Dwa razy więcej wyroków frankowych. Wiadomo, ile z nich było korzystnych dla kredytobiorców

Źródło:
TVN24 Biznes
TSUE wydaje wyroki ws. frankowiczów
TSUE wydaje wyroki ws. frankowiczówTVN24
wideo 2/5
TSUE wydaje wyroki ws. frankowiczówTVN24

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych w pierwszym półroczu 2023 roku wyniosła 8,1 tysiąca, czyli dwa razy więcej niż było to w pierwszych sześciu miesiącach 2022 roku - wynika z zestawienia przygotowanego przez Votum Robin Lawyers. Prawnicy wskazali, że odsetek wyroków korzystnych dla kredytobiorców wyniósł 97 procent.

"W pierwszym półroczu 2023 r. dotarliśmy do 8129 wyroków, z czego aż 7904 (97,2 proc.) były korzystne dla kredytobiorców. W 199 (niecałe 2,5 proc.) sprawach wygrały banki, a tylko w 26 (0,3 proc.) przypadkach sądy II instancji uchyliły wyrok sądu I instancji i przekazały sprawę do ponownego rozstrzygnięcia" - podała kancelaria Votum Robin Lawyers.

Wyroki w sprawach frankowych - dane za I półrocze 2023 roku

Wskazała także, że spośród 7904 korzystnych wyroków, sądy w 7628 (96,5 proc. korzystnych wyroków, a 93,8 proc. wszystkich spraw) przypadkach stwierdzały nieważność umowy. Dodała, że "najdalej idący skutek sankcji wynikającej z zastosowania w umowie nieuczciwych klauzul przeliczeniowych, daje kredytobiorcy podstawy do rozliczenia się z bankiem nominalną wartością kredytu, możliwość wykreślenia hipoteki oraz wykreślnie umowy kredytowej z BIK".

"W przypadku 276 (3,5 proc. korzystnych wyroków, 3,4 proc. wszystkich spraw) spraw umowa kredytowa została utrzymana w mocy jednakże z pominięciem nieuczciwych zapisów umownych w zakresie klauzuli przeliczeniowej tzw. odfrankowienie umowy. W tym przypadku, kredytobiorca zyska zmniejszenie salda zadłużenia (nie będzie ono uzależnione od kursu waluty CHF ustalanej przez bank) oraz raty kredytowej, oprocentowanie kredytu będzie ustalane w oparciu o parametr LIBOR (aktualnie SARON). Dodatkowo sąd zasądzi na rzecz kredytobiorcy nadpłacone raty tj. wartość rat uiszczonych ponad ich rzeczywistą wartość w wyniku zastosowania nieuczciwych zapisów umownych" - wyjaśnili prawnicy.

Podali także, ile wyroków zapadło w sprawach frankowiczów w pierwszych sześciu miesiącach w ostatnich latach:

- w I półroczu 2023 roku zapadło 8129 wyroków (97 proc. korzystnych dla kredytobiorców); - w I półroczu 2022 roku zapadło 4041 wyroków (97 proc.); - w I półroczu 2021 roku zapadły 703 wyroki (97 proc.); - w I półroczu 2020 roku zapadło 225 wyroki (89,5 proc.).

Sprawy frankowe - prawomocne wyroki

"W zakresie prawomocnych wyroków dotarliśmy do 1611 wyroków, z czego aż 1599 było korzystnych na rzecz kredytobiorców (99,3 proc.). W zakresie wyroków II instancji widać wyraźny wzrost liczby rozstrzygnięć, gdyż w całym 2022 r. dotarliśmy do 1561 wyroków względem 1611 wyroków w pierwszym półroczu 2023 r. Ten obszar z pewnością będzie rekordowy, a mając na uwadze, że IV kwartał jest zazwyczaj najbardziej intensywny w sądach możemy spodziewać się rekordowego zakończenia roku" - podkreśliła kancelaria.

Zdaniem prawników "zestawiając bieżące dane za pierwsze półrocze z tożsamymi okresami z ubiegłych lat, można zaobserwować duży wzrost wyroków zapadających w II instancji oraz ujednolicenie orzecznictwa na korzyść konsumentów".

Oto, ile według danych Votum Robin Lawyers prawomocnych wyroków zapadło w sprawach frankowych w pierwszych sześciu miesiącach w ostatnich latach:

- w I półroczu 2023 roku zapadło 1611 prawomocnych wyroków (99,3 proc. korzystnych dla kredytobiorców); - w I półroczu 2022 roku zapadły 652 prawomocne wyroki (98,5 proc.); - w I półroczu 2021 roku zapadły 52 prawomocne wyroki (99 proc.); - w I półroczu 2020 roku zapadły 51 prawomocnych wyroków (84 proc.).

Rośnie odsetek wygranych spraw przez frankowiczów

W analizie wskazano ponadto, że "rosła liczba wydawanych przez sądy wyroków od 2019 r. do dziś nie tylko ilościowo, ale również w zakresie odsetka wygranych spraw".

Z danych zebranych przez prawników wynika, że odsetek wygranych spraw przez frankowiczów wyglądał następująco:

- w całym 2019 roku zapadły 322 wyroki (77 proc. korzystnych dla kredytobiorców), przy czym to "w tym roku zapadł wyrok w sprawie Państwa Dziubak (C-260/18), który bardzo mocno wpłynął na kształtujące się orzecznictwo sądów powszechnych"; - w 2020 roku zapadło 955 wyroków (92,5 proc.); - w 2021 roku zapadło 2780 wyroków (95 proc.); - w 2022 roku zapadło 9596 wyroków (97 proc.); - w pierwszym półroczu 2023 roku zapadło 8129 wyroków (97 proc.).

Kancelaria Votum Robin Lawyers podała, że "nie ma oficjalne bazy danych z wyrokami w sprawach frankowych, dlatego przygotowane przez nas zestawienie nie jest pełnym zbiorem danych wyroków zapadłych w pierwszej połowie 2023 r", a "zebrane i opracowane przez nas dane zostały zbabrane z różnych źródłem internetowych, w których pojawiają się informacje o zapadających wyrokach frankowych".

"Dominuje stwierdzenie nieważności umowy kredytowej"

- Oceniając aktualną sytuację kredytobiorców frankowych możemy stwierdzić, że sądy powszechne ujednoliciły linię orzeczniczą, w której dominuje stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Najdalej idąca sankcja związana z zawarciem przez bank nieuczciwych postanowień umownych skutkuje koniecznością rozliczenia się klienta z bankiem jedynie wartością nominalną udzielonego kapitału, o ile nie uległ on przedawnieniu - wyjaśnił dla TVN24 Biznes radca prawny Wojciech Bochenek z kancelarii Bochenek i Wspólnicy.

Dodał, że "dodatkowo kredytobiorca ma możliwość wykreślić hipotekę oraz domagania się usunięcia danych o umowie kredytowej z BIK-u (Biura Informacji Kredytowej)".

- Z pewnością w kwestii spraw frankowych są jeszcze zagadnienia, które będę wymagały ujednolicenia i rozstrzygnięcia - jak na przykład przedawnienie roszczeń banków czy konieczność złożenia przez kredytobiorcę oświadczenia w sądzie o skutkach i konsekwencjach nieważności umowy kredytowej. Sądy krajowe skierowały do TSUE pytania prejudycjalne, więc kwestią czasu pozostaje poznanie odpowiedzi na wskazane zagadnienia - stwierdził Bochenek.

Według radcy prawnego "na kształt dzisiejszego orzecznictwa mocno oddziałują wyroki TSUE, w szczególności wyrok w sprawie Państwa Dziubak z 2019 roku, który sprawił, że kredytobiorcy zaczęli częściej wygrywać swoje sprawy w sądach".

- Ostatnie wyroki TSUE z 15 czerwca 2023 roku już zaczynają odgrywać kluczową role w prowadzonych postępowaniach, gdyż sądy zaczynają oddalać powództwa banków o bezumowne korzystanie z kapitału, względnie waloryzację roszczeń. Drugi wyrok, dotyczący zabezpieczenia powództwa sprawił, że sądy zdecydowanie częściej przychylają się do wniosku o zabezpieczenie, który skutkuje wstrzymanie płatności rat na czas trwania postępowania - wskazał prawnik.

Czytaj więcej o wyrokach z 15 czerwca: TSUE zadecydował w sprawie kredytów frankowych >>>

Jego zdaniem "zaobserwowaliśmy także, że po każdym wyroku TSUE zwiększa się zainteresowanie kredytobiorców, nie tylko tych którzy cały czas spłacają swoje kredyty, ale także tych osób, które całkowicie spłaciły swoje zobowiązania względem banku".

- Warto podkreślić, że kredytobiorcy ze spłaconymi kredytami mogą dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej domagając się zwrotu rat uiszczonych ponad otrzymany z banku kapitał. Jak pokazała praktyka dla tej grupy kredytobiorców sektor bankowy nie przygotował żadnych propozycji ugodowych, więc jedyną drogą na odzyskanie swoich roszczeń jest postępowanie sądowe - stwierdził Bochenek.

Frankowicze - czy warto iść do sądu?

Jeszcze w czerwcu w rozmowie z TVN24 Biznes dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik, autor bloga "Subiektywnie o finansach", mówił, czy w związku z wyrokami TSUE warto iść do sądu? - To zależy do tego, jaka jest alternatywa - stwierdził.

- Jeśli alternatywą byłaby ugoda, która jest niedużo gorsza od tego, co można uzyskać w sądzie, to zawsze lepiej się dogadać. Po tych ostatnich wyrokach TSUE stan gry jest taki, że w zasadzie każdy kredytobiorca frankowy może uzyskać kredyt bez odsetek. Więc alternatywna ugoda musiałaby być bardzo dobra, żeby była opcją dla orzeczenia nieważności umowy - wyjaśnił.

Jego zdaniem z punktu widzenia klienta minusem jest to, że to kosztuje. - Prawnicy, którzy się specjalizują w sprawach frankowych, ze względu na gigantyczny popyt dość drogo wyceniają swoje usługi. Słyszałem o kwotach 20-30 tysięcy złotych od sprawy. No i oczywiście to trwa dużo czasu - gdyby pójść dziś do sądu, to trudno byłoby liczyć na prawomocny wyrok przed upływem 3-4 lat, a być może dłużej - stwierdził Samcik.

- Natomiast z wyroków TSUE wynika też możliwość zawieszenia płatności rat. To argument, by do sądu pójść, bo jeśli sąd uwzględni zabezpieczenie powództwa w postaci niepłacenia rat, a jest na to duża szansa, to z punktu widzenia kogoś, kto już spłacił kapitał kredytu, już samo niepłacenie rat jest korzystne - dodał.

Liczba spraw w sądach i reakcja banków

Wcześniej w TVN24 Aneta Wiewiórowska-Domagalska, ekspertka od unijnego prawa konsumenckiego z Instytutu Nauk Prawnych PAN i kancelarii Hoffman Taborowski i Wspólnicy, mówiła, że obecnie w polskich sądach jest około 130 tysięcy spraw w związku z kredytami frankowymi.

Wiewiórowska-Domagalska: z wyroków TSUE mogą cieszyć się wszyscy frankowicze
Wiewiórowska-Domagalska: z wyroków TSUE mogą cieszyć się wszyscy frankowiczeTVN24

Czytaj więcej: "To był największy element odstraszający od pozywania banków" >>>

W czerwcu prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek przekazał, że banki, by uniknąć przedawnienia roszczeń w sądowych sporach z frankowiczami, będą składać kontrpozwy. - Elementem tych kontrpozwów, zamiast tak zwanego wynagrodzenia za korzystanie z kapitału, będzie z dużym prawdopodobieństwem kwestia żądań waloryzacji tych środków, czyli uwzględnienia kosztu pieniądza w czasie - podał Białek.

Prezes ZBP o wyroku TSUE: kredyt w zasadzie darmowy dla frankowiczów (wypowiedź z czerwca 2023 roku)
Prezes ZBP o wyroku TSUE: kredyt w zasadzie darmowy dla frankowiczów

- Będąc autorem pozwu C-520/21 oraz inicjatorem pytań prejudycjalnych do TSUE, na które to Trybunał odpowiedział 15 czerwca, oświadczam, że TSUE w sprawie C-520/21 rozstrzygnął również o prawie banków do waloryzacji kapitału wypłaconego kredytu. Zarówno Rzecznik Generalny w opinii, jak i TSUE w wyroku z 15 czerwca bieżącego roku, odpowiadają na pytanie o waloryzację, stwierdzając, że żaden rodzaj rekompensaty bankom się nie należy - podkreślił cytowany przez PAP mecenas Radosław Górski.

Czytaj więcej: Reakcja banków po wyrokach TSUE. "Pozwy i kontrpozwy będą kontynuowane" >>>

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"Reakcja na wojnę celną była do przewidzenia. Giełdowe trzęsienie ziemi od Japonii przez Europę do Ameryki trzeba przeżyć bez nerwowych decyzji" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. "Spokojnie wytrwamy!" - dodał.

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Donald Tusk o "giełdowym trzęsieniu ziemi"

Źródło:
tvn24.pl

Na giełdach w Azji odnotowano potężne spadki indeksów. Znaczące przeceny widać także na europejskich parkietach. Na GPW indeks WIG20 traci ponad 5 procent. Na świecie przyspiesza ucieczka inwestorów z globalnych rynków akcji, a gracze masowo gromadzą bezpieczne aktywa, zniechęceni polityką celną USA. Na rynku walutowym dolar amerykański jest słabszy w stosunku do innych walut.

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Efekt Trumpa. Czerwień rozlała się po rynkach

Źródło:
PAP

Prezydent Tajwanu Lai Ching-te zadeklarował w poniedziałek gotowość do rozmów z władzami USA w sprawie zniesienia ceł, proponując "zero ceł" jako punkt wyjścia do negocjacji. Reakcja ta następuje po wprowadzeniu przez USA dodatkowych taryf w wysokości 32 procent na część produktów z Tajwanu.

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Jest reakcja na cła Trumpa. "Zapoczątkujemy złotą erę"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował w komunikacie prasowym, że Medicover otrzymał warunkową zgodę na przejęcie spółek prowadzących kluby fitness CityFit i CityFit Blue. Planowana transakcja zakłada przejęcie przez ABC Medicover Holdings kontroli nad 16 spółkami z grupy CityFit

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Przejęcie w branży fitness. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Amerykański inwestor i miliarder Bill Ackman ocenił, że w wyniku decyzji o nałożeniu ceł na kilkadziesiąt państw prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie. - Niszczymy też zaufanie do naszego kraju jako partnera handlowego - mówi, cytowany przez CNBC.

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

"Gospodarcza zima nuklearna". Mocne słowa miliardera

Źródło:
PAP

Maklerzy informują, że ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku gwałtownie spadają. Zaostrzająca się wojna handlowa na świecie budzi obawy o możliwą globalną recesję i spadek popytu.

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Ceny ropy ostro w dół. Obawy o recesję

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że w marcu wzrost zapytań o kredyty mieszkaniowe wyniósł 33,3 procent w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Z kolei liczba wniosków o kredyty mieszkaniowe zwiększyła się o 24,6 procent. W marcu padł też historyczny rekord - średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 460 tysięcy złotych.

Historyczny rekord na rynku kredytów

Historyczny rekord na rynku kredytów

Źródło:
PAP

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie są spójni w przekazie na temat przyszłości ceł. Doradca ekonomiczny prezydenta USA Kevin Hassett powiedział telewizji ABC, że ponad 50 państw zwróciło się do Białego Domu o negocjacje. Minister handlu Howard Lutnick sugerował, że mimo to cła pozostaną i zbywał ofertę obniżki ceł miedzy innymi od Wietnamu.

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Sprzeczne sygnały ludzi Trumpa. Co z cłami?  

Źródło:
PAP

Hotelarze i wynajmujący pokoje pod Giewontem nie wiedzą, czy mają nadal pobierać opłatę miejscową od turystów. Wszystko za sprawą wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. - Większość przedsiębiorców nadal pobiera opłatę miejscową - mówi Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Hotelarze zdezorientowani. Jest propozycja nowego podatku

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ceny benzyny 95 mogą spaść ponownie poniżej 6 złotych za litr, a diesla zbliżyć się do 6 złotych - prognozują analitycy Refleksu. Obserwują oni "gwałtowaną" obniżkę cen ropy, która przełoży się w przyszłym tygodniu na ceny paliw. Analitycy e-patrolu oceniają, że to efekt polityki celnej USA.

"Tak gwałtownej obniżki dawno nie notowaliśmy". Efekt ceł Trumpa

"Tak gwałtownej obniżki dawno nie notowaliśmy". Efekt ceł Trumpa

Źródło:
PAP

Osoba ubezpieczona, która na skutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznała stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, ma prawo do jednorazowego odszkodowania. Od 1 kwietnia za każdy procent uszczerbku na zdrowiu ZUS wypłaca 1636 złotych. To o 205 złotych więcej niż do tej pory. 

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

ZUS wypłaci wyższe kwoty. Zmiany od kwietnia

Źródło:
tvn24.pl

Keir Starmer, premier Wielkiej Brytanii rozmawiał w sobotę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Rozmowa dotyczyła piątkowej wizyty szefów sztabów generalnych armii obu państw w Kijowie oraz o cłach Donalda Trumpa i ich wpływie na światową gospodarkę. - Jest bardzo ważne, by prezydent Stanów Zjednoczonych zdał sobie sprawę z niszczących konsekwencji swych wyborów - wskazał premier Francji Francois Bayrou.

"Wszystkie opcje powinny być na stole". Starmer i Macron rozmawiali o cłach Trumpa

"Wszystkie opcje powinny być na stole". Starmer i Macron rozmawiali o cłach Trumpa

Źródło:
PAP

Czy Nord Stream 2 zostanie ponownie uruchomiony? Takie pytanie pojawia się w kontekście deklaracji o gotowości do współpracy biznesowej, które napływają z Moskwy i Waszyngtonu. Jak wynika z analizy zamieszczonej w sobotę na portalu Carnegie Politika, gazociąg jest jedynym sensownym projektem, ale jednocześnie jest istnym "węzłem gordyjskim".

Co dalej z Nord Stream 2? Czy gaz znów popłynie? Analiza

Co dalej z Nord Stream 2? Czy gaz znów popłynie? Analiza

Źródło:
PAP

Obawiamy się problemów z finansowaniem, jak również nieprzyjemności związanych z imigracją, staraniem się o przedłużenie wiz, podróżami z i do USA - mówi w rozmowie z tvn24.pl Zuzanna Kocjan, astrofizyczka, stypendystka Programu Fulbrighta. Administracja Donalda Trumpa wstrzymała finansowanie przez Departament Stanu stypendiów takich jak Fulbright. - Jest to bardzo smutne, bo jak dostałam się na to stypendium, to myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia - tłumaczy Joanna Stempień, logopedka i reporterka.

"Myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia"

"Myślałam, że złapałam Pana Boga za nogi i czeka mnie przygoda życia"

Źródło:
tvn24.pl

Rosnąca liczba dostępnych mieszkań na sprzedaż z drugiej ręki stabilizuje ich cenę - wynika z danych portalu GetHome. Wyjątkiem jest Łódź, w której średnia cena metra kwadratowego wzrosła w marcu o 2 procent w porównaniu do lutego.

Coraz więcej mieszkań na sprzedaż z drugiej reki. To hamuje wzrosty cen

Coraz więcej mieszkań na sprzedaż z drugiej reki. To hamuje wzrosty cen

Źródło:
PAP

10-procentowe amerykańskie cła na niemal wszystkie towary z prawie wszystkich krajów świata weszły w życie w sobotę po północy czasu wschodnioamerykańskiego. To pierwsza część ceł, których wdrożenie ogłosił w środę prezydent USA Donald Trump.

Nowe cła Trumpa weszły w życie

Nowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sobotę w Lotto padła szóstka. Jeden z graczy wygrał blisko 10 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 5 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Kumulacja rozbita. Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Jaguar Land Rover wstrzyma przez miesiąc dostawy samochodów do Stanów Zjednoczonych. Producent rozważa, jak złagodzić koszty 25-procentowych ceł nałożonych przez administrację Donalda Trumpa.

Uderzenie w USA. Motoryzacyjny gigant wstrzymuje dostawy

Uderzenie w USA. Motoryzacyjny gigant wstrzymuje dostawy

Źródło:
Reuters

Polskie lotniska obsłużyły w 2024 roku w ruchu regularnym międzynarodowym i krajowym łącznie 50 milionów pasażerów, co jest wynikiem wyższym o 10,8 procent względem 2023 roku - wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Największy wzrost liczby pasażerów nastąpił na warszawskim Lotnisku Chopina. Warszawa-Modlin i Olsztyn-Mazury to jedyne dwa lotniska w Polsce, które w minionym roku odnotowały spadek liczby pasażerów.

Rekordowy rok dla większości polskich lotnisk. Ale dwa zanotowały spadki

Rekordowy rok dla większości polskich lotnisk. Ale dwa zanotowały spadki

Źródło:
PAP

Wprowadzenie ceł przez prezydenta USA Donalda Trumpa nie tylko niszczy relacje handlowe Waszyngtonu z innymi krajami, ale też wpłynie na jego globalne sojusze – ocenił "Financial Times". W sobotę weszły w życie 10-procentowe taryfy na towary z z wielu państw.

"Cios w najważniejszych sojuszników USA"

"Cios w najważniejszych sojuszników USA"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Jeżeli parkingi są bezpłatne w weekendy, to wiadomo, że panuje na nich oblężenie. Samochody są parkowane na całe dnie lub nawet weekendy - mówi prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP Jan Golba. Podkreślił, że gminy turystyczne od lat zabiegały o możliwość pobierania opłat parkingowych także w święta i weekendy.

Płatne parkowanie w weekendy i święta? "Dla nas to bardzo ważne"

Płatne parkowanie w weekendy i święta? "Dla nas to bardzo ważne"

Źródło:
PAP

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła kontynuację mocnych spadków. Indeks Dow Jones na koniec dnia stracił ponad 2,2 tysiąca punktów. Wzrosły obawy, że prezydent USA rozpętał globalną wojnę handlową, która doprowadzi do recesji.

Nowojorska giełda nurkuje coraz głębiej

Nowojorska giełda nurkuje coraz głębiej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszuści wysyłają wiadomości e-mail z linkami do fałszywej strony na temat e-Sprawozdań Finansowych. Chcą w ten sposób wyłudzić dane - ostrzega resort finansów.

Ministerstwo finansów ostrzega. "Próba wyłudzenia danych"

Ministerstwo finansów ostrzega. "Próba wyłudzenia danych"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Portugalskie ministerstwo zdrowia potwierdziło w piątek awarię elektronicznego systemu wystawiania aktów zgonu. W jej następstwie doszło do licznych opóźnień w organizacji pogrzebów na terenie całego kraju.

Pogrzeby odwołane. Awaria systemu

Pogrzeby odwołane. Awaria systemu

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może obniżyć stopy procentowe już w maju - twierdzą niektórzy członkowie RPP i ekonomiści z dużych banków. Po czwartkowej konferencji prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego pytanie nie jest, czy stopy zostaną obniżone, ale kiedy.

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Zwrot w sprawie stóp procentowych. Jest jedno pytanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"To wspaniały czas, by się bogacić bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - napisał w piątek prezydent USA Donald Trump we wpisie skierowanym do potencjalnych inwestorów. Prezydent zachęcał w ten sposób do inwestycji w USA po ogłoszeniu wysokich ceł na towary z całego świata.

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Trump: moja polityka nigdy się nie zmieni

Źródło:
PAP

Chiny nałożą cła odwetowe w wysokości 34 procent na cały import ze Stanów Zjednoczonych - informuje CNN. Nowe taryfy mają obowiązywać od 10 kwietnia.

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Chiny odpowiadają USA. "Praktyka jednostronnego zastraszania"

Źródło:
CNN

Stellantis, koncern motoryzacyjny, który jest właścicielem takich marek jak Chrysler, Jeep i Dodge, zareagował na cła Donalda Trumpa. Ogłosił, że tymczasowo zwolni 900 pracowników w zakładach w USA oraz wstrzyma na dwa tygodnie prace w fabrykach w Kanadzie i Meksyku.

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Gigant motoryzacyjny reaguje na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP