Bankowość

Bankowość

Rząd przyjął projekt założeń do ustawy tzw. odwróconej hipoteki, która ma z jednej strony pomóc Polakom wyciągnąć trochę pieniędzy z ich domów i mieszkań, a z drugiej ukrócić oszustwa. Projekt zakłada, że bank będzie wypłacał swojemu klientowi przez jakiś czas lub jednorazowo świadczenie pieniężne, zabezpieczone hipoteką ustanowioną na domu lub mieszkaniu albo prawie do nieruchomości.

Rosjanin Dymitr Agarkow miał dość ofert kart kredytowych "skierowanych tylko do niego". Jedną z przesłanych mu przez bank umów zeskanował i zmienił w niej warunki, ustalając zerowe oprocentowanie i brak opłat czy limitu na karcie. O dziwo bank podpisał umowę, ale teraz chce się z tego wycofać. Sprawa trafiła do sądu.

Sensacyjne wyroki w sprawie kredytów we frankach - sądy w Chorwacji i Hiszpanii uznały kredyt w szwajcarskiej walucie za "narzędzie spekulacyjne" i unieważniły umowy z klientami. Zaskarżone kredyty mają być oddane albo przeliczone ponownie po kursie z dnia, kiedy je zaciągnięto. Miliony kredytobiorców w całej Europie, w tym w Polsce, ważą szanse i myślą o podobnych pozwach.

Gospodarka polska najgorsze ma już za sobą - powiedział w środę prezes NBP Marek Belka na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, która obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Belka zapowiedział koniec cyklu obniżek stóp procentowych, który - jego zdaniem - jest wyrazem optymizmu RPP.

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy mają kredyty w złotym. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa procentowa NBP będzie od jutra wynosić zaledwie 2,5 proc. w skali rocznej. To rekordowo niski pułap.

- Ludzi to irytuje, ale nic nie robią, bo najczęściej po prostu nie wiedzą, że sprzedawca nie ma prawa narzucać im minimalnej kwoty płatności kartą - mówią eksperci. Skąd bierze się problem? Przede wszystkim z bardzo wysokich prowizji. Ale nie tylko. Bo ich obniżanie nie przekłada się na to, że kartki z informacją "płatność od ..." znikają. - Liczymy, że sytaucja rozwiąże się samoistnie - przyznają politycy. Dzięki nowym przepisom. Ale czy na pewno?

2 miliardy 800 milionów za aktywa na poziomie blisko 32-uch miliardów. PKO BP przejmuje Nordeę wycenianą przez giełdę na dwa miliardy złotych. Koszty integracji to 215 milionów. Największy Polski bank oczekuje po tej transakcji wzrost zysku na akcję o 10-ęć procent. Pytanie jak PKO BP zagospodaruje przejmowane w ramach transakcji towarzystwo Ubezpieczeń na Życie ? Jak rozwiąże sprawę finansowanie portfela kredytowego Nordei, który przekracza 26-ść miliardów podczas gdy skandynawska spółka zebrała z depozytów tylko niespełna 15-ście miliardów i finansowała się pożyczkami od spółki matki ? Naszym gościem był Zbigniew Jagiełło – prezes PKO BP

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde była w czwartek przesłuchiwana przed sądem w Paryżu przez ponad 12 godzin w związku z jej rolą w tzw. aferze Tapie w 2008 r. kiedy sprawowała urząd ministra gospodarki i finansów Francji. W piątek znów stawiła się na przesłuchanie.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o SKOK-ach, która ma zwiększyć bezpieczeństwo ulokowanych tam pieniędzy. Część przepisów zamierza jednak skierować do Trybunału Konstytucyjnego.

- Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Christine Lagarde potwierdziła w czwartek, że zostanie w maju przesłuchana przez francuski sąd w związku z ugodą finansową na korzyść biznesmena i byłego socjalistycznego ministra Bernarda Tapie. Wcześniej informowały o tym media.

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych rozpoczęła się w poniedziałek pierwsza sesja, podczas której inwestorzy korzystają z nowego systemu UTP. Jest on szybszy, sprawniejszy i bardziej nowoczesny od poprzedniego. Giełda podkreśla, że przyciągnie on więcej zagranicznych graczy.