Edukacja

Edukacja

Żeby za darmo rozwijać się naukowo za granicą, trzeba spełnić jeden warunek: studiować kierunek o strategicznym znaczeniu dla kraju. Jak podaje tygodnik "Time", rząd Brazylii, z pomocą sektora prywatnego, sfinansuje naukę za granicą 75 tysiącom studentów.

Premier Donald Tusk i Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykują raport OECD, z którego wynika, że polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie. Szef rządu zarzucił autorom opracowania, że nie mają pojęcia, jak wygląda ta praca w naszym kraju. - To jeden z najcięższych zawodów - ocenił.

Do tej pory oglądanie filmów w szkołach traktowane było jako ucieczka od nudnych tematów zapisanych w programie lub zapełnieniem godzin, które pozostały do przerwy wakacyjnej. Teraz ma się to zmienić za sprawą Koalicji dla edukacji filmowej, którą podpisało osiem instytucji kulturalnych w Polsce.

Były minister edukacji Roman Giertych krytykuje swoją następczynię Katarzynę Hall ws. posłania sześciolatków do szkół i za jej kolejne propozycje zmian. - To, co się w tej chwili dzieję, to jest jakaś farsa, kpina pani minister - mówi w rozmowie z TVN24.

Ma 78 lat i w czwartek po raz pierwszy w życiu poszedł do szkoły. Mowa o pewnym Bułgarze, którzy razem z 400 innymi pierwszoklasistami rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Gabrowie na północy kraju - podała agencja BTA.

85 proc. tegorocznych maturzystów zdało maturę - podała w czwartek Centralna Komisja Egzaminacyjna, która opublikowała ostateczne wyniki egzaminu maturalnego uwzględniając w nich wyniki dodatkowych czerwcowych egzaminów i sierpniowych poprawek.

Minister edukacji Katarzyna Hall rozważa częściową rezygnację z obowiązkowego w przyszłym roku posłania do szkoły sześciolatków. Sugeruje rozwiązanie, by we wrześniu 2012 do szkoły poszły obowiązkowo tylko te dzieci, które miałyby skończone sześć lat. Hall o swoim pomyśle poinformowała w czwartek na swoim blogu.

Rodzice przedszkolaków z Biskupca (Warmińsko-Mazurskie) przez kilka godzin okupowali tamtejszy Urząd Miasta. Domagają się mniejszych stawek za pobyt ich dzieci w jedynym w miejscowości samorządowym przedszkolu. Tam strajk trwa już od początku września.

SLD złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie zgodności z konstytucją przepisów, które pozwalają samorządom pobierać dodatkowe opłaty za przedszkola publiczne. - Zaskarżyliśmy ustawę dotyczącą zachowań dla nas nie do przyjęcia - stwierdził szef klubu, Grzegorz Napieralski. MEN przypomina, że decyzje samorządów w sprawie opłat mogą uchylać wojewodowie.

Ile może kosztować publiczne przedszkole? Tyle, co prywatne – odpowiadają rodzice przedszkolaków i protestują przeciwko nierealnym opłatom za przedszkola narzuconym przez samorządy. - Czy to jest polityka prorodzinna? - pytają za pośrednictwem Kontaktu 24. Po zmianach w opłatach za przedszkola, które weszły w życie z początkiem września, dostajemy dziesiątki maili od zbulwersowanych rodziców. Szczególną uwagę zwracają na wysokość kar, jakie będą musieli zapłacić za brak punktualności. W niektórych miastach sięgają one nawet 50 złotych za każdą rozpoczętą "nadprogramową" godzinę.

Przyprowadzisz dziecko parę minut wcześniej do przedszkola lub odbierzesz je z opóźnieniem - zapłacisz karę. Tak zdecydowały władze Bytomia. Rodzice są zbulwersowani i nie rozumieją nowych przepisów, w sytuacji kiedy np. w Rudzie Śląskiej za takie spóźnienie płaci się tylko 1,66 zł. Miasto się broni i odpowiada, że "widocznie inne miasta są bogatsze", a MEN rozkłada ręce mówiąc, że "nie ma uprawnień", by wpływać na decyzje samorządu. Nadzieję daje minister Michał Boni, który "chce się przyjrzeć sprawie", natomiast SLD zapowiedziało, że jeszcze w środę złoży wniosek do TK o sprawdzenie nowych przepisów.

Dziś uczniowie w 300 szkołach w 3 województwach: mazowieckim, łódzkim i wielkopolskim mają zobaczyć film "Jeden krok", który jest częścią programu "Łabędź" skierowanego do gimnazjum. Ma on ich przestrzec przed przemocą w szkołach. Obraz jest bardzo poruszający i kontrowersyjny.

Ile może kosztować publiczne przedszkole? W Warszawie miesięcznie za 8-9 godzin dziennie opieki nad dzieckiem zapłacimy nawet 750 zł. Bardzo drogo jest także w gminie Biskupiec, gdzie od piątku rodzice protestują przeciwko podniesieniu opłat. Ministerstwo Edukacji Narodowej problemem się wprawdzie zainteresowało, ale dopiero po tym jak rodzice zdecydowali się na desperacki krok - zorganizowali strajk okupacyjny przedszkola.

Miesiąc przed wyborami minister w kancelarii premiera Michał Boni zaprezentował raport "Młodzi 2011", w którym zawarte są rekomendacje i wskazania. Wprowadzenie ich w życie ma zagwarantować poprawienie standardu życia młodego człowieka. W dokumencie Boni zaleca m.in. upowszechnianie nowych wzorców zatrudniania i rozwoju kobiet pracowników, zagwarantowanie lepszych warunków dla pracowników sezonowych, czy wprowadzenie elastyczności form zatrudnienia.

Podręczniki szkolne mają być wydawane w formie papierowej wraz z towarzyszącą jej formą elektroniczną. W środę MEN skierował rozporządzenie w tej sprawie do konsultacji społecznych. W ten sposób resort edukacji chce odciążyć tornistry uczniów.

- To jest najbardziej antykonstytucyjna ustawa uchwalona w tej kadencji - tak Kazimierz Michał Ujazdowski podsumował ustawę o Systemie Informacji Oświatowej, która zakłada m.in. gromadzenie danych wrażliwych o uczniach. PiS skierował w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. - Mamy nadzieję, że Trybunał nie pozwoli na praktyki rodem z państwa policyjnego - stwierdził poseł.

Nie ma pieniędzy na reformę, a szkoły nie są w stanie zapewnić 6-latkom odpowiednich warunków – argumentuje Karolina Elbanowska, która zebrała 330 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy o przywróceniu obowiązku szkolnego od wieku 7 lat.

Szkoła podstawowa, która w wydanej opinii naruszyła dobra osobiste swojego byłego ucznia Mateusza G., musi go za to przeprosić w lokalnej prasie - uznał w poniedziałek kaliski sąd. Sprawa ma związek z wyrokiem Trybunału w Strasburgu w sprawie lekcji etyki.

Ustawę o Systemie Informacji Oświatowej, zakładającą m.in. gromadzenie danych wrażliwych o uczniach, którą podpisał prezydent, krytykuje Prawo i Sprawiedliwość, Związek Nauczycielstwa Polskiego, a także Helsińska Fundacja Praw Człowieka. PiS zapowiada zaskarżenie jej do Trybunału Konstytucyjnego,

Sieć przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych zaczyna działać. Pierwsza astrobaza została dziś otwarta w Gniewkowie, w województwie kujawsko-pomorskim. W uroczystości uczestniczył premier Donald Tusk. Do września tego roku w całym województwie uruchomionych zostanie jeszcze 13 podobnych obiektów.