitro w podręczniku do HiT
Politycy PiS o cytacie na temat in vitro w podręczniku do HiTTVN24

Ojciec Rydzyk: Jest świetny. Wszyscy powinniśmy to mieć

Ojciec Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja, powiedział, że zapoznał się z podręcznikiem. Mówił o nim podczas jednej z mszy świętych, na której w pierwszych kościelnych ławach siedział minister edukacji Przemysław Czarnek.

Przekazał, że otrzymał "jeden egzemplarz". - Jest świetny - ocenił. - Zaopatrzcie się, nie tylko dla dzieci. Właściwie wszyscy powinniśmy to mieć - mówił.

Ocenił, że jest to "najnowsza historia Polski pięknie pokazana".

Ojciec Rydzyk na temat podręcznika do HiT
Ojciec Rydzyk na temat podręcznika do HiTTVN24

Profesor Roszkowski o in vitro

Autor podręcznika w przeszłości nazywał metodę in vitro "ideologią". - Efekty tego, (...) tej ideologii in vitro, nie wyszły całkowicie na wierzch. Natomiast wydaje mi się, że będą koszmarne - mówił profesor Roszkowski.

- Proszę zauważyć, społeczeństwo, w którym nie ma genealogii w ogóle. Nie ma. Czy prawem człowieka nie jest znajomość ojca i matki? Dzisiaj się uważa, że nie, póki to małe jest. Ale jak będzie miało 18 lat i będzie miało prawo obywatelstwa, to co, nie upomni się o to prawo? - dodał.

Kontrowersje wokół cytatu o in vitro w podręczniku do HiT
Kontrowersje wokół cytatu o in vitro w podręczniku do HiTTVN24

Autorka/Autor:akr

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. We wtorek szczególnie niebezpiecznie może być w zachodniej Polsce, gdzie spodziewane są porywy wiatru do 90 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie obowiązują alarmy.

IMGW ostrzega. W burzach ulewy i podmuchy wiatru do 90 kilometrów na godzinę

IMGW ostrzega. W burzach ulewy i podmuchy wiatru do 90 kilometrów na godzinę

Źródło:
IMGW

Do bardzo poważnego wypadku doszło w Olsztynie. Pijany kierowca ciężarówki staranował kilka samochodów osobowych, potem uderzył w autobus i wiatę przystankową. Co najmniej 12 osób trafiło do szpitali, w sumie obrażenia odniosło 26 osób. Stan kilku z nich jest poważny.

Ciężarówka staranowała autobus i samochody w Olsztynie. Co najmniej 12 osób w szpitalu, 26 poszkodowanych

Ciężarówka staranowała autobus i samochody w Olsztynie. Co najmniej 12 osób w szpitalu, 26 poszkodowanych

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP, "Gazeta Olsztyńska"
Stary zarząd zlecił jej ubezpieczenie okrętów, nowy zarząd odsunął ją od obowiązków

Stary zarząd zlecił jej ubezpieczenie okrętów, nowy zarząd odsunął ją od obowiązków

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W trakcie poniedziałkowego przemówienia w Koninie prezydent Andrzej Duda wiele mówił o rozwoju. Jego wystąpienie zdominowały tematy inwestycyjne, w tym plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Prezydent rysował przed Polakami niezwykle ambitne wizje. - Jeżeli będziemy się rozwijali i będziemy coraz zamożniejsi, to coraz więcej ludzi nie tylko będzie chciało korzystać z transportu lotniczego, ale proszę państwa, będzie miało swoje samoloty - mówił.

Duda: coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty

Duda: coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty

Źródło:
TVN24

Były szef Orlenu Daniel Obajtek został wezwany na wtorkowe posiedzenie komisji śledczej do spraw afery wizowej. Obajtek, kandydat PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego, zapowiedział, że nie będzie "małpą w cyrku Michała Szczerby" i nie jest jasne, czy stawi się na przesłuchaniu.

Obajtek wezwany przed komisję. Zapowiadał, że nie będzie "małpą w cyrku"

Obajtek wezwany przed komisję. Zapowiadał, że nie będzie "małpą w cyrku"

Źródło:
PAP

Wiele ataków na prawicę to miała być "robota Morawieckiego i jego ludzi". Były premier to "niemiecki agent", którego ambicją jest zostanie "liderem łże-prawicy". Nagrywani mówią też, gdzie są "największe konfitury". To cytaty z kolejnej taśmy związanej z aferą Funduszu Sprawiedliwości. Dotarli do niej dziennikarze TVP.

Nowe taśmy. Morawiecki to "niemiecki agent" i gdzie są "największe konfitury"

Nowe taśmy. Morawiecki to "niemiecki agent" i gdzie są "największe konfitury"

Źródło:
TVP Info, tvn24.pl

To był bardzo krótki pobyt Dominikanki w Polsce. Na lotnisku jej dokumenty wzbudziły wątpliwości strażnika granicznego. Usłyszała zarzuty i powrotnym samolotem odleciała do Turcji.

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Przyleciała z Turcji i od razu musiała tam wrócić

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opublikowano nowe taśmy dotyczące Funduszu Sprawiedliwości. Rozmowa Tomasza Mraza i Marcina Romanowskiego dotyczy budowy nieokreślonego wprost ośrodka i dofinansowania jego budowy. W pewnym momencie rozmówcy dyskutują o możliwości "wymiksowania się z tego". Redakcja programu "19.30" w telewizji publicznej, która dotarła do tych nagrań, wskazuje, że chodzi o ośrodek budowany przez Profeto, który opisywaliśmy na łamach tvn24.pl już zimą.

Ośrodek, "kasa" i "wymiksowanie się z tego". Nowe nagrania dotyczące Funduszu Sprawiedliwości

Ośrodek, "kasa" i "wymiksowanie się z tego". Nowe nagrania dotyczące Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVP Info, tvn24.pl

Dziennikarze dotarli do kolejnych nagrań związanych z aferą Funduszu Sprawiedliwości. Radio ZET wygrywa z przewodniczącym KRRiT. Z kolei Krzysztof Jurgiel, europoseł i były minister rolnictwa, odchodzi z Prawa i Sprawiedliwości. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 28 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 28 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 28 maja

Źródło:
TVN24, PAP

W urzędzie próbował wymienić podrobione ukraińskie prawo jazdy na polskie, już oryginalne. Urzędniczka miała wątpliwości i zawiadomiła policję. 42-latkowi grozi kilka lat więzienia.

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Kupił prawo jazdy i przyszedł wymienić je na oryginalne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niezwykle niebezpiecznego krwotoku tętniczego doznała 42-letnia mieszkanka Woli, która przewróciła się w czasie rowerowej wycieczki na Starówkę. Pomocy udzielili jej strażnicy miejscy, których zaalarmował mąż poszkodowanej.

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Ranna kobieta, zgięta wpół, opierała się o ogrodzenie ogródka gastronomicznego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

825 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. W okupowanym przez Rosjan Ługańsku na wschodzie Ukrainy doszło do eksplozji. Prorosyjskie władze poinformowały o co najmniej dwóch wybuchach w mieście. Wrogie drony Shahed we wtorek nad razem zaatakowały kilka ukraińskich obwodów. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby. 

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda

Policja ostatnio zatrzymała w Żurominie dwóch mężczyzn, u których znaleziono plastry przeciwbólowe, z których można pozyskać fentanyl. Na wolności nadal jest jednak mężczyzna, na którego w Żurominie mówią "Duch". Matka jednej z ofiar dilerów mówi, że "Duch" zachowuje się, jakby był nietykalny, choć to on uważany jest w mieście za organizatora handlu fentanylem. Dlaczego lokalni mieszkańcy zdają się wiedzieć więcej niż policja? Ma to sprawdzić Biuro Spraw Wewnętrznych Policji.

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Handlarze fentanylu czują się w Żurominie jak królowie życia. Zwłaszcza "Duch" zachowuje się jak nietykalny

Źródło:
Fakty TVN

Korea Północna poinformowała, że próba umieszczenia wojskowego satelity rozpoznawczego na orbicie zakończyła się niepowodzeniem. Rakieta eksplodowała - donosi Reuters, powołując się na lokalne władze. Wcześniej o wystrzeleniu przez Pjongjang "niezidentyfikowanego pocisku" informowała armia Korei Południowej. Władze w Tokio podejrzewały, że był to pocisk balistyczny.

Pomarańczowa kula na niebie. Rakieta Kima z satelitą szpiegowskim eksplodowała. Rozważają różne scenariusze

Pomarańczowa kula na niebie. Rakieta Kima z satelitą szpiegowskim eksplodowała. Rozważają różne scenariusze

Źródło:
PAP, Reuters

Pakistan doświadcza ekstremalnej fali upałów. Temperatura na południu kraju wzrosła powyżej 52 stopni Celsjusza, co jest wartością bliską rekordu ciepła w skali całego kraju - podał tamtejszy departament meteorologiczny. Setki osób trafiają do szpitali z objawami udaru cieplnego.

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Temperatura sięgnęła 52 stopni w cieniu

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W dwóch meksykańskich gminach podczas wydarzeń związanych z kampanią przed czerwcowymi wyborami prezydenckimi i regionalnymi zawaliła się w niedzielę scena. Rannych zostało ponad 60 osób. Kilka dni wcześniej w podobnych okolicznościach w mieście San Pedro Garza Garcia zginęło dziewięć osób.

Seria wypadków podczas kampanii wyborczej w Meksyku. Zawaliły się trzy sceny, dziesiątki rannych

Seria wypadków podczas kampanii wyborczej w Meksyku. Zawaliły się trzy sceny, dziesiątki rannych

Źródło:
PAP

Media publikują taśmy, które w ostatnich dwóch latach zarejestrował Tomasz Mraz - były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości. To jedynie fragmenty, bo - jak podawał Onet - nagrań ma być łącznie około 50 godzin. Podsumowujemy dotychczasowe publikacje dotyczące taśm i afery Funduszu Sprawiedliwości.

Taśmy Mraza i afera Funduszu Sprawiedliwości. Podsumowujemy dotychczasowe publikacje

Taśmy Mraza i afera Funduszu Sprawiedliwości. Podsumowujemy dotychczasowe publikacje

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Znany z serialu "Szpital miejski" aktor Johnny Wactor nie żyje. Został śmiertelnie postrzelony, gdy wracał z pracy i przyłapał na gorącym uczynku złodziei, którzy próbowali ukraść katalizator z jego samochodu. Mężczyzna miał 37 lat.

Znany aktor zastrzelony w centrum miasta. Przyłapał złodziei na gorącym uczynku

Znany aktor zastrzelony w centrum miasta. Przyłapał złodziei na gorącym uczynku

Źródło:
CNN, BBC, Los Angeles Times

Krzysztof Jurgiel, europoseł i były minister rolnictwa, odchodzi z Prawa i Sprawiedliwości. Pismo w tej sprawie skierował do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Napisał o "oczywistym naruszeniu" jego dóbr osobistych i statutu partii w związku z działaniami ze strony kierownictwa PiS po utracie większości w sejmiku województwa podlaskiego. Zaznaczył, że jego rezygnacja z członkostwa w PiS nie oznacza wycofania się z życia publicznego. 

Krzysztof Jurgiel odchodzi z PiS

Krzysztof Jurgiel odchodzi z PiS

Źródło:
TVN24

Profesor Jan Hartman wyraził w mediach społecznościowych radość z wydania przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego zarządzenia co do obecności symboli religijnych w budynkach warszawskiego urzędu. "Zdjęcie krzyży w warszawskim ratuszu to wielki moralny przełom" - napisał profesor. Tyle że, jak się okazuje, krzyże pozostaną na swoich miejscach.

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Źródło:
Konkret24

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP
Wielkie archiwum pułkownika Gaja. "Tysiące dokumentów"

Wielkie archiwum pułkownika Gaja. "Tysiące dokumentów"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Po co było ci to dziewczyno?!", "nie wierzę, że Zelensky ją zmusił" - komentują internauci historię o 19-letniej Ukraince, która rzekomo straciła ramię w walce na wojnie. Dowodem mają być zdjęcia dziewczyny: jedno z frontu, drugie ze szpitala. Jednak nie mają one nic wspólnego z wojną w Ukrainie, a cała historia od lat jest wykorzystywana do oszustw.

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Źródło:
Konkret24

"Wolność słowa obroniona. Radio ZET wygrywa w sądzie" - poinformował w poniedziałek serwis radia. Jak czytamy, sąd uchylił karę nałożoną na radio przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego. Chodzi o 476 tysięcy złotych. "To zwycięstwo niezależnych mediów, których rolą w demokratycznym państwie jest patrzenie władzy na ręce" - skomentował Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET.

Radio ZET wygrywa z przewodniczącym KRRiT

Radio ZET wygrywa z przewodniczącym KRRiT

Źródło:
Radio Zet

Dzisiaj wszyscy możemy być dumni z tego, że ani na chwilę nie zwątpiliśmy w swoją dziennikarską misję i nie daliśmy się zastraszyć przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii Telewizji - powiedział w poniedziałek w TVN24 Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET. Skomentował w ten sposób decyzję sądu, który uchylił karę nałożoną na jego stację przez KRRiT. - Decyzja Świrskiego zmierzała do zastraszenia naszego medium i wymuszenia autocenzury - ocenił Mariusz Gierszewski, autor materiału, po którego publikacji przewodniczący KRRiT zdecydował o karze.

Kara dla Radia ZET uchylona. "Celem działania pana przewodniczącego było wywołanie efektu mrożącego"

Kara dla Radia ZET uchylona. "Celem działania pana przewodniczącego było wywołanie efektu mrożącego"

Źródło:
TVN24

Wybory do Parlamentu Europejskiego już za mniej niż dwa tygodnie. Z tej okazji Fundacja Wolności Gospodarczej (FWG) udostępniła profrekwencyjny spot, w którym wylicza korzyści płynące z członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

"A co my niby mamy z tej Unii?". Lista korzyści w nowym spocie zachęcającym do głosowania

"A co my niby mamy z tej Unii?". Lista korzyści w nowym spocie zachęcającym do głosowania

Źródło:
TVN24.pl

Drogowcy wyremontują obie jezdnie ulicy Czerniakowskiej, pomiędzy Trasą Siekierkowską a Chełmską. Prace będą prowadzone w długi weekend. Kierowcy pojadą objazdami, podobnie komunikacja miejska.

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Pierwsze tak duże frezowanie w tym roku. W środę zamkną fragment Czerniakowskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Szpital, w którym operowany był prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, dostał w ciągu pięciu lat dotacje z Funduszu Sprawiedliwości sięgające niemal 18,5 miliona złotych. W sobotę portal tvn24.pl dotarł do nagrań z dwóch spotkań, które zarejestrował Tomasz Mraz, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Nowe taśmy. "Pierwsze kolano RP" i miliony dla szpitala

Nowe taśmy. "Pierwsze kolano RP" i miliony dla szpitala

Źródło:
tvn24.pl, Onet

"Zwracamy się do Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz jej Członków z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie działań zmierzających do wydania decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style" - apeluje Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. Z kolei Krajowa Izba Komunikacji Ethernetowej dodaje, że "ze względu na poruszaną w ramach treści dostępnych w programie TVN Style tematykę oraz jego popularność, dostępność tego programu jest pożądana przez abonamentów i stanowi o ich atrakcyjności". Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza wniósł "o jak najszybsze zakończenie postepowania" w "przedmiocie przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN Style".

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Brak koncesji dla kanału TVN Style. Organizacje medialne apelują do KRRiT

Źródło:
tvn24.pl

Zarząd TVN SA wydał w czwartek oświadczenie w sprawie działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Oświadczenie zarządu TVN SA w sprawie działań KRRiT 

Źródło:
tvn24.pl

Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce, odniósł się do działań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która ciągle nie podjęła decyzji o przedłużeniu koncesji kanału TVN Style. Napisał, że "oświadczenie KRRiT, kwestionujące zasadność prowadzenia działalności w Polsce przez amerykańską firmę, podważa nasze wspólne wartości, dwustronne interesy i praworządność".

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Brzezinski: oświadczenie KRRiT podważa nasze wspólne wartości

Źródło:
tvn24.pl

W związku z nadchodzącymi wyborami do Parlamentu Europejskiego grupa artystów z całej Unii Europejskiej stworzyła 27 plakatów, które mają zachęcić do głosowania i pokazać, że każdy głos się liczy. Polskę w zestawieniu reprezentuje ilustracja autorstwa graficzki Ady Zielińskiej.

27 artystycznych plakatów do pobrania. Ilustratorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

27 artystycznych plakatów do pobrania. Ilustratorzy zachęcają do głosowania w eurowyborach

Źródło:
fineacts.co
"Informacje dyskwalifikujące", ale służby nie wszczęły kontroli

"Informacje dyskwalifikujące", ale służby nie wszczęły kontroli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP