Białoruś

Białoruś

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zdymisjonował premiera Andreja Kabiakoua, mianując na jego miejsce Siarhieja Rumasa - poinformowała państwowa agencja BiełTA. Szef państwa dokonał też zmian na kilku stanowiskach ministerialnych. Wcześniej prezydent zarzucił rządowi, że ten lekceważy jego zalecenia.

Komitet Śledczy Białorusi poinformował o zatrzymaniu redaktor naczelnej niezależnej agencji BiełaPAN Iryny Leuszyny. To kolejne zatrzymanie w ramach tak zwanej sprawy BiełTA dotyczącej rzekomo nielegalnego dostępu do płatnych treści tej państwowej agencji prasowej.

Białoruska milicja kontynuowała w środę rewizje w biurach TUT.by w związku ze sprawą "nielegalnego dostępu do treści płatnych państwowej agencji BiełTA". Media informują o kolejnych zatrzymaniach. O uwolnienie dziennikarzy niezależnych mediów białoruskich zaapelowała szefowa dyplomacji Unii Europejskiej Federica Mogherini w oświadczeniu przekazanym białoruskiej redakcji Radia Swaboda.

Dobę temu mnie pochowali – powiedział prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, odnosząc się do doniesień medialnych, według których miał doznać wylewu. W mediach rosyjskich i ukraińskich informacje takie pojawiły się w poniedziałek.

Białoruski PEN Club przyłączył się do kampanii poparcia dla prowadzącego głodówkę w rosyjskiej kolonii karnej ukraińskiego reżysera Ołeha Sencowa i domaga się jego natychmiastowego uwolnienia.

"Bratnia integracja z Rosją okazała się iluzją, a jednocześnie pułapką" - ocenił niezależny białoruski publicysta Alaksandr Kłaskouski, oceniając funkcjonowanie państwa związkowego Białorusi i Rosji. Z kolei zdaniem politologa Walerego Karbalewicza "państwo związkowe Białorusi i Rosji to zamrożony etap integracji, który będzie nadal przedłużany".

Do respektowania praw człowieka wezwał białoruskie władze Miklos Haraszti, specjalny sprawozdawca ONZ do spraw Białorusi. Przyczyna tego apelu to, jak stwierdzono w komunikacie, "nowa fala aresztowań", stosowanie kary śmierci i łamanie wolności mediów.