Edukacja

Edukacja

Spada liczba nauczycieli w szkołach

Za niespełna miesiąc pierwszy dzwonek w szkołach. Pierwszy dla uczniów, bo dla wielu nauczycieli być może ostatni. Z branżowej ankiety wynika, że co piąty nauczyciel poświęca wakacje na szukanie nowej pracy. Wakatów w szkołach już teraz jest zdecydowanie za dużo. Minister Przemysław Czarnek żongluje liczbami i ze spokojem mówi o 12 tysiącach, dyrektorzy szkół z trwogą o 20. Adrianna Otręba.

Iga Świątek dla tvn24.pl: jestem już dorosła

- Ludzie oczekują, że będę się wypowiadała na różne tematy. Każdy ma wolność wypowiadania się, ale też wolność, żeby się nie wypowiadać. Lubię z tego korzystać - mówi Iga Świątek. W rozmowie z reporterką tvn24.pl opowiada o Ukrainie, zdrowiu psychicznym i celach przed turniejem w Toronto.

Czy PiS przywróci egzaminy na studia? Kaczyński: w naszym rządzie jest człowiek młody, zdolny...

- Uważam, że trzeba zrezygnować z konkursu matur - powiedział wyborcom w Gnieźnie prezes PiS Jarosław Kaczyński. I jako dowód, że zmiany są konieczne, opowiedział historię jednego z ministrów. Czy to wystarczy, by zmienić system funkcjonujący od 2005 roku? W przypadku gimnazjów i nauczania historii to właśnie poglądy prezesa były kluczowe dla przeprowadzenia edukacyjnych reform.

Weteranka powstania apeluje w sprawie edukacji

Bohaterka Powstania Warszawskiego i jej ważne, pełne troski przesłanie dla edukacji. Nauczyciele muszą być dobrze opłacani, a dzieci uczone obiektywnej oceny, miłości do kraju i do rodziców - mówi pani Wanda Traczyk-Stawska. Polityków ostrzega, by "żadna partia nie wchodziła do szkoły". Jak te słowa mają się do polityki edukacyjnej obecnie rządzących i do słów wicemarszałka Ryszarda Terleckiego o wychowywaniu wyborcy Prawa i Sprawiedliwości? Maciej Zalewski.

Chcieliby, żeby Polska stała się laboratorium wykuwania prawdziwych Polaków

Żaden dobrze i mądrze zorganizowany system edukacyjny nie sprzyja jakiejkolwiek partii politycznej - uważają nauczyciele i specjaliści od edukacji. To reakcja na słowa wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który powiedział, że reforma edukacji była niewystarczająca, a dowodem tego ma być między innymi fakt, że młodzi ludzie nie popierają Prawa i Sprawiedliwości. 

Christiane F. już tu nie mieszka. "Ja tutaj tylko łykam tramal". Jak ćpają nasze dzieci?

Biorąca narkotyki nastolatka nie wygląda dziś jak wyniszczona Christiane F. z berlińskiego dworca Zoo. To wasza czwórkowa córka z Warszawy, Barlinka czy Puław, która z jakiegoś powodu pokochała otępiający stan po lekach nasennych. - Nie ma w tej chwili grupy społecznej, która jest wolna od uzależnienia - przekonuje dr Maria Banaszak, psychoterapeutka z Monaru. I dlatego o narkotykach trzeba rozmawiać.

Nikt nie zdał tam matury, konsekwencji brak

W Katolickim Liceum w Tomaszowie Mazowieckim egzaminu maturalnego nie zdał żaden z kilkunastu absolwentów placówki. Wcześniej zespół szkół, w którym działa liceum, odwiedził i chwalił minister Przemysław Czarnek, a uczniowie otrzymywali tam bardzo dobre stopnie. Na tę szkołę tylko w zeszłym roku wydano z publicznych pieniędzy ponad 200 tysięcy złotych.