bociany

bociany

Dobre wiadomości dla zmęczonych zimą: w Polsce jest coraz więcej bocianów - zwiastunów wiosny. Powroty tych ptaków obserwowane są już w różnych regionach kraju. Reporterzy 24 sfotografowali je już m.in. na Podhalu i Warmii. A wy widzieliście już bociany? Czekamy na zdjęcia!

Wyjątkowego pecha miał bocian, którego na początku września zatrzymała egipska policja. Założony mu przez naukowców nadajnik sprawił, że podejrzewano go o szpiegostwo. Kiedy sprawa szczęśliwie się wyjaśniła, nie zdążył nacieszyć się wolnością. Krótko po wypuszczeniu z aresztu trafił na myśliwego, który uznał, że ptak idealnie nada się na posiłek.

Jeszcze niedawno mogliśmy obserwować zwiastujące nadchodzący koniec lata odloty bocianów. Okazuje się, że pierwsze stada lecące do zimowych siedlisk w Afryce zdążyły już przemierzyć szmat drogi. Zaobserwowano je na niebie w pobliżu góry Oliwnej w Jerozolimie. Z drugiej strony część boćków tak się rozleniwiła, że postanowiła zimować w Polsce.

Część bocianów już odleciała z Polski, a pozostałe zrobią to do końca sierpnia. Ornitolodzy zachęcają więc, by ostatnie wakacyjne dni warto poświęcić na obserwację bocianich odlotów. Ich początek w tym roku łatwo było przegapić, bo ptaki rzadko gromadziły się na sejmiki.

- Część bocianów już odleciała z Polski, a pozostałe zrobią to do końca sierpnia. Dlatego ostatnie wakacyjne dni warto poświęcić na obserwację bocianich odlotów - zachęca Ireneusz Kaługa z Grupy Ekologicznej.

- W Polsce, i to we własnych gniazdach, masowo padają młode bociany. Przyczyny tego zjawiska nie zostały jeszcze wyjaśnione. Ornitolodzy podejrzewają jednak , że jest to związane z warunkami atmosferycznymi - poinformował Krzysztof Gajda z Muzeum Bociana Białego w Kłopocie.

Bociany, które kilkanaście dni temu przyleciały do Polski, znalazły się w trudnej sytuacji. Ptaki nie mają dostępu do pożywienia, które zalega głęboko pod pokrywą śnieżną. W Studziankach koło Białegostoku kilkanaście ptaków zamieszkało na wysypisku.

Resztki ze świąt nie nadają się dla ptaków - apelują ornitolodzy. Jeśli chcemy dokarmić ptaki, które właśnie przyleciały do nas z południa, dajmy im do jedzenia surowe mięso, ale w żadnym razie nie solone. "Sól jest dla ptaków zabójcza" - przestrzegają eksperci.

Pierwsze bociany przyleciały na Warmię na zwiady. Sprawdzają, czy warunki lęgowe są tak dobre, jak w ubiegłych latach. Zdaniem ornitologów ich przylot zapowiada zwykle krótkotrwałe pogorszenie pogody i ostatnie opady śniegu.

Dla wszystkich tych, którzy są rozczarowani nieustającą zimową aurą, mamy kilka zdjęć na pocieszenie. Do Polski zaczęły zlatywać się bociany będące doskonałym zwiastunem wiosny.

Trzy bociany z województwa lubelskiego nie odleciały do ciepłych krajów. Przyszło im zmierzyć się z polską zimą. Jak zapewniają urzędnicy, kondycja zwierząt jest dobra. Ptaki są codziennie dokarmiane. Zdjęcia bocianów, które pokochały Polskę bez względu na porę roku wykonał Reporter24 Tomasz.

Chore, poturbowane, porażone prądem, niedożywione - bociany po trudnych przejściach nie mogły odlecieć na zimę do Afryki. Kilkudziesięcioma takimi ptakami opiekuje się przemyski Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych. Ponieważ podopiecznych cały czas przybywa, potrzebuje wsparcia - m.in. pożywienia i materiałów ocieplających.