Kredytobiorcy Getin Noble Banku mogą zgłosić wierzytelności wynikające z zapłaty środków w związku z nieważnością umów kredytowych waloryzowanych w szwajcarskich frankach - poinformował w piątek Rzecznik Finansowy (RF). Dzień wcześniej ogłoszono upadłość Getin Noble Bank.
Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) 28 kwietnia br. złożył do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości Getin Noble Banku. W czwartek Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XVIII Wydział Gospodarczy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku.
Kredytobiorcy Getin Noble Bank
"Zgłoszeniu w postępowaniu upadłościowym podlegają wierzytelności, które mają wartość majątkową, istnieją w chwili ogłoszenia upadłości oraz podlegają zaspokojeniu z majątku objętego masą upadłości. Zgłoszeniu podlegają zarówno wierzytelności pieniężne jak i niepieniężne. Kredytobiorca Getin Noble Bank może zgłosić wierzytelność wynikającą z zapłaty przez niego środków w związku z nieważnością umowy kredytowej waloryzowanej w CHF" - poinformowano komunikacie.
Jak wyjaśniono, wierzyciel Getin Noble Bank, który chce uczestniczyć w postępowaniu upadłościowym, powinien w terminie oznaczonym w postanowieniu o ogłoszeniu upadłości zgłosić przysługującą mu wierzytelność za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe. Wierzyciel powinien zgłosić wierzytelność w ciągu 30 dni od dnia obwieszczenia postanowienia o ogłoszeniu upadłości, czyli najpóźniej do 19 sierpnia 2023 roku.
Dodano, że wierzyciel ma obowiązek zgłoszenia wierzytelności w postępowaniu upadłościowym elektronicznie poprzez Krajowy Rejestr Zadłużonych. "Osoba fizyczna w celu założenia konta w systemie KRZ musi wejść w przeglądarce internetowej pod adres: https://prs.ms.gov.pl/krz i kliknąć pole Zaloguj, a następnie Rejestracja. Po uzyskaniu dostępu do KRZ, a konkretniej do części KRZ przeznaczonej dla użytkowników zalogowanych, możliwe jest wypełnienie formularza przeznaczonego do zgłoszenia wierzytelności – jest to formularz o numerze 30048" - czytamy.
Wyjaśniono, że zgłoszenie nie wymaga uiszczenia opłaty sądowej i jest dla wierzyciela czynnością bezpłatną.
Jednocześnie Rzecznik Finansowy zapewnił, że "będzie na bieżąco monitorował sytuację związaną z ogłoszeniem upadłości Getin Noble Banku S.A. w celu należytej ochrony interesu klientów podmiotu rynku finansowego".
Kredyty walutowe wyjątkiem
30 września 2022 roku BFG rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Jego działalność została przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych. Powstał w ten sposób VeloBank.
Cała działalność GNB została przeniesiona do VeloBanku. Wyjątkiem są kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (w tym do franka szwajcarskiego), które zostały wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Banku.
Pod koniec czerwca tego roku BFG poinformował o rozpoczęciu procesu sprzedaży VeloBanku. Zaznaczył przy tym, że nie wpływa to na działalność banku ani na obsługę jego klientów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Shutterstock