Czechy

Czechy

Rocznicę powstania Czechosłowacji przypominamy sobie dzięki temu, że nie straciliśmy swoich narodowych języków - powiedział czeski prezydent Milosz Zeman. Najwyżsi przedstawiciele władz Czech i Słowacji uczestniczyli we wtorek w Martinie w słowackich obchodach setnej rocznicy utworzenia Czechosłowacji.

Decyzje o zakupach sprzętu wojskowego są suwerenną decyzją strony czeskiej - oświadczył sekretarz obrony USA James Mattis po spotkaniu z premierem Czech Andrejem Babiszem w niedzielę. Czeska armia planuje kupić śmigłowce, radary i transportery opancerzone. Mattis uczestniczył w Pradze w defiladzie wojskowej w 100. rocznicę powstania Czechosłowacji.

28 października 1918 roku powstała Czechosłowacja. W rocznicę tego dnia, w tym roku setną, w Czechach obchodzone jest narodowe święto niepodległości. Dwa dni później świętują Słowacy. Film z życzeniami dla sąsiadów przygotowało polskie Biuro Programu "Niepodległa". "Cieszmy się z różnorodności" - słyszymy z nagrania, które w żartobliwy sposób odnosi się do różnic i podobieństw naszych trzech języków.

Oficjalne uroczystości z okazji przypadającej w niedzielę 100. rocznicy powstania Czechosłowacji rozpoczynają się w sobotę w Pradze. Wśród zagranicznych gości, których tego dnia na śniadaniu roboczym podejmie premier Andrej Babisz, jest szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Ruch ANO premiera Andreja Babisza, partia z największym poparciem w Czechach, w zakończonych w sobotę wyborach komunalnych zdobyła poparcie większości dużych miast w kraju - za wyjątkiem stolicy. Dopiero nad ranem wyjaśniła się sytuacja w Pradze, gdzie do podziału było 65 mandatów. W mniejszych gminach zwyciężali kandydaci niezależni oraz chadecy.

Podczas wspólnego poniedziałkowego posiedzenia rządów Słowacji i Czech w słowackich Koszycach premierzy Peter Pellegrini i Andrej Babisz skrytykowali plany Komisji Europejskiej zakładające wzmocnienie unijnego Frontexu.

Sąd apelacyjny w Pradze orzekł, że Katerzina Milerova nie może wydawać książki "Krecik z wizytą" i musi wycofać z rynku istniejące egzemplarze. Katerzina jest córką rysownika Zdenka Milera, który w 1957 roku stworzył bohatera filmów animowanych dla dzieci.

Liczba Rosjan, którzy nie popierają działań ZSRR w 1968 roku przeciw Czechosłowacji, spadła z 29 procent w 2013 roku do zaledwie 19 procent w marcu tego roku. Coraz więcej Rosjan akceptuje interwencję, ale przeważająca jest niewiedza - wynika z sondażu ośrodka Centrum Lewady.